Ponad 50 lat pawilon nr I Szpitala Grochowskiego czekał na gruntowny remont. W ostatnich dniach stycznia władze placówki i przedstawiciele ratusza zaprezentowali efekty trwającej rok modernizacji. Wyremontowany budynek został przeznaczony na oddział internistyczny z 61 łóżkami.
- W Szpitalu Grochowskim na uroczystości przekazania kolejnego wyremontowanego oddziału spotykamy się już nie pierwszy raz – powiedział Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy. – Mamy już tu spełniającą współczesne standardy kardiologię, chirurgię, pracownię endoskopową, przychodnię i wiele innych. A w kolejnych latach przewidziane są następne modernizacje – zapowiedział.
12 miesięcy prac
Remont pawilonu trwał od grudnia 2014 roku. Jak informuje ratusz, wydano na niego 10,8 mln złotych. Część środków pochodziła z budżetu miasta. Po 12 miesiącach z modernizowany budynek został oddany do dyspozycji pacjentów.
Na dwóch piętrach znajduje się oddział internistyczny z 61 łóżkami. W większości dla pacjentów przygotowano wygodne dwuosobowe sale z łazienkami. Na każdym z pięter znajduje się także gabinet diagnostyczno-zabiegowy i sala wzmożonego nadzoru. Ponadto, pawilon I został kompleksowo wyposażony w sprzęt medyczny, w tym m.in. łóżka specjalistyczne, aparat USG, trzy centrale z kardiomonitorami, aparaty EKG, defibrylatory, myjnie - dezynfektory respiratory, pompy infuzyjne i meble medyczne.
Z kolei od strony al. Waszyngtona do budynku dobudowano dodatkową, 4-kondygnacyjną klatkę schodową. Wszystko po to, by budynek spełniał wszystkie wymogi przeciwpożarowe.
Niebawem kolejny remont
Do tej pory w Szpitalu Grochowskim wyremontowano już cztery pawilony. Wybudowano też zupełnie nowy pawilon VIII. Na te cele od 2007 do 2015 miasto przekazało blisko 89 mln złotych.
Kolejne 17 mln złotych ma zostać przeznaczonych na zaplanowany na lata 2016-2017 remont pawilonu V. Zostanie on przystosowany do potrzeb istniejących oddziałów: Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Terapii i Rehabilitacji Neurologicznej. Utworzony tam zostanie także Oddział Chemioterapii.
jk/b
Źródło zdjęcia głównego: R. Motyl / UM Warszawa