Nowe atrakcje Fotoplastikonu. "Pozostanie magicznym miejscem"

Mówi Jan Ołdakowski, dyrektor MPW
Mówi Jan Ołdakowski, dyrektor MPW
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Mówi Jan Ołdakowski, dyrektor MPWMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Działa nieprzerwanie od 115 lat przyciągając kolejne pokolenia warszawiaków i turystów. Teraz doczekał się nowej, multimedialnej sali, gdzie będą odbywać się spotkania i warsztaty. W piątek Fotoplastikon Warszawski otworzy się w nowej odsłonie.

- Fotoplastikon zostanie taki jaki był, pozostanie miejscem magicznym, podróżą w czasie do świata naszych babć i dziadków – zastrzegł na początku konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

To ważne, bo ponad stuletnia ciągłość, stałość, niezmienność jest w warszawskich warunkach czymś wyjątkowym, wartym pielęgnowania. Oryginalna maszyna, która umożliwia oglądanie zdjęć w technologii trójwymiarowej pozostanie na swoim miejscu, w oficynie kamienicy przy Al. Jerozolimskich 51. Ale za ścianą głównego pomieszczenia wygospodarowano dodatkową salę. W miejscu, gdzie jeszcze niedawno mieścił się garaż, teraz odbywać się będą warsztaty, spotkania i lekcje muzealne. Sala pomieści ok. 25 osób.

- Nie zmieniamy historycznej części Fotoplastikonu, ale postanowiliśmy dołożyć mu nowe funkcje. To miejsce zachęca, aby pokazać współczesną Warszawę, odwołać się do tego, co legło u podstaw fotoplastikonu. Wtedy kiedy nie było telewizji, a kino pokazywało tylko filmy fabularne, fotoplastikon był próbą zapisu rzeczywistości, fotografowano to, co otacza fotografa i fotografowano też świat. Dlatego chcemy współpracować ze wszystkimi, którzy dziś zajmują się opisywaniem świata formami graficznymi: od fotografii po rysunek - tłumaczył Ołdakowski.

Fotoplastikon Warszawski działa od 115 latM.Michalski / MPW

Fotografia w podróży

W ramach bogatego programu zaplanowano m.in. cykl spotkań z fotografami-podróżnikami. Raz w miesiącu, zaproszeni goście przybliżą specyfikę pracy fotografa w podróży. Opowiedzą jak wykonać niezapomniane zdjęcie.

– Fotografowanie w odległych miejscach wymaga wejścia w interakcję z ludźmi, to nie jest fotografowanie widoków długimi obiektywami. Łamiemy tabu, nawiązujemy kontakt z drugim człowiekiem, który najczęściej nie mówi w żadnym zrozumiałym dla nas języku. Takie pozytywne cechy chciałby zaszczepić we wszystkich, którzy przyjdą na spotkanie – zapowiedział Jacek Bonecki, który będzie pierwszym bohaterem cyklu. – Fotografię podróżniczą można robić kawałek za miastem tuż za rogiem, nie trzeba jechać na drugi koniec świata – zastrzegł.

I dodał, że opowie także o sprawach czysto technicznych, jak transport sprzętu czy zachowanie bezpieczeństwa w podróży.

Nowa sala w FotoplastikonieM.Michalski / MPW

Polaroidy i komiksy

W ramach serii "10 najlepszych fotografii" najciekawsi współcześni fotoreporterzy opowiedzą o swoich najlepszych zdjęciach i okolicznościach, w jakich powstały. Zaplanowano spotkania m.in. z Tomaszem Sikorą, Chrisem Niedenthalem, Bogdanem Łopieńskim czy Wojtkiem Wieteską.

Bardzo ciekawie zapowiadają się warsztaty fotografii otworkowej, stereoskopowej i polaroidowej.

Będzie też miejsce na komiks. - Dziś komiksiarze spotykają się głównie na targach i w kilku specjalistycznych sklepach. Nie mają swojego miejsca. Liczę, że przyciągniemy świat warszawskiego komiksu – opowiadał dyrektor Ołdakowski.

Pierwszym efektem współpracy z twórcami komiksów będzie wystawa "Dłuto i młot". Jak przyznał nasz rozmówca było to wyzwanie, bo w historycznym urządzeniu obrazy przesuwają się na okrągło. – Nie można pokazać niczego, co ma początek i koniec, bo zwiedzający siadają przy maszynie wyświetlającej zdjęcia w losowo wybranym momencie. Dlatego autorzy wymyślili wystawę składającą się z 48 slajdów, która zaczyna się i kończy w dowolnym momencie – wyjaśniał.

Będzie także cykl "Leniwa niedziela z…" dedykowany jest najmłodszym. W każdą niedzielę o godz. 11 odbywać się będą zajęcia z związane z fotografią, grafiką, architekturą, literaturą, komiksem, sztuką, muzyką, podróżą, książką lub filmem. Rejestracja na stronie muzeum.

Fotografie oglada sie przez specjalny okularM.Michalski / MPW

Stereoskopowa kolekcja

Ale atrakcją Fotoplastikonu Warszawskiego pozostaną zdjęcia, których zgromadzono tu już ponad siedem tysięcy, kolekcja stale się powiększa.

Od 7 maja przy Al. Jerozolimskich 51 będzie można obejrzeć te najstarsze z lat 1880-1910, czyli z okresu masowego powstawania fotoplastikonów. Wystawa "Pozdrowienia z XIX wieku. Świat na stereoskopowych kartach" zbiera trójwymiarowe obrazy ze świata imperiów kolonialnych, pełnych kontrastów i egzotyki. "Zobaczymy m.in. robotników pracujących na plantacji kawy, rybaków wyruszających na połów, czy panie we wspaniałych sukniach i dostojnie ubranych panów spacerujących beztrosko nad brzegami Tybru" - czytamy w zapowiedzi organizatora.

Fotoplastikon Warszawski w kamienicy w centrum miasta działa w tym samym miejscu nieprzerwanie od 1901 roku. Od 2008 roku zarządza nim Muzeum Powstania Warszawskiego.

O programie Fotoplastikonu opowiada Małgorzata Koziara
O programie Fotoplastikonu opowiada Małgorzata KoziaraMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory pod znakiem zapytania. Walka o fotel rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Wybory pod znakiem zapytania. Walka o fotel rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl