Niepewny park nad tunelem POW. Inwestor czeka na ruch ratusza

Konsultacje społeczne w sprawie tunelu nad POW
Konsultacje społeczne w sprawie tunelu nad POW
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Konsultacje społeczne w sprawie tunelu nad POWMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Teren nad przyszłym tunelem POW na Ursynowie ma być parkiem. Tak chcą władze dzielnicy i mieszkańcy Ursynowa. Jednak do sfinalizowania inwestycji potrzebne są projekt i umowa z GDDKiA, których na razie nie ma. A czasu nie zostało wiele. Jeżeli park w ogóle powstanie, to nie wcześniej niż po zakończeniu budowy obwodnicy.

Budowa projektowanej obecnie Południowej Obwodnicy Warszawy ma się rozpocząć w 2017 roku. Na terenie Ursynowa, na odcinku około 2,3 km, ekspresowa trasa przebiegać będzie w tunelu, w śladzie ul. Płaskowickiej, pod al. KEN i linią metra. Firma Astaldi, wykonawca tego odcinka obwodnicy ma czas na jego ukończenie i oddanie do użytkowania do trzeciego kwartału 2020 roku.

Dzielnica rozpoczęła konsultacje społeczne w sprawie przyszłego zagospodarowania terenu nad tunelem.

Konsultacje w formie warsztatów

- Studium uwarunkowań przestrzennych mówi, że 70 proc. tego terenu ma być przeznaczone pod urządzoną zieleń. To definiuje, co mniej więcej ma tutaj powstać. Pozostałe 30 proc. to mogą być parkingi, obiekty małej architektury, place zabaw. Jesteśmy po to, aby słuchać mieszkańców i zrealizować ich pomysły – mówi nam Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Sami mieszkańcy od czwartku mają możliwość wypowiedzieć się w tej kwestii uczestnicząc w specjalnych warsztatach będących drugim etapem konsultacji w sprawie zagospodarowania terenu nad przyszłym tunelem. W pierwszym większość opowiedziała się za parkiem. O sprawie informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Zanim jednak zostanie wbita pierwsza łopata pod nasadzenia i wytyczenie parkowych alejek niezbędne jest stosowna umowa między inwestorem POW, czyli Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a samym miastem. Tej jednak nie ma.

Porozumienie nie wystarczy

Władze dzielnicy przypominają o podpisanym w grudniu 2015 roku porozumieniu między miastem a GDDKiA. Według nich, zastępuje ono nieistniejące wciąż w Polsce prawo warstwowe i wystarczy do realizacji miejskiej inwestycji.

- Wynika z niego, że teren nad tunelem pozostanie w gestii miasta i będzie mógł służyć mieszkańcom Ursynowa. Pomimo tego, że będzie to fragment trasy ekspresowej - tłumaczy Kempa.

Potwierdza to inwestor, chociaż nie bez zastrzeżeń. Część podziemna należeć ma do GDDKiA, natomiast powierzchniowa do Warszawy.

- Daje to, biorąc uwarunkowania po zrealizowaniu drogi ekspresowej jak np. głębokość naziomu (chodzi o ziemię nad tunele - red.), lokalizacja infrastruktury czy budynków do obsługi tunelu, możliwość zagospodarowania tego terenu – twierdzi Małgorzata Tarnowska z GDDKiA.

Problematyczna jest także kwestia finansowania. Sprawa dopłat miasta do inwestycji GDDKiA pojawiła się już przy poprawkach umożliwiających budowę "wanny" dla tramwajów na przedłużeniu al. Rzeczypospolitej. "Gazeta Wyborcza" informowała niedawno o opinii prawnej, która wyklucza tego typu działania. Inwestor uważa jednak, że takie dofinansowanie jest możliwe i ma na to swoją opinię prawną. - Takie działanie jest zgodne z prawem, praktykowane przez warszawski oddział GDDKiA, w ramach współpracy z innymi jednostkami samorządu terytorialnego – przekonuje Tarnowska.

Może być problem gwarancją

Podkreśla jednak, że inwestycja GDDKiA nie zakłada realizacji parku nad tunelem. Zgodnie z zawartym kontraktem zadaniem wykonawcy jest jedynie odtworzenie stanu istniejącego.

- Dlatego zagospodarowanie terenu nad tunelem według koncepcji miasta może powodować pewne utrudnienia w związku z gwarancją czy dofinansowaniem. Nie blokuje to jednak możliwości inwestycyjnych w tym obszarze – wymaga to stosownego porozumienia w kwestiach związanych z rozliczeniem czy np. przeniesieniem odpowiedzialności gwarancyjnej - utrzymuje rzeczniczka.

Inwestor nie widzi przeszkód formalno-prawnych w kwestii powiązania obu inwestycji. - Jednak sprawa także wymaga zawarcia stosownego porozumienia o czym pisemnie informowaliśmy m. st. Warszawa - dodaje przedstawicielka GDDKiA. Takiego porozumienia wciąż nie ma. Mimo to burmistrz Ursynowa planuje, że właściwe roboty budowy parku mogłyby się zacząć w 2021 roku. Na razie trwają konsultacje. Potem musi powstać projekt. Natomiast przez sam ratusz przechodzi polityczna zawierucha po ujawnieniu nieprawidłowości przy reprywatyzacji nieruchomości. Zwolniony został właśnie wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, odpowiedzialny za stołeczne inwestycje. Jego działkę tymczasowo przejął wiceprezydent Michał Olszewski, ale prawdopodobnie nie jest to rozwiązanie docelowe.

Czy miasto zdąży z podjęciem stosownych kroków formalno-prawnych? Nie wiadomo. Pewne jest, że GDDKiA nie będzie czekać w nieskończoność, bo wszystkie zmiany w projekcie POW muszą zostać wprowadzone jeszcze przed wydaniem pozwolenia dla tej inwestycji. Astaldi planuje je zdobyć na wiosnę przyszłego roku.

Zobacz którędy przebiegać będzie tunel Południowej Obwodnicy Warszawy na Ursynowie:

skw/mś/b

Zbudują tunel pod Ursynowem
Zbudują tunel pod UrsynowemLech Marcinczak, Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości

Sąd skazał drugiego kierowcę po wypadku na warszawskim Gocławiu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały poszkodowane. Michał W. został uznany winnym umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Był świadkiem, został skazany za spowodowanie śmiertelnego wypadku. "Wina nie budzi wątpliwości"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek, tuż przed majówką, oczom warszawiaków i turystów ukazał się ogromy porcelanowy talerz z łyżeczkami wskazującymi godzinę. Zastąpił on tarczę zegara na wieży Zamku Królewskim na placu Zamkowym. A to wszystko z okazji otwarcia wyjątkowej galerii - zapewnia muzeum.

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Zaskakująca zmiana na wieży Zamku Królewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciągnikiem rolniczym wjechał czołowo w bmw i zostawił pojazd, odchodząc razem z pasażerem. Cztery osoby z auta osobowego zostały ranne.

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Pijany traktorzysta wjechał czołowo w auto osobowe. Cztery osoby ranne

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, w Śródmieściu stolicy zapowiedziane są zgromadzenia publiczne, połączone z pochodami. Autobusy i tramwaje będą kursowały zmienionymi trasami - poinformował stołeczny ratusz.

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Pochody w centrum, zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy przyjechali zweryfikować informację o nielegalnej wycince roślinności znaleźli niewypał - pocisk moździerzowy z nienaruszoną spłonką.

Wezwał ich z powodu hałasu. Znaleźli pocisk moździerzowy

Wezwał ich z powodu hałasu. Znaleźli pocisk moździerzowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S17 po czterech zdarzeniach ruch w kierunku Lublina odbywał się we wtorek jednym pasem. Jedna z kierujących nie czekała na udrożnienie drogi zawróciła i pojechała pod prąd. Kosztowało ją to dwa tysiące złotych i 15 punktów karnych.

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Pojechała pod prąd, by uniknąć korka na trasie ekspresowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Potrącenie na przystanku Warszawa ZOO. Na odcinku Warszawa Gdańska - Warszawa Praga występują utrudnienia w ruchu wszystkich przewoźników.

Utrudnienia na kolei po wypadku na przystanku Warszawa ZOO

Utrudnienia na kolei po wypadku na przystanku Warszawa ZOO

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy, którzy rankiem patrolowali Śródmieście, zauważyli leżącego na ławce mężczyznę. Ten, gdy się dowiedział, że jadą też policjanci, stał się agresywny. Najbliższe 54 dni spędzi za kratami.

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Z ławki w parku do aresztu na 54 dni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Otwocka w związku z majówką prowadzą wzmożone kontrole. - Niechlubny rekordzista, kierowca porsche, pomylił drogę publiczną z torem wyścigowym i pędził z zawrotną prędkością 205 kilometrów na godzinę - poinformował rzecznik otwockiej policji sierżant sztabowy Patryk Domarecki.

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

"Kierowca porsche pomylił drogę z torem wyścigowym, pędził 205 kilometrów na godzinę"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Urzędnicy spotkali się z przedstawicielami fundacji prowadzącej sklep socjalny Spichlerz. Placówka ponad miesiąc temu informowała o problemach i grożącej jej eksmisji. Choć wynajęli lokal na preferencyjnych warunkach, zdaniem ratusza nie płacili czynszu. Dług osiągnął prawie 280 tysięcy złotych. Mimo spotkania, sytuacja sklepu wciąż jest niejasna.

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Przyszłość socjalnego Spichlerza pod znakiem zapytania. "Zaległości nie zostały uregulowane"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar stodoły w miejscowości Godlewo-Warsze niedaleko Ostrowi Mazowieckiej. Strażacy przekazali, że poszkodowane zostały dwie osoby: mężczyzna i kobieta.

Pożar stodoły, są poszkodowani

Pożar stodoły, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Był świadkiem, został oskarżonym. Drugi kierowca usłyszy wyrok w sprawie śmierci Beaty

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna kierujący prywatną karetką został zatrzymany w piątek w alei Prymasa Tysiąclecia. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, kierowca nie dość, że był pod wpływem narkotyków i miał je przy sobie, to dodatkowo jechał autem mimo sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Jechał prywatną karetką. Był pod wpływem narkotyków i miał zakaz prowadzenia samochodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pokazuje postępy na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Jak zapowiada, już za kilka tygodni - od Puławskiej, przez Goworka, Spacerową, Gagarina, aż do Czerniakowskiej - pojadą pasażerowie, a także kierowcy.

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Pierwszy tramwaj zawitał do nowego terminalu Sielce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

68-letnia kobieta straciła przytomność w Parku Kazimierzowskim i przestała oddychać. Z relacji świadków wynikało, że upadła podczas spaceru z psem. Ktoś miał ją popchnąć. Reanimowali ją strażnicy miejscy.

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Spacerowała z psem, ktoś ją popchnął. Reanimacja w parku

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Przez pierwsze pięć dni maja postój auta w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego będzie darmowy.

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Pięć dni darmowego parkowania w płatnej strefie

Źródło:
PAP

Strażacy wyłowili ciała dwóch nastolatków z rzeki Bug w miejscowości Kamieńczyk obok Wyszkowa. Ze zgłoszenia, które otrzymali, wynikało, że chłopcy weszli do wody i już z niej nie wyszli. Mieli po 15 lat.

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 15-latkowie utonęli w Bugu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tajemnicza paczka, zaginione kafelki i happy end. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Do Łazienek Królewskich wracają po latach oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza dzisiejszego Pałacu na Wyspie - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o szybowcu, który zawisł na drzewie w Płocku przy ulicy Bielskiej. Straż pożarna potwierdziła, że pilot awaryjnie lądował i jest pod opieką lekarzy.

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Szybowiec awaryjnie lądował, zawisł na drzewie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Michał Olszewski odchodzi ze stanowiska wiceprezydenta Warszawy. Po 13 latach zakończył pracę w stołecznym ratuszu. Wiadomo już, kto go zastąpi. To działaczka Polski 2050.

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Michał Olszewski nie będzie już wiceprezydentem Warszawy. Kto go zastąpi?

Źródło:
Gazeta Stołeczna, tvnwarszawa.pl