"Walka o zachowanie nazw ulic związanych z postaciami i historią lewicy, a nie totalitarnego komunizmu, jak próbuje wmawiać nam IPN, nie jest jednak skończona. Ocena przeprowadzenia dekomunizacji zależy od wojewody, któremu ustawa daje prawo do wydawania uchwał zmieniającej nazwy ulic po konsultacjach z IPN-em" – zapowiadali na Facebooku członkowie stowarzyszenia Ochotnicy Wolności.
I postanowili działać. W środę na ręce wojewody złożyli list otwarty w sprawie zachowania nazwy ulicy Dąbrowszczaków.
"Błędy i generalizacje"
Według ustawy z 1 kwietnia 2016 r. "nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować".
Zgodnie z zapisami ustawy dekomunizacyjnej, jeśli miasto nie zmieni nazw propagujących komunizm do 2 września, pałeczkę przejmie wojewoda.
- Właśnie jedną z takich ulic jest Dąbrowszczaków, która upamiętnia grupę polskich ochotników i ochotniczek, biorących udział w hiszpańskiej wojnie domowej 1936-1939, głównie w brygadach w szeregach – mówił podczas środowej konferencji Jeremi Galdamez.
Bo patronem ulicy są ochotnicze oddziały wojskowe uczestniczące w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936–1939 i walczące w składzie Brygad Międzynarodowych po stronie wojsk republikańskich przeciwko zbuntowanym oddziałom nacjonalistycznym.
- Instytut Pamięci Narodowej domaga się usunięcia patronatu Dąbrowszczaków nad ulicami polskich miast. Opisując ich jako komunistów i realizatorów polityki stalinowskiej - przytaczał.
Zdaniem stowarzyszenia opis Dąbrowszczaków zamieszczony na stronie IPN-u jest pełen "błędów i nieuprawnionych generalizacji".
Były konsultacje
W czerwcu miasto rozpoczęło konsultacje społeczne w sprawie zmiany 12 nazw. Wśród nich były między innymi takie ulice jak Juliana Bruna (na Mokotowie), Józefa Ciszewskiego czy Związku Walki Młodych (na Ursynowie). Badanie zakończyło się 31 lipca.
kz/b