Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreśliła na środowej konferencji prasowej, że miasto jest na ostatniej prostej niełatwych przygotowań. - To wyjątkowy rok, więc i biegi będą wyjątkowe. Na uczestników czekają piękne medale, a skompletowane krążki z trzech imprez triady biegowej złożą się na mapę Polski - powiedziała.
Triada biegowa
Dyrektor Biura Sportu w ratuszu Janusz Samel sprecyzował, że na wspomnianą triadę, poza biegiem upamiętniającym uchwaloną w 1791 roku konstytucję, składają się: sierpniowy Bieg Powstania Warszawskiego i listopadowy Bieg Niepodległości.
- Mieszkańcy stolicy kochają bieganie, a miejskie biegi to łączenie sportu z edukacją. Każda impreza ma inny charakter, a Bieg Konstytucji to klimat sportu i lekkiej atletyki. Trasa prowadzi przy dużych obiektach - stadionie Legii i Agrykoli. Na tym drugim trenowały przed laty gwiazdy królowej sportu, na czele z Ireną Szewińską - mówił.
Kaznowska dodała, że na uczestników biegu czekają granatowe koszulki, których kolor ma nawiązywać do 15-lecia Polski w Unii Europejskiej.
Królewska trasa
Zawodnicy wystartują w piątek, 3 maja, o godzinie 11 z alei Hopfera w parku Agrykola. Pięciokilometrowa trasa biegu, jak co roku, poprowadzi przez miejsca związane z osobą i dziełem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - inspiratora prac nad dokumentem: Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykolą, Alejami Ujazdowskimi, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego do mety przy Rozbrat. Limit czasu dla biegu głównego wynosi 60 minut.
- Zarejestrowało się już około ośmiu tysięcy osób, czyli już o dwa tysiące więcej niż w ubiegłym roku. Liczymy także na wielki udział dzieci w biegu z maskotką na dystansie 700 metrów - opowiadał dyrektora Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa Maciej Mroczek.
Ubiegłoroczny zwycięzca Jakub Nowak podkreślił jednak, że uzyskany w poprzedniej edycji czas 15.28 go nie satysfakcjonuje i 3 maja powalczy o lepszy.
Znów na starcie
- Zrobię, co w mojej mocy, aby uzyskać lepszy wynik. Cieszy mnie, że zarówno młodsi, jak i starsi chcą się spotkać takiego dnia i swoim wysiłkiem pokazać przywiązanie do Polski. Dla mnie bieganie w dniu święta narodowego jest ważne, a cała triada bliska mojemu sercu, tym bardziej że jestem warszawiakiem od urodzenia, mimo że reprezentuję klub z Łomży, bo stolica nie ma dobrej oferty dla lekkoatletów - mówił zawodnik LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża.
W 2018 roku pięciokilometrową trasę pokonało ponad pięć tysięcy uczestników, a wcześniej kilkaset dzieci wzięło udział w Biegu z Maskotką na dystansie 700 metrów.
Tak relacjonowaliśmy na tvnwarszawa.pl ubiegłoroczną edycję biegu:
Start biegu
Start biegu
PAP/mp/b
Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta Warszawy