Na ścianach ślady po kulach, w środku nowoczesny sprzęt

Warszawski Szpital dla Dzieci po remoncie
Warszawski Szpital dla Dzieci po remoncie
Źródło: UM Warszawa
Zakończył się przedostatni etap modernizacji najstarszego budynku Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. W budynkach przy Kopernika znajdzie się oddział chirurgii ortopedycznej.

Remontowany budynek pochodzi z 1875 roku i jest najstarszym obiektem, w którym funkcjonuje miejski szpital. Został wpisany do rejestru zabytków, dlatego wszystkie prace budowlane były konsultowane i zatwierdzane przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Prace remontowe prowadzone były w najstarszej, centralnej i zachodniej częściach szpitala. Ich koszt - 12 milionów złotych - pokryło miasto.

Modernizacja wschodniego skrzydła budynku A zaplanowana jest na sierpień 2018 roku.

Ślady po ostrzale

Jak podaje urząd miasta, celem remontu było nie tylko wzmocnienie konstrukcji budynku i zespolenie rozwarstwień w murach, ale też odkrycie ich pierwotnych kształtów i kolorystyki. "We wnętrzach miejscami usunięto ze ścian i sztukaterii nawet do dwudziestu warstw farb olejnych. Usunięto także zdegradowane partie tynków, odsłonięto fragmentami wątek muru ceglanego" - czytamy w komunikacie ratusza.

Po oczyszczeniu muru, w wielu miejscach odkryto spękania i szczeliny, na ścianie zachodniej na pierwszym piętrze nawet ślady ostrzału z broni maszynowej. Zachowała się XIX-wieczna posadzka ceramiczna z manufaktury "Dziewulski i Lange" z Opoczna. Dekoracja z płytek przeszła gruntowną konserwację i została przywrócona.

Łazienka przy każdej sali

W wyremontowanej części budynku będzie mieścił się Oddział Chirurgii i Ortopedii. Będzie w nim 27 łóżek w przestronnych salach, każda z nich będzie miała własną łazienkę, pacjenci będą mieli bardziej komfortowe warunki.

Dodatkowo, w styczniu 2018 roku, otwarta zostanie nowoczesna Pracownia Tomografii Komputerowej, zlokalizowana w nowym budynku C Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. - Tomograf stał się niezbędny z uwagi na zwiększającą się liczbę pacjentów ortopedyczno-urazowych Oddziału Chirurgii i Ortopedii, jak również nefrologicznych Oddziału Pediatrii - tłumaczy urząd miasta. Zakup urządzenia został sfinansowany z dotacji budżetu miasta.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o budowie Szpitala Południowego:

Szpital Południowy - kamień węgielny

Źródło: Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
Kamień pod budowę Szpitala Południowego
Kamień pod budowę Szpitala Południowego
Teraz oglądasz
Szpital planowany był już 30 lat temu
Szpital planowany był już 30 lat temu
Teraz oglądasz
Przewodnicząca Rady Warszawy o nowej inwestycji
Przewodnicząca Rady Warszawy o nowej inwestycji
Teraz oglądasz

Szpital Południowy - kamień węgielny

kk/b

Czytaj także: