- Cieszymy się z orzeczenia, bo sąd uznał, że komisja weryfikacyjna może nakładać grzywny. Uznał, że miasto jest stroną, a jak dotąd twierdziło, że jest organem - powiedział Patryk Jaki, przewodniczący komisji weryfikacyjnej.
Z ostatnim sie nie zgadzamy będziemy pisali skarg.kas do NSA. Chcieliśmy uchronić mieszkańców przed płaceniem za błędy HGW.— Patryk Jaki (@PatrykJaki) 25 października 2017
Będzie skarga i zawiadomienie do prokuratury
- Sąd uznał, że Hanna Gronkiewicz-Waltz ma obowiązek stawiać się na komisji weryfikacyjnej. Jedyny niesmak pozostaje, bo sąd powiedział, że grzywny mają płacić z budżetu wszyscy mieszkańcy, a nie Hanna Gronkiewicz-Waltz. Od tej części złożymy skargę kasacyjną do NSA - dodał Jaki.
Stanowisko komisji przedstawił też na konferencji prasowej jeden z jej członków Sebastian Kaleta. - Po pierwsze, Hanna Gronkiewicz-Waltz ma obowiązek stawiennictwa się przed komisją - zaczął poseł.Później dodał, że sąd również stwierdził, że nie ma sporu konstytucyjnego. - A to jest bardzo istotne, bo pani prezydent na swojej konferencji niestety skłamała. Sąd stwierdził, że miasto stołeczne jest stroną postępowania. Co więcej, sąd stwierdził, że za niestawiennictwo Hanny Gronkiewicz-Waltz komisja powinna obciążyć miasto - powiedział. W związku z tym, Sebastian Kaleta zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury. - O możliwości popełnienia przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz z artykułu 231 kodeksu karnego, to jest niedopełnienie obowiązków na szkodę interesu publicznego - wyjaśnił.- Jeżeli komisja będzie zmuszona ukarać wszystkich mieszkańców Warszawy, za umyślne działania Hanny Gronkiewicz-Waltz, to prokuratura będzie musiała ocenić, czy te szkody są przestępstwem - podkreślił.
Wyrok WSA
WSA uchylił w środę pierwszą z grzywien nałożonych na Hannę Gronkiewicz-Waltz przez komisję weryfikacyjną za nieusprawiedliwione niestawiennictwo. Chodzi o grzywnę 3 tys. zł nałożoną na Gronkiewicz-Waltz w jednej z pierwszych spraw rozpatrywanych przez komisję.
Wyrok WSA jest nieprawomocny. Stronie niezadowolonej z rozstrzygnięcia, przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
WSA w sprawie grzywny
WSA w sprawie grzywny
PAP/kz/b