"Niebezpieczeństwo i opóźnienia". Dlaczego nie kupisz biletu od kierowcy

Koniec sprzedaży biletów w pojazdachFacebook/Zarząd Transportu Miejskiego

Kierowcy i motorniczowie nie będą już sprzedawać biletów w pojazdach. Ma wzrosnąć bezpieczeństwo pasażerów i kierujących, a opóźnienia autobusów i tramwajów się zmniejszyć.

Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia. Kierujący pojazdami transportu publicznego nie będą sprzedawali biletów kartonikowych. Zarząd Transportu Miejskiego tłumaczy decyzję poprawą komfortu pracy kierowców i motorniczych. Skorzystać mają tez pasażerowie.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

"Głównym zadaniem kierowców i motorniczych jest spokojne, bezpieczne i punktualne przewiezienie pasażerów. Osoby prowadzące pojazdy muszą skupić swoją uwagę na ruchu ulicznym, a konieczność przyjmowania pieniędzy i wydawania biletów może powodować obniżenie koncentracji. Od 1 stycznia 2018 roku kierowcy ani motorniczowie nie będą już musieli przewozić biletów ani pieniędzy, co wpłynie korzystnie również na ich osobiste bezpieczeństwo" - napisał Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Rzecznik zaznaczył także, że pasażerowie mają wiele innych możliwości, by łatwo i wygodnie kupić bilety. Można to zrobić w punktach obsługi pasażerów, wybranych i oznakowanych punktach sprzedaży (kioskach, salonikach prasowych), urzędach pocztowych, biletomatach stacjonarnych, których jest około 720, biletomatach mobilnych, których jest około 1850, a także przez Internet oraz telefon komórkowy.

Igor Krajnow podkreślił także, że zmiany nie sprawią problemów osobom starszym. - Osoby starsze mają bilety seniora ważne przez rok za 50 złotych. Ponadto takie osoby nie kupowały biletów u kierowców tylko w kioskach albo naszych punktach - powiedział rzecznik.

To tylko 1,6 procent

Za zmianami, które wprowadza ZTM, przemawiają także dane statystyczne. Z informacji, które otrzymaliśmy od Łukasza Majchrzyka z biura prasowego ZTM wynika, że bilety sprzedawane przez kierowców stanowią około 1,7 procent wszystkich sprzedanych biletów kartonikowych. W 2015 roku kierowcy sprzedali 1,66 procent wszystkich sprzedanych biletów kartonikowych, w 2016 - 1,686 procent, a od stycznia do października 2017 1,689 procent.

Łukasz Majchrzyk podał także dane, które pokazują wzrost liczby biletów sprzedawanych w automatach w pojazdach. Wynika z nich, że biletomaty autobusowe wybiera coraz więcej pasażerów.

W 2015 roku w biletomatach autobusowych kupiono bilety na łączną wartość 7 541 813 złotych, podczas gdy za te zakupione u kierowców pasażerowie zapłacili ponad pięć razy mniej: 1 335 774 złotych. W 2016 roku suma za bilety kupowane w maszynach wyniosła 8 263 440 złotych, a u kierowców 1 339 092. Natomiast od stycznia do października 2017 obroty biletomatów sięgnęły 9 169 582 złotych, w tym samym okresie za bilety u kierowców zapłacono 1 122 535 złotych, czyli ponad osiem razy mniej.

Konflikty i awantury...

Na temat zmian rozmawialiśmy z przedstawicielem najbardziej zainteresowanej grupy, przewodniczącym zarządu Niezależnego Związku Zawodowego Kierowców Zenonem Kopyścińskim. Okazało się, że sprzedaż biletów rodziła liczne problemy. - Pasażer, który chciał kupić bilet u kierowcy powinien mieć odliczoną kwotę pieniędzy. W praktyce często było tak, że pasażerowie takiej sumy nie mieli, a kierowca nie miał jak wydać. Zdarzało się, że pasażerowie próbowali płacić banknotami o nominale nawet 100 złotych, mimo że w autobusach są nalepki, że trzeba mieć odliczone pieniądze - powiedział Kopyściński.

Przewodniczący związku twierdzi, że wielokrotnie - gdy kierowcy odmawiali sprzedaży biletu ze względu na brak możliwości wydania reszty - dochodziło do awantur. Jak dodaje, dla niektórych pasażerów była to okazja do jeżdżenia bez biletu.

...opóźnienia i kolejki...

Ważnym powodem, dla którego ZTM wprowadza zmiany był także fakt, że przez sprzedaż biletów wydłużały się opóźnienia autobusów. - Bywało tak, że na przystankach linii peryferyjnych [wszystkie linie o numerach 700... - red.] ustawiało się kilkanaście osób i tworzyły się kolejki. W taki sposób tworzyły się duże opóźnienia autobusów. A kierowcy nie mogli potem odrobić tych opóźnień, nie przekraczając dozwolonej prędkości - przekazał Kopyściński.

- Są przystanki, gdzie wysiada około 50-60 procent pasażerów i tak samo dużo osób wsiada do autobusu, najczęściej ma to miejsce na przystankach linii peryferyjnych. Gdy bilet chciało kupić tak dużo osób, to opóźnienia bywały naprawdę duże. Potem pasażerowie nie wiedzą czy kierowca to opóźnienie nadrobił, czy ono się wydłużyło - podkreślił. - Są kierowcy, którzy już teraz na początku miesiąca mają na przykład ośmiogodzinne łączne opóźnienie - dodał. Kopyściński podkreślił, że takie sytuacje zdarzały się, chociaż w pojazdach jest napis, że kierowca nie sprzedaje biletów, jeśli jest opóźniony. Jego zdaniem zrezygnowanie ze sprzedaży biletów powinno sprawić, że opóźnień będzie mniej.

...napady i kradzieże

Najważniejsze dla ZTM-u jest bezpieczeństwo pasażerów i kierowców. Koniec sprzedaży biletów przez kierowców ma wpłynąć na jego poprawę, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo kierowców. Przewodniczący związkowców zaznaczył, że ponieważ wiele osób, wiedziało, że kierowcy maja przy sobie gotówkę oraz bilety stawali się oni ofiarami napadów. - Było wiele napadów na kierowców. Czasami, gdy rano ktoś szedł do pracy, czasami złodzieje napadali na kierowców po pracy, ale też na pętlach autobusowych "w biały dzień" - powiedział.

Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2018.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy także o kartach ucznia, dzięki którym uczniowie warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów jeżdżą za darmo.

[object Object]
Renata Kaznowska o bezpłatnych przejazdachMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

mp/mś

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Zarząd Transportu Miejskiego

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl