Galeria sztuki współczesnej i historie służących. Plany Muzeum Warszawy na jesień i zimę

Źródło:
PAP
Muzeum Warszawy już w całości
Muzeum Warszawy już w całościTVN 24
wideo 2/2
Muzeum Warszawy już w całościTVN 24

Muzeum Warszawy prezentuje program wystaw na nadchodzące jesień i zimę. Wśród nowości są otwarcie nowej przestrzeni dla sztuki nowoczesnej - Galerii Rynek 30 oraz wystawy poświęcone historii warszawskich służących, praskiej wytwórni zabawek Edwarda Manitiusa czy o odtwarzaniu leśnej biosfery w Puszczy Kampinoskiej. Nadal można też oglądać wystawy "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji" oraz "Więcej Zieleni! Projekty Aliny Scholtz".

W Muzeum Warszawy oprócz wystawy stałej można obecnie oglądać kilka wystaw czasowych, których zakończenie przypada tej jesieni. - Aktualnie w naszej siedzibie głównej przy Rynku Starego Miasta otwarta jest wystawa "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji", która przygląda się mieszkańcom miasta, ale nie tylko tym ludzkim. Wystawa jest otwarta do 3 października - poinformowała Aleksandra Migacz z Zespołu Komunikacji Muzeum Warszawy. Z wystawy dowiemy się między innymi, że człowiek to tylko jeden z ponad pięciu tysięcy gatunków żyjących w stolicy. Ekspozycja jest podzielona na pięć wzajemnie przenikających się części, które oddają złożony charakter zwierzęco-ludzkich relacji.

Z kolei w Muzeum Warszawskiej Pragi do 24 października będzie można oglądać wystawę "Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka". - Oprócz samej wystawy, która prezentuje mieszkańców Pragi, kamienice, zaułki, kontrasty, które w latach 70. na Pradze były bardzo widoczne, na zwiedzających czeka też szereg wydarzeń towarzyszących - debaty, wykłady, oprowadzania, spacery fotograficzne - zachęcała Migacz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Alina Scholtz - matka polskiej architektury krajobrazu

Z kolei w Muzeum Woli do 28 listopada prezentowana jest wystawa "Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz". - Jest to jedna z pierwszych projektantek zieleni w Polsce i w ogóle na świecie. Dzięki niej Warszawa po wojnie zyskała tereny zielone, które sprawiły, że jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Jest to proces, który trwa już niemal od 70 lat dzięki Alinie Scholtz - zwróciła uwagę.

Muzeum Warszawy zaprasza także na oprowadzania, warsztaty, spacery i wycieczki rowerowe - wokół postaci Aliny Scholtz, jej projektów i szeroko pojętej zieleni miejskiej.

W listopadzie ukaże się także monografia Aliny Scholtz, w której twórczynie i twórcy wystawy piszą o jej postaci i projektach z różnych perspektyw i w odniesieniu do współczesności. Książka będzie bogato ilustrowana, znajdzie się też w niej katalog wszystkich projektów Scholtz, do których udało się dotrzeć. Muzeum Warszawy zapowiada, że "to pierwsza książka w całości poświęcona projektantce zieleni w Polsce".

Nowa galeria sztuki współczesnej

- Nadchodzące projekty to przede wszystkim otwarcie nowej przestrzeni Muzeum Warszawy, która jest dedykowana sztuce współczesnej. To Galeria Rynek 30 - zapowiedziała Migacz.

Galeria Rynek 30 będzie polem działań młodych twórców i twórczyń: artystek i artystów, ale też kuratorek i kuratorów, podejmujących w twórczości tematy aktualne i istotne dla społeczności miasta. Wejście w kamienicy nr 32 przy Rynku Starego Miasta.

- Pierwszą wystawą w tej przestrzeni będzie ekspozycja urodzonego w Kalkucie Sayama Ghosha o tytule "Jak powraca las". Jest to opowieść o Kampinoskim Parku Narodowym i o Puszczy Kampinoskiej, o unikalnym eksperymencie, który trwa nieprzerwanie od 60 lat. W Puszczy Kampinoskiej udało się odtworzyć leśną biosferę na wyjątkową skalę - wskazała.

Wystawę będzie można oglądać od 22 września do 30 stycznia 2022 roku. Ekspozycji będą towarzyszyć wykłady, oprowadzania, warsztaty i wycieczki.

Opowiedzą historie warszawskich służących

Z kolei w siedzibie głównej Muzeum Warszawy od 17 listopada do 20 marca 2022 będzie można oglądać wystawę "Niewidoczne. Historie warszawskich służących".

- Są to historie pracownic domowych, które przez dekady funkcjonowały na zapleczu mieszczańskiej codzienności Warszawy. Panie "od wszystkiego i do wszystkiego", zatrudniane w średniozamożnych i zamożnych domach. Przedstawimy standardy ich pracy i zakres obowiązków, skąd przyjeżdżały do Warszawy, jakie relacje łączyły je z "państwem", ich warunki mieszkaniowe oraz życie prywatne - opowiadała przedstawicielka Muzeum Warszawy.

Projekt, na który składa się także publikacja, sięga do czasów współczesnych i stawia pytania dotyczące pracy domowej dzisiaj. Wystawie towarzyszyć będzie program filmowy, debaty i oprowadzania, a także publikacja pod redakcją Zofii Rojek, kuratorki wystawy. Zaproszone badaczki i badacze zaprezentują różne perspektywy i poszerzone spojrzenie. Uzupełni je materiał ilustracyjny.

Muzeum WarszawyTVN24

Wystawa o praskiej wytwórni zabawek

"Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia" - to tytuł wystawy prezentowanej w Muzeum Warszawskiej Pragi od 1 grudnia do 20 marca 2022 roku.

- Będzie to opowieść o wytwórni zabawek na Pradze, w której od lat 20. dwudziestego wieku produkowano niezwykłe przedmioty - piękne i świetne dizajnersko, ale także kreatywne, wielofunkcyjne mające charakter pomocy szkolnych i takich zabawek rozwojowych. Będzie to wystawa i dla dorosłych i dla dzieci. Również tej ekspozycji towarzyszyć będzie szereg wydarzeń towarzyszących - zapowiedziała Migacz.

Autorka/Autor:kk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do jednego z wolskich mieszkań wdarł się mężczyzna, który bił po głowie i groził przedmiotem przypominającym broń mężczyźnie. Powodem było nagranie zamieszczone w internecie dotyczące jego partnerki. Policjanci zatrzymali dwójkę podejrzanych: 33-latka i 25-latkę.

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Na korytarzu dwie osoby wzywały pomocy. "Do ich mieszkania wdarł się nieznany mężczyzna"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP