"Niebezpieczeństwo i opóźnienia". Dlaczego nie kupisz biletu od kierowcy

Koniec sprzedaży biletów w pojazdachFacebook/Zarząd Transportu Miejskiego

Kierowcy i motorniczowie nie będą już sprzedawać biletów w pojazdach. Ma wzrosnąć bezpieczeństwo pasażerów i kierujących, a opóźnienia autobusów i tramwajów się zmniejszyć.

Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia. Kierujący pojazdami transportu publicznego nie będą sprzedawali biletów kartonikowych. Zarząd Transportu Miejskiego tłumaczy decyzję poprawą komfortu pracy kierowców i motorniczych. Skorzystać mają tez pasażerowie.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

"Głównym zadaniem kierowców i motorniczych jest spokojne, bezpieczne i punktualne przewiezienie pasażerów. Osoby prowadzące pojazdy muszą skupić swoją uwagę na ruchu ulicznym, a konieczność przyjmowania pieniędzy i wydawania biletów może powodować obniżenie koncentracji. Od 1 stycznia 2018 roku kierowcy ani motorniczowie nie będą już musieli przewozić biletów ani pieniędzy, co wpłynie korzystnie również na ich osobiste bezpieczeństwo" - napisał Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Rzecznik zaznaczył także, że pasażerowie mają wiele innych możliwości, by łatwo i wygodnie kupić bilety. Można to zrobić w punktach obsługi pasażerów, wybranych i oznakowanych punktach sprzedaży (kioskach, salonikach prasowych), urzędach pocztowych, biletomatach stacjonarnych, których jest około 720, biletomatach mobilnych, których jest około 1850, a także przez Internet oraz telefon komórkowy.

Igor Krajnow podkreślił także, że zmiany nie sprawią problemów osobom starszym. - Osoby starsze mają bilety seniora ważne przez rok za 50 złotych. Ponadto takie osoby nie kupowały biletów u kierowców tylko w kioskach albo naszych punktach - powiedział rzecznik.

To tylko 1,6 procent

Za zmianami, które wprowadza ZTM, przemawiają także dane statystyczne. Z informacji, które otrzymaliśmy od Łukasza Majchrzyka z biura prasowego ZTM wynika, że bilety sprzedawane przez kierowców stanowią około 1,7 procent wszystkich sprzedanych biletów kartonikowych. W 2015 roku kierowcy sprzedali 1,66 procent wszystkich sprzedanych biletów kartonikowych, w 2016 - 1,686 procent, a od stycznia do października 2017 1,689 procent.

Łukasz Majchrzyk podał także dane, które pokazują wzrost liczby biletów sprzedawanych w automatach w pojazdach. Wynika z nich, że biletomaty autobusowe wybiera coraz więcej pasażerów.

W 2015 roku w biletomatach autobusowych kupiono bilety na łączną wartość 7 541 813 złotych, podczas gdy za te zakupione u kierowców pasażerowie zapłacili ponad pięć razy mniej: 1 335 774 złotych. W 2016 roku suma za bilety kupowane w maszynach wyniosła 8 263 440 złotych, a u kierowców 1 339 092. Natomiast od stycznia do października 2017 obroty biletomatów sięgnęły 9 169 582 złotych, w tym samym okresie za bilety u kierowców zapłacono 1 122 535 złotych, czyli ponad osiem razy mniej.

Konflikty i awantury...

Na temat zmian rozmawialiśmy z przedstawicielem najbardziej zainteresowanej grupy, przewodniczącym zarządu Niezależnego Związku Zawodowego Kierowców Zenonem Kopyścińskim. Okazało się, że sprzedaż biletów rodziła liczne problemy. - Pasażer, który chciał kupić bilet u kierowcy powinien mieć odliczoną kwotę pieniędzy. W praktyce często było tak, że pasażerowie takiej sumy nie mieli, a kierowca nie miał jak wydać. Zdarzało się, że pasażerowie próbowali płacić banknotami o nominale nawet 100 złotych, mimo że w autobusach są nalepki, że trzeba mieć odliczone pieniądze - powiedział Kopyściński.

Przewodniczący związku twierdzi, że wielokrotnie - gdy kierowcy odmawiali sprzedaży biletu ze względu na brak możliwości wydania reszty - dochodziło do awantur. Jak dodaje, dla niektórych pasażerów była to okazja do jeżdżenia bez biletu.

...opóźnienia i kolejki...

Ważnym powodem, dla którego ZTM wprowadza zmiany był także fakt, że przez sprzedaż biletów wydłużały się opóźnienia autobusów. - Bywało tak, że na przystankach linii peryferyjnych [wszystkie linie o numerach 700... - red.] ustawiało się kilkanaście osób i tworzyły się kolejki. W taki sposób tworzyły się duże opóźnienia autobusów. A kierowcy nie mogli potem odrobić tych opóźnień, nie przekraczając dozwolonej prędkości - przekazał Kopyściński.

- Są przystanki, gdzie wysiada około 50-60 procent pasażerów i tak samo dużo osób wsiada do autobusu, najczęściej ma to miejsce na przystankach linii peryferyjnych. Gdy bilet chciało kupić tak dużo osób, to opóźnienia bywały naprawdę duże. Potem pasażerowie nie wiedzą czy kierowca to opóźnienie nadrobił, czy ono się wydłużyło - podkreślił. - Są kierowcy, którzy już teraz na początku miesiąca mają na przykład ośmiogodzinne łączne opóźnienie - dodał. Kopyściński podkreślił, że takie sytuacje zdarzały się, chociaż w pojazdach jest napis, że kierowca nie sprzedaje biletów, jeśli jest opóźniony. Jego zdaniem zrezygnowanie ze sprzedaży biletów powinno sprawić, że opóźnień będzie mniej.

...napady i kradzieże

Najważniejsze dla ZTM-u jest bezpieczeństwo pasażerów i kierowców. Koniec sprzedaży biletów przez kierowców ma wpłynąć na jego poprawę, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo kierowców. Przewodniczący związkowców zaznaczył, że ponieważ wiele osób, wiedziało, że kierowcy maja przy sobie gotówkę oraz bilety stawali się oni ofiarami napadów. - Było wiele napadów na kierowców. Czasami, gdy rano ktoś szedł do pracy, czasami złodzieje napadali na kierowców po pracy, ale też na pętlach autobusowych "w biały dzień" - powiedział.

Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2018.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy także o kartach ucznia, dzięki którym uczniowie warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów jeżdżą za darmo.

[object Object]
Renata Kaznowska o bezpłatnych przejazdachMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

mp/mś

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Zarząd Transportu Miejskiego

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP