Od Witkacego do Sasnala. Nowa galeria w Narodowym


Polską sztukę ostatniego stulecia będzie można oglądać od soboty w Muzeum Narodowym. Zaaranżowana na nowo Galeria Sztuki XX i XXI wieku zaprezentuje prace artystów od Stanisława Ignacego Witkiewicza i Xawerego Dunikowskiego po Wilhelma Sasnala i Katarzynę Kozyrę.

- Jest to jedyne miejsce w Warszawie, gdzie można będzie zobaczyć, jak rozwijała się polska sztuka od I wojny światowej do dziś. Najnowsze prace są z 2012 roku - podkreśliła na środowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego Agnieszka Morawińska. Obrazy i nowe media Na wystawie prezentowane będą dzieła najwybitniejszych polskich artystów ostatniego stulecia, m.in. Zygmunta Waliszewskiego, Władysława Strzemińskiego, Tamary Łempickiej, Józefa Czapskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Wojciecha Fangora, Natalii Lach Lachowicz, Łukasza Korolkiewicza i Zbigniewa Libery.

Na ekspozycji zobaczyć będzie można obrazy, fotografie, kolaże, rzeźby i dzieła filmowe, a także nową sztukę mediów z ostatnich czterdziestu lat.

Chronologiczna prezentacja kolejnych nurtów w polskiej sztuce obrazuje napięcia pomiędzy artystami salonowymi a awangardą. Galerię otwiera pokaz filmów najmłodszego okresu światowej kinematografii na wystawie można też będzie zobaczyć polskie kino artystyczne dwudziestolecia międzywojennego, czyli prace Jerzego Zarzyckiego, Tadeusza Kowalskiego, Stefana i Franciszki Themersonów i Jerzego Gabryelskiego. Sztuka czasów okupacji niemieckiej

- Wystawa ma wzbudzić w widzu emocje, jest ona dość mocno osadzona w polskiej historii - powiedział kurator zbiorów sztuki nowoczesnej i zastępca dyrektora muzeum Piotr Rypson.

Jak podkreślił, dzieła są prezentowane tak, aby ukazywać przełomowe wydarzenia ostatniego stulecia. - Dla nas było ważne, aby opowieść o polskiej sztuce umieścić w kontekście dramatycznych okresów w dziejach naszego kraju, od odrodzenia państwowości, przez wszystkie niezwykle dramatyczne przełomy, odciskające piętno na polską kulturę - mówił wicedyrektor. W muzeum po raz pierwszy zaprezentowana będzie sztuka czasów okupacji niemieckiej, przede wszystkim prace więźniów obozów koncentracyjnych. Jedną z prac jest multimedialna dokumentacja występu Aleksandra Kulisiewicza, jak podkreślił Rypson, jednego z najbardziej niedocenianych polskich artystów.

Kulisiewicz spędził w niemieckich obozach koncentracyjnych prawie pięć lat, gdzie śpiewał i uczył się piosenek przekazywanych mu przez współwięźniów. Po wojnie stworzył największe archiwum pieśni obozowej, które wykonywał na scenach całego świata ubrany w więzienny pasiak. W Polsce występował bardzo rzadko. W jednej z sal zebrano prace polskich artystów skupiające się na wojennej traumie. Wśród prezentowanych prac znalazł się m.in. obraz Andrzeja Wróblewskiego Rozstrzelanie surrealistyczne (Rozstrzelanie VIII). Dzieła zostały skontrastowane z obrazem Manifest jednego z pierwszych przedstawicieli socrealizmu Wojciecha Weissa i propagandowym, potępiającym sztukę traumy filmem Nowa sztuka Tadeusza Makarczyńskiego. Na koniec Sasnal, Kozyra i Libera

Galerię zamyka prezentacja sztuki współczesnej, m.in. wideo Pojawienie się jako Lou Salome Katarzyny Kozyry, obraz Bayer Wilhelma Sasnala i fotografia Sen Busha Zbigniewa Libery, którą opublikowano na okładce tygodnika Przekrój w 2003 r. dwa dni po wejściu wojsk amerykańskich do Bagdadu. Rypson zaznaczył, że zbiory sztuki nowoczesnej i współczesnej warszawskiego muzeum należą do największych w kraju. Przed remontem placówki Galeria Sztuki Polskiej XX w. zajmowała o połowę mniejszą powierzchnię, na ekspozycji nie można było zobaczyć m.in. sztuki nowych mediów. Obecnie na powierzchni 700 m kw. eksponowanych jest 220 prac. Jak podkreśliła Morawińska, Galeria Sztuki XX i XXI w. ma charakter eksperymentalny, w przyszłości może przechodzić częste zmiany. Nie ma pieniędzy na dalsza renowację Morawińska zapowiedziała otwarcie w tym roku odnowionej Galerii Faras, w której od 1972 r. prezentowano obiekty odnalezione przez polskich badaczy podczas wyprawy archeologicznej w północnym Sudanie w latach 60. XX w. Jak podkreśliła dyrektor, na ukończenie renowacji trzech galerii, ze sztuką średniowieczną, zdobniczą i starożytną, muzeum nie ma pieniędzy.

PAP//b/roody

Pozostałe wiadomości

Wietnamczycy zorganizowali wsparcie dla swoich rodaków, którzy ucierpieli w pożarze hali handlowej Marywilska 44. Kupcy otrzymali w sobotę pierwszą pomoc.

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Wsparcie po pożarze Marywilskiej 44. "Każdy otrzyma od nas pomoc, jesteśmy solidarni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

312 placówek czeka na zwiedzających w 20. Noc Muzeów. Jakie miejsca można odwiedzić? Przewidziano dużo wystaw i koncertów, również miłośnicy historii znajdą coś dla siebie. Dla pragnących nietypowych wrażeń jest wizyta w pszczelarium, spotkanie z robotem obdarzonym sztuczną inteligencją i zwiedzanie komory przelewu burzowego.

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Jedyna taka noc. Otworzy się 312 placówek, nie tylko muzea

Źródło:
PAP

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas wykonywania prac polowych zginął 75-latek. Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł. Policja bada przyczyny tego tragicznego wypadku.

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Wypadł z ciągnika, a ten go przygniótł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek drogowcy rozpoczną remont torowiska na ulicy Filtrowej -tramwajarze wymienią szyny i wybudują odwodnienie. Tego samego dnia rozpocznie się wymiana nawierzchni na kolejnym fragmencie prawego pasa ulicy Grochowskiej. Szykują się utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej.

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Prace na Filtrowej i Grochowskiej. Objazdy i zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po trzech latach od zamknięcia plac zabaw w Parku Ujazdowskim został oddany do użytku. To wyjątkowo pechowa inwestycja. Została zamknięta ze względu na stan techniczny zabawek. Wykonawca odmówił naprawy w ramach gwarancji. Ogłaszano kolejne przetargi na remont, udało się dopiero za trzecim razem.

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Pechowy plac zabaw wreszcie otwarty. Naprawa zajęła prawie trzy lata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w Jaktorowie w powiecie grodziskim (Mazowieckie). Kierująca autem osobowym uderzyła w samochodzik elektryczny, którym jechały dwie dziewczynki. Nikt nie ucierpiał.

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Dziewczynki jechały dziecięcym samochodzikiem elektrycznym. Zostały potrącone

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadła za kierownicę po zażyciu kokainy i wypiciu alkoholu. Po zatrzymaniu była agresywna, co skutkowało kolejnymi zarzutami. 38-latce grozi nawet pięć lat więzienia.

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

"Może trochę piłam", o kokainie nie wspomniała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Wolę wraca Hip Hop Festiwal. Na scenie wystąpią między innymi DonGURALesko, HEMP Gru, Dudek 56, Pokahontaz oraz Igorilla. Wstęp na imprezę będzie bezpłatny.  

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Hip Hop Festiwal wraca na Wolę. "Będzie czego posłuchać i do czego się pobujać"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Zebrali pierwszy w tym roku miód z pasieki warszawskiego metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z boksów na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej pod Warszawą doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Z uwagi na duże zadymienie ewakuowano osoby przebywające w hali.

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Pożar centrum handlowego w Wólce Kosowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy deklarację wstępną ze strony kupców, że większość z nich byłaby gotowa do podjęcia znowu działalności i miejmy nadzieję, że właśnie w takiej hali tymczasowej taka działalność będzie mogła być prowadzona - mówił o rozwiązaniach dla poszkodowanych przedsiębiorców po pożarze hali przy Marywilskiej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Trzaskowski: kupcy z Marywilskiej będą mogli handlować w hali tymczasowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl