Nowe atrakcje Fotoplastikonu. "Pozostanie magicznym miejscem"

Mówi Jan Ołdakowski, dyrektor MPW
Mówi Jan Ołdakowski, dyrektor MPW
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Mówi Jan Ołdakowski, dyrektor MPWMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Działa nieprzerwanie od 115 lat przyciągając kolejne pokolenia warszawiaków i turystów. Teraz doczekał się nowej, multimedialnej sali, gdzie będą odbywać się spotkania i warsztaty. W piątek Fotoplastikon Warszawski otworzy się w nowej odsłonie.

- Fotoplastikon zostanie taki jaki był, pozostanie miejscem magicznym, podróżą w czasie do świata naszych babć i dziadków – zastrzegł na początku konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

To ważne, bo ponad stuletnia ciągłość, stałość, niezmienność jest w warszawskich warunkach czymś wyjątkowym, wartym pielęgnowania. Oryginalna maszyna, która umożliwia oglądanie zdjęć w technologii trójwymiarowej pozostanie na swoim miejscu, w oficynie kamienicy przy Al. Jerozolimskich 51. Ale za ścianą głównego pomieszczenia wygospodarowano dodatkową salę. W miejscu, gdzie jeszcze niedawno mieścił się garaż, teraz odbywać się będą warsztaty, spotkania i lekcje muzealne. Sala pomieści ok. 25 osób.

- Nie zmieniamy historycznej części Fotoplastikonu, ale postanowiliśmy dołożyć mu nowe funkcje. To miejsce zachęca, aby pokazać współczesną Warszawę, odwołać się do tego, co legło u podstaw fotoplastikonu. Wtedy kiedy nie było telewizji, a kino pokazywało tylko filmy fabularne, fotoplastikon był próbą zapisu rzeczywistości, fotografowano to, co otacza fotografa i fotografowano też świat. Dlatego chcemy współpracować ze wszystkimi, którzy dziś zajmują się opisywaniem świata formami graficznymi: od fotografii po rysunek - tłumaczył Ołdakowski.

Fotoplastikon Warszawski działa od 115 latM.Michalski / MPW

Fotografia w podróży

W ramach bogatego programu zaplanowano m.in. cykl spotkań z fotografami-podróżnikami. Raz w miesiącu, zaproszeni goście przybliżą specyfikę pracy fotografa w podróży. Opowiedzą jak wykonać niezapomniane zdjęcie.

– Fotografowanie w odległych miejscach wymaga wejścia w interakcję z ludźmi, to nie jest fotografowanie widoków długimi obiektywami. Łamiemy tabu, nawiązujemy kontakt z drugim człowiekiem, który najczęściej nie mówi w żadnym zrozumiałym dla nas języku. Takie pozytywne cechy chciałby zaszczepić we wszystkich, którzy przyjdą na spotkanie – zapowiedział Jacek Bonecki, który będzie pierwszym bohaterem cyklu. – Fotografię podróżniczą można robić kawałek za miastem tuż za rogiem, nie trzeba jechać na drugi koniec świata – zastrzegł.

I dodał, że opowie także o sprawach czysto technicznych, jak transport sprzętu czy zachowanie bezpieczeństwa w podróży.

Nowa sala w FotoplastikonieM.Michalski / MPW

Polaroidy i komiksy

W ramach serii "10 najlepszych fotografii" najciekawsi współcześni fotoreporterzy opowiedzą o swoich najlepszych zdjęciach i okolicznościach, w jakich powstały. Zaplanowano spotkania m.in. z Tomaszem Sikorą, Chrisem Niedenthalem, Bogdanem Łopieńskim czy Wojtkiem Wieteską.

Bardzo ciekawie zapowiadają się warsztaty fotografii otworkowej, stereoskopowej i polaroidowej.

Będzie też miejsce na komiks. - Dziś komiksiarze spotykają się głównie na targach i w kilku specjalistycznych sklepach. Nie mają swojego miejsca. Liczę, że przyciągniemy świat warszawskiego komiksu – opowiadał dyrektor Ołdakowski.

Pierwszym efektem współpracy z twórcami komiksów będzie wystawa "Dłuto i młot". Jak przyznał nasz rozmówca było to wyzwanie, bo w historycznym urządzeniu obrazy przesuwają się na okrągło. – Nie można pokazać niczego, co ma początek i koniec, bo zwiedzający siadają przy maszynie wyświetlającej zdjęcia w losowo wybranym momencie. Dlatego autorzy wymyślili wystawę składającą się z 48 slajdów, która zaczyna się i kończy w dowolnym momencie – wyjaśniał.

Będzie także cykl "Leniwa niedziela z…" dedykowany jest najmłodszym. W każdą niedzielę o godz. 11 odbywać się będą zajęcia z związane z fotografią, grafiką, architekturą, literaturą, komiksem, sztuką, muzyką, podróżą, książką lub filmem. Rejestracja na stronie muzeum.

Fotografie oglada sie przez specjalny okularM.Michalski / MPW

Stereoskopowa kolekcja

Ale atrakcją Fotoplastikonu Warszawskiego pozostaną zdjęcia, których zgromadzono tu już ponad siedem tysięcy, kolekcja stale się powiększa.

Od 7 maja przy Al. Jerozolimskich 51 będzie można obejrzeć te najstarsze z lat 1880-1910, czyli z okresu masowego powstawania fotoplastikonów. Wystawa "Pozdrowienia z XIX wieku. Świat na stereoskopowych kartach" zbiera trójwymiarowe obrazy ze świata imperiów kolonialnych, pełnych kontrastów i egzotyki. "Zobaczymy m.in. robotników pracujących na plantacji kawy, rybaków wyruszających na połów, czy panie we wspaniałych sukniach i dostojnie ubranych panów spacerujących beztrosko nad brzegami Tybru" - czytamy w zapowiedzi organizatora.

Fotoplastikon Warszawski w kamienicy w centrum miasta działa w tym samym miejscu nieprzerwanie od 1901 roku. Od 2008 roku zarządza nim Muzeum Powstania Warszawskiego.

O programie Fotoplastikonu opowiada Małgorzata Koziara
O programie Fotoplastikonu opowiada Małgorzata KoziaraMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

- Polska formalnie podejmie starania o organizację igrzysk olimpijskich - oświadczył w piątek premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z ministrem sportu i turystyki Sławomirem Nitrasem w Karczewie. Jak mówił szef rządu, "realna perspektywa, biorąc pod uwagę wstępne decyzje, zobowiązania, deklaracje Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego", to 2040 lub 2044 rok.

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Premier: będziemy ubiegać się o organizację igrzysk olimpijskich

Źródło:
TVN24