Po zimowej przerwie do parku Powstańców Warszawy na Woli wróciła wystawa "Zachowajmy ich w pamięci" poświęcona cywilnym ofiarom powstania. Na 93 bryłach widnieje ponad 57 tysięcy nazwisk poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku.
- To jedna z najważniejszych inicjatyw Muzeum Powstania Warszawskiego – tak o wystawie mówi Anna Kotonowicz, rzeczniczka prasowa placówki.
Park Powstańców Warszawy znajduje się wzdłuż Wolskiej (między ulicami Sowińskiego i Redutową). Wystawa po raz pierwszy stanęła tu w 2015 roku. Jest zabierana późną jesienią i wraca wiosną. W tym roku można oglądać już trzecią jej edycję.
Lista poległych i zaginionych
93 szklane bryły nocą są podświetlane. Na nich możemy znaleźć listę 57 189 nazwisk poległych i zaginionych podczas powstańczych walk. Przy każdej osobie widnieje też data urodzenia i ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania. Dotychczas listę uzupełniono o 1754 nowe nazwiska i dokonano 3316 korekt już istniejących informacji.
- Nieszablonowa prezentacja treści na wystawie ma głęboki wymiar emocjonalny. W symboliczny sposób umożliwia oddanie czci i okazanie szacunku poległym mieszkańcom stolicy - podkreśla Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Największy dostępny zbiór danych osób, które zginęły w powstaniu, można zleźć na stronie internetowej muzeum. Powstał dzięki wieloletniej pracy archiwizacyjno-redakcyjnej i - wraz z odkrywaniem nowych informacji - jest na bieżąco aktualizowany.
Apel muzeum
"Stworzenie rzetelnej i dokładnej listy tych, którzy zginęli z rąk niemieckiego okupanta, to proces długotrwały i skomplikowany" - przekonują pracownicy muzeum i apelują do warszawiaków o wsparcie w jej tworzeniu.
"Jeśli tylko posiadają państwo informacje lub wiedzę o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli bądź zaginęli w trakcie powstania warszawskiego, zachęcamy do zgłaszania swoich uwag w formularzu znajdującym się na stronie" - zachęcają.
kw/r/jb