Nowe tramwaje w 2015 roku. Będą liczyły pasażerów

tvnwarszawa.plBędą nowe tramwaje

Pięć firm będzie walczyło o kontrakt na dostarczenie stolicy 30 jednokierunkowych, niskopodłogowych tramwajów. Urzędnicy szacują, że całe zamówienie może kosztować ponad 187 mln zł.

Wszyscy, którzy złożyli wniosek o udział w postępowaniu przetargowym, dostali zielone światło od ratusza. To CONSTRUCCIONES Y AUXILIAR DE FERROCARRILES (Hiszpania), Pojazdy Szynowe PESA (Polska), ŠKODA TRANSPOTATION (Czechy), SOLARIS Bus & Coach (Polska), STADLER Polska i STADLER Pankow GmbH (Polska i Niemcy).

80 proc. cena

Ich oferty zostaną otwarte 7 października. O wyborze zadecyduje w 80 proc. cena, a w 20 rozwiązania techniczne i funkcjonalne.

Już teraz wiadomo, że tramwaje muszą posiadać całkowicie płaską podłogę, mają być również klimatyzowane. W każdym znajdzie się automat biletowy oraz monitoring.

"Nowe tramwaje będą także wyposażone w nowoczesny System Informacji Liniowej wraz z systemem zapowiedzi głosowych oraz system emisji reklam oparty na monitorach ciekłokrystalicznych. Tramwaje będą także wyposażone w system zliczania pasażerów" – informuje Ratusz.

Dla nauki jazdy

Nowością ma być zastosowanie w układzie napędowym pokładowego zasobnika, który pozwoli na zmniejszenie zużycia energii pobieranej z sieci trakcyjnej. Będą miały maksymalnie 22 m długości i przewiozą co najmniej 155 osób, w tym 22 na miejscach siedzących. Dwa z zamówionych tramwajów zostaną dodatkowo dostosowane do potrzeb nauki jazdy.

Rozpoczęcie dostaw planowane jest w I kwartale 2015 r., a zakończenie 30 września tego samego roku.

Kontrakt stulecia

Duże zakupy tramwajowe ratusz zaczął w 2009 roku. W ramach tzw. kontraktu stulecia Warszawa wzbogaci się aż o 186 pojazdów, które wyprodukuje firma PESA. Większość z nich już przewozi mieszkańców stolicy.

TAK PREZENTOWAŁ SIĘ PIERWSZY TRAMWAJ SWING DUO W STOLICY:

Pierwszy Swing Duo w stolicy
Pierwszy Swing Duo w stolicyDawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

ran//par

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości