"Trwająca w Ministerstwie Sprawiedliwości analiza szerokiego zakresu czynników wpływających na całościową ocenę jakości pracy sądów powszechnych oraz przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku wykazały niską efektywność w sądach rejonowych w: Warszawie, Elblągu i Braniewie - zaznaczono w komunikacie resortu.
"W sądzie rosną zaległości"
Jak dodało ministerstwo, Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zajął 289. pozycję w rankingu wszystkich sądów rejonowych oraz jest 306. sądem rejonowym w kraju pod względem "opanowania wpływu spraw", co - jak dodano - oznacza, że "w sądzie tym rosną zaległości". Wskaźniki resortu "wykazały również niezadawalającą efektywność sądów rejonowych w Elblągu i Braniewie" - zaznaczono w komunikacie.
W związku z tym - jak napisali pracownicy ministerstwa - funkcję prezesa Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście od środy zacznie pełnić sędzia Maciej Andrzej Mitera. Dotąd prezesem była sędzia Urszula Gołębiewska-Budnik.
W końcu stycznia "Rzeczpospolita" podawała kilkanaście nazwisk sędziów, zgłoszonych marszałkowi Sejmu jako propozycje kandydatur do Krajowej Rady Sądownictwa. Wśród kandydatów wymienionych przez dziennik był m.in. właśnie Maciej Mitera z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości.
Centrum Informacyjne Sejmu w końcu stycznia informowało, że w wymaganym terminie do Kancelarii Sejmu wpłynęło 18 zgłoszeń z kandydaturami do KRS, a zgłoszenia te są weryfikowane pod względem formalnym. "Po zakończeniu tych czynności personalia kandydatów zostaną upublicznione" - informowało CIS.
Zmiany w sądach w Elblągu i Gdańsku
"W Sądzie Rejonowym w Elblągu nowym prezesem od 7 lutego została sędzia Agnieszka Anna Walkowiak na miejsce sędzi Patrycji Emanueli Wojewódki. W Sądzie Rejonowym w Braniewie funkcję prezesa przestała pełnić sędzia Marta Alina Wiśniewska" - poinformował resort sprawiedliwości.
Ponadto - jak dodano we wtorkowym komunikacie ministerstwo - od środy nowego prezesa będzie miał też Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe. "Został nim sędzia Tomasz Andrzej Jabłoński, dotychczasowy wiceprezes tego sądu. Na stanowisku prezesa był dotąd wakat" - napisało MS.
Nowe prawo
12 sierpnia zeszłego roku w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.
Przepis przejściowy ustawy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów "mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy" - bez zachowania wymogów w niej określonych, czyli m.in. bez uzasadnienia. Oznacza to, że ten przepis przejściowy będzie obowiązywał do 12 lutego.
We wrześniu Minister Sprawiedliwości zmienił kierownictwo Sądu Okręgowego w Warszawie:
Zwolnienia w Sądzie Okręgowym
Zwolnienia w Sądzie Okręgowym
PAP/kw/pm
Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN