Krótsza podróż, sprawniejsza obsługa pociągów dalekobieżnych i aglomeracyjnych - to efekt przebudowy stacji Warszawa Okęcie – poinformowali w piątek kolejarze. W grudniu pasażerowie będą mogli korzystać z nowoczesnego peronu. Koszt inwestycji to 85 mln zł.
Przebudowa stacji związana jest z inwestycją na odcinku Warszawa Okęcie – Czachówek, która ma się zakończyć w II kw. 2017 r. Na modernizację tego 27-kilometrowego odcinka Polskie Linie Kolejowe przeznaczyły 460 mln złotych.
- Mimo że jest to tylko 27 km, to na tym odcinku musimy przebudować 77 km torów i 101 rozjazdów, zmodernizować 13 przejazdów kolejowo-drogowych oraz wymienić 75 km sieci trakcyjnych – powiedział Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK.
Na stacji Warszawa Okęcie wykonawca ułożył już 3,5 km torów oraz 6 rozjazdów. Teraz przystępuje do montażu sieci trakcyjnej. W kolejnych fazach roboty będą koncentrowały się na układaniu nowych torów, montażu urządzeń sterowania ruchem kolejowym, sieci trakcyjnej oraz budowie kładki dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wiaty. Stacja ma być gotowa w grudniu.
Nowe połączenia, szybsza podróż
Modernizacja ma umożliwić przewoźnikom m.in. Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie uruchomienie całkowicie nowych połączeń obsługujących południową część aglomeracji warszawskiej, w tym Nowej Iwicznej, Piaseczna, Zalesia Górnego i Czachówka oraz Góry Kalwarii.
- Do korzystania z kolei zachęcą wygodne przystanki wyposażone w nowoczesną, wygodną i dostosowaną dla osób niepełnosprawnych infrastrukturę. Pociągi po nowych torach pojadą z prędkością 160 km/h – podkreślił Jakubowski.
Jak poinformował Jakubowski, w grudniu br. kończą się także prace na stacji Radom, o wartości 100 mln złotych. Pasażerowie będą korzystali z trzech całkowicie przebudowanych i w pełni wyposażonych peronów oraz wyremontowanego przejścia podziemnego.
W październiku br. inwestor, czyli Polskie Linie Kolejowe, ogłosił dwa przetargi na przebudowę pozostałych dwóch odcinków linii Warszawa – Radom. W ramach tych postępowań wybrani wykonawcy zaprojektują, a następnie od podstaw zmodernizują linię kolejową. Na odcinku Warka – Radom zostanie wybudowany drugi tor.
Po zakończeniu wszystkich prac (ma to nastąpić do 2020 r.) podróż między Warszawą a Radomiem najszybszym pociągiem zajmie około 70 minut. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji zmodernizowane perony na stacjach i przystankach. Nowoczesny układ torów zapewni szybki i płynny przejazd pociągów.
pap/jb
Źródło zdjęcia głównego: PKP PLK