Zmarło troje uczestników Powstania Warszawskiego. Prezydent stolicy żegna "Marzenę", "Sokoła" i "Marysię"

Nie żyje troje powstańców warszawskich: Maria Schejbal "Marzena", Ryszard Nowicki "Sokół" i Maria Pajzderska "Marysia"
Nie żyje troje powstańców warszawskich: Maria Schejbal "Marzena", Ryszard Nowicki "Sokół" i Maria Pajzderska "Marysia"
Źródło: TVN24 / Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie żyje troje powstańców warszawskich. W okresie świątecznym zmarli Maria Schejbal "Marzena", Maria Pajzderska "Marysia" i Ryszard Nowicki "Sokół". O ich śmierci informowały w mediach społecznościowych władze stolicy oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

"W ostatnich dniach zmarło troje powstańców warszawskich: Maria Schejbal 'Marzena', Ryszard Nowicki 'Sokół' i Maria Pajzderska 'Marysia'" - napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w mediach społecznościowych. "Będziemy o Was pamiętać" - dodał.

W Boże Narodzenie o śmierci jednej z powstanek informowało również Muzeum Powstania Warszawskiego. "Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Marii Pajzderskiej 'Marysi' - powstańczej sanitariuszki z Batalionu NOW-AK 'Gustaw-Harnaś', bardzo ciepłej, przemiłej osoby, która była wielką przyjaciółką wielu pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego. Kilkanaście dni temu świętowaliśmy jej 97. urodziny" - podało Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Łączniczka, sanitariuszka, strzelec

Maria Schejbal "Marzena" urodziła się 10 października 1924 we Włocławku. Przed II wojną światową uczyła się w Prywatnym Gimnazjum i Liceum im. Leonii Rudzkiej w Warszawie, następnie uczęszczała na tajne komplety. W czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką i sanitariuszką w Batalionie "Łukasiński". Ze Starego Miasta wydostała się kanałami do Śródmieścia. Po upadku powstania przebywała w przejściowym obozie w Ożarowie, wywieziona następnie do różnych obozów jenieckich. Z obozu Oberlangen została wyzwolona przez wojska generała Stanisława Maczka.

Maria Pajzderska "Marysia" urodziła się 3 grudnia 1924 roku w Warszawie. Podczas Powstania Warszawskiego była w Batalionie NOW-AK "Gustaw-Harnaś", kompania "Grażyna", jako patrolowa patrolu sanitarnego. Pseudonim konspiracyjny "111", a w czasie powstania - "Marysia". Po upadku powstania udało jej się wyjść z Warszawy z ludnością cywilną. Na początku października 1944 roku zmarła jej siostra Danuta, która również była sanitariuszką w tym samym oddziale. Dziewczyna doznała w sierpniu rozległych oparzeń. Po jej śmierci "Marysia" wyjechała z matką do Białego Dunajca na Podhalu.

Ryszard Nowicki "Sokół" urodził się 23 lutego 1927 w Kaplonosach koło Włodawy. Miał 17 lat, gdy ochotniczo stanął do Powstania Warszawskiego. Jego pseudonimy to "Sokół" i "Sęp". Miał stopień strzelca. Walczył w rejonie Dworca Gdańskiego i w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, gdzie 26 sierpnia został ranny. Ewakuowany kanałami z placu Krasińskich na Żoliborz, skąd potem przebił się do Puszczy Kampinoskiej. Po wojnie był wielokrotnym mistrzem kraju w rajdach samochodowych, czterokrotnie startował w słynnym Rajdzie Monte Carlo.

Informowaliśmy również o uroczystościach pogrzebowych Maurycego Mochnackiego, kronikarza powstania listopadowego, którego szczątki sprowadzono do Polski z Francji:

Uroczystości pogrzebowe Maurycego Mochnackiego
Uroczystości pogrzebowe Maurycego Mochnackiego
Źródło: TVN24
Czytaj także: