Przetarg na budowę supertoalety ogłoszono w sierpniu 2012 roku. Do rywalizacji stanęły trzy firmy. Wygrał warszawski Konsolid, który zadeklarował, że wszystkie prace wykona w ciągu 250 dni. Firma dostanie za nie 4,24 mln zł z budżetu miasta.
Nietypowa toaleta z kawiarnią
Projekt sanitariatu na wysokości Stadionu Narodowego jest wyjątkowy, dlatego szybko przylgnęło do niego miano "supertolaety". Na pawilon plażowy złożą się dwa drewniane budynki połączone rampami i schodami. Zostaną wzniesione na żelbetowych palach.
W południowej części supertoalety na poziomie "-1" będą prysznice z przebieralniami. Na poziomie "0" znajdzie się zespół toalet. W pawilonie północnym na poziomie "0" zaprojektowano natomiast kawiarnię.
Bulwary za 122 mliony zł
W roku 2013 ma zmienić się również lewy brzeg Wisły. Zakończyły się właśnie formalności związane z zawarciem umowy na przebudowę lewobrzeżnych bulwarów. Za 122,7 mln zł przebuduje je Hydrobudowa Gdańsk S.A.
Pierwszy etap prac obejmuje budowę bulwaru od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do ul. Boleść razem z dwoma przejściami podziemnymi. Ten etap potrwa 18 miesięcy i zostanie dofinansowany z funduszy unijnych jako część projektu "Warszawski węzeł wodno-rowerowy - Pedałuj i płyń". Nabrzeże rzeki zostanie przebudowane i wyposażone w taki sposób, by mogły tu cumować statki kontraktowane przez miasto, a także łodzie rekreacyjne i barki usługowe.
Dostarczone zostaną elektryczność, woda i odprowadzanie ścieków. Na wysokości Gnojnej Góry powstanie pływająca przystań, a przy ul. Grodzkiej oraz ul. Boleść – przystanki tramwaju wodnego.
Wodny plac zabaw dla dzieci
Na zmodernizowanym bulwarze będzie też miejsce dla rowerzystów – powstanie tu szeroka droga rowerowa, wypożyczalnia jednośladów, ustawione zostaną stojaki na rowery. Do istniejącej ścieżki zostanie dodany nowy poziom spacerowy nad samą wodą uzupełniony pomostami do cumowania statków.
W projekcie przewidziano także usypanie miejskiej plaży, a obok niego wodnego placu zabaw z fontannami i strumieniami, w którym za zabawki służyć będą dzieciom typowo rzeczne zwierzęta: jesiotr, sum, żaba, wydra i bóbr.
Kolejna część bulwaru, do mostu Świętokrzyskiego, powinna być gotowa w połowie 2015 r. Nowoczesne, zabezpieczone na wypadek wysokiej wody przejście podziemne, powstanie na wysokości ul. Bednarskiej. W ramach inwestycji ma być zbudowana przestrzeń publiczna, z pawilonami wystawowymi i restauracjami.
Przygotowani na powódź
W konkursie na projekt bulwaru złożono 31 prac. Zwyciężył projekt grupy RS Architektura. By mógł powstać, konieczne było uzyskanie szeregu dodatkowych zgód i pozwoleń. Zaprojektowane rozwiązania - jak m.in. pawilony na pływakach - konsultowane były z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej.
Bulwar i wszystkie elementy architektoniczne zaprojektowano tak, by były przygotowane na przejście wysokiej wody.
Nowe bulwary wiślane
lata/b
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe