Najnowsze

Nowa konserwator zabytków: wraca Barbara Jezierska

Najnowsze

Facebook.com/Barbara-JezierskaBarbara Jezierska

Barbara Jezierska została nowym mazowieckim konserwatorem zabytków. W poniedziałek oficjalnie zastąpiła Rafała Nadolnego.

- Zamierzam otworzyć się na współpracę z organizacjami pozarządowymi. Chcę powołać Wojewódzką Radę Ochrony Zabytków i zaangażować w nią jak najwięcej aktywistów - powiedziała w rozmowie z tvnwarszawa.pl nowa mazowiecka konserwator zabytków Barbara Jezierska. - Na początku zajmę się sprawami czysto organizacyjnymi i kadrowymi - dodała.

Nowa konserwator podkreśla też, że liczy na owocną współpracę z wojewodą i minister kultury. – Zależy mi, aby wywalczyć większą pulę środków na ochronę zabytków na Mazowszu i pracować nad zmianą ustawy o ochronie zabytków.

Konflikt z wojewodą

Barbara Jezierska jest znanym architektem. Pełniła też już funkcję mazowieckiego konserwatora zabytków w latach 2007-11.

O jej odwołaniu ze stanowiska było głośno ze względu na konflikt z ówczesnym wojewodą. Jacek Kozłowski (PO) zarzucał Jezierskiej, że nie dostatecznie wypełniała swoje obowiązki. Kilkukrotnie apelował do ministra kultury o jej odwołanie twierdząc, że nie widzi możliwości dalszej współpracy.

Z oceną Kozłowskiego mocno nie zgadzali się jednak społecznicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Przekonywali, że Jezierska jest najlepszym wojewódzkim konserwatorem od lat. – To jest gwałt na demokracji – komentował decyzję o jej odwołaniu muzealnik Janusz Sujecki.

Oprócz funkcji mazowieckiego konserwatora, Jezierska pracowała też w śródmiejskim ZGN-ie. Jest Absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz podyplomowych studiów konserwatorskich na Politechnice Gliwickiej.

Odwołany przez pomnik?

Poprzedni konserwator wojewódzki Rafał Nadolny został odwołany w piątek, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. W mediach pojawiały się informację, że przyczyną był brak zgody na postawienie pomnika smoleńskiego pod Pałacem Prezydenckim.

"Nic bardziej bzdurnego" – skomentował w portalu społecznościowym te pogłoski zastępca stołecznego konserwator Michał Krasucki. I dodał: "Od wczoraj ze zdumieniem czytam, że wojewódzki konserwator został odwołany, bo się nie zgadzał na pomnik (…) Za uzgodnienia na terenie m.st. Warszawy odpowiada stołeczny konserwator, a nie mazowiecki. I to Stołeczny Konserwator Zabytków ewentualnie taką zgodę (lub nie) by wydawał" – tłumaczył.

Podobnie o całej sprawie mówi nowa konserwator. – Nie chcę wypowiadać się na temat pomnika, bo to nie jest moja działka. Media mylą konserwatora stołecznego i mazowieckiego. Sprawy związane z Warszawą, w tym pomnik smoleński, to kompetencja konserwatora stołecznego – ucina Jezierska.

Barbara Jezierska była zaangażowana w kampanię referendalną na rzecz odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz:

kw/r

Barbara Jezierska, była wojewódzka konserwator zabytków
Barbara Jezierska, była wojewódzka konserwator zabytkówTVN24

Źródło zdjęcia głównego: Facebook.com/Barbara-Jezierska

Pozostałe wiadomości