Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE SASKIEJ I SMOCZEJ

W poniedziałek rozpoczną się prace remontowe na ulicach Saskiej i Smoczej. Do końca wakacji będą spore utrudnienia w ruchu i zmiany w kursowaniu niektórych linii autobusowych.

  Ponad sto nieznanych prac Beksińskiego

  Najnowsze


  Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego - fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych - można oglądać w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Wystawa pod hasłem "Beksiński Nieznany" została oficjalnie otwarta w poniedziałek. Dzieła można oglądać do 9 kwietnia.

  Wydarzenie stanowi okazję do zapoznania się z mniej znaną, mniej eksponowaną stroną pracy twórczej Zdzisława Beksińskiego, jednego z najpopularniejszych polskich malarzy. W BUW prezentowane są fotografie wykonane w latach 1955-60, fotomontaże i grafiki komputerowe, powstałe między 1996 a 2004 rokiem.

  - Większość osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej - zaznaczyła kuratorka wystawy Ewa Barycka z Fundacji "Beksiński".

  Nieznana cząstka artysty

  Wystawa, zorganizowana przez Fundację "Beksiński", prezentowana była już w Krakowie, Tarnowie, Kielcach, Rzeszowie oraz Toruniu. Jak podają organizatorzy, wszędzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

  - Właśnie tę "nieznaną" cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku twórcy - oceniła Barycka.

  Warszawska ekspozycja wpisuje się w realizowany przez BUW cykl pt. "Artyści w Bibliotece", prezentujący sylwetki i prace znanych twórców. Wystawie towarzyszą m.in. wykłady multimedialne i pokazy filmów dokumentalnych o artyście.

  Malarz, rzeźbiarz, fotograf

  Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku, a zmarł w 2005. Był m.in. malarzem, rzeźbiarzem i rysownikem. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Pracował m.in. jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan.

  Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik. Potem zajął się rysunkiem i malarstwem. Jego dorobek fotograficzny, liczący ponad sto prac, znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Beksiński był prekursorem konceptualizmu i sztuki fotomontażowej.

  W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany okresem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, Belgii, Niemczech, Japonii. Został zamordowany 21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu w Warszawie.

  Równocześnie w Zachęcie można oglądać pracę znanego fotografika Gordona Parksa:

  Wystawa zdjęć Gordona Parksa w ZachęcieTVN24

  PAP/kw/b