- Wreszcie pozbędziemy się prowizorki w postaci z okresu szybkiej odbudowy np. drewnianej klatki schodowej z 1949 roku. Poprawi się bezpieczeństwo budynku, będzie nowa sieć telefoniczna i komputerowa, wentylacja, pojawią się także odpowiednie wyjścia ewakuacyjne – wylicza dr Tadeusz Adamiec, dyrektor Instytutu Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego.Długo wyczekiwany remont budynku przy placu Trzech Krzyży ma dostosować go do współczesnych standardów i wymogów technicznych oraz zapewnić większą dostępność dla niepełnosprawnych. Budynek znajduje się w rejestrze zabytków, dlatego muszą zostać zachowane jego walory historyczne. W przyszłym tygodniu miasto planuje rozstrzygnąć przetarg na drugi etap modernizacji, w ramach której wyremontowana zostania główna aula. Natomiast trzeci etap przewiduje osuszenie piwnic i wykonanie izolacji XIX-wiecznych fundamentów w całym budynku. Wszystkie prace mają zakończyć się w 2014 roku.195 lat tradycji
Powojenne zniszczenia
Instytut Głuchoniemych to placówka szkolno-wychowawcza dla dzieci i młodzieży z wadą słuchu. Uczy się w nim blisko 200 osób z Warszawy i woj. mazowieckiego.
Instytut powstał w 1817 z inicjatywy ks. Jakuba Falkowskiego. Początkowo mieścił się w Pałacu Kazimierzowskim na terenie kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 1820-1827 w domu sióstr wizytek przy Krakowskim Przedmieściu. W 1827 ukończono budowę nowej siedziby przy placu Trzech Krzyży. 26 października 1944 roku spalili ją Niemcy. Kilka lat później obiekt został odbudowany.
Piotr Bakalarski
Źródło zdjęcia głównego: SZRM