Najnowsza wystawa czasowa Muzeum Woli "Więcej Zieleni! Projekty Aliny Scholtz" otwiera się dla publiczności 16 czerwca. Autorzy ekspozycji chcieli pokazać, że po 1945 roku Warszawa zyskała status jednej z najbardziej zielonych stolic Europy, a stało się to w dużej mierze za sprawą kierowniczki Pracowni Zieleni w Biurze Odbudowy Stolicy. Historia usuwania skutków wojennych zniszczeń zostanie opowiedziana z nowej perspektywy.
Wystawa jest także częścią szerszego programu placówki, otwierającego dyskusję na temat tego, jak zadbać o zrównoważony rozwoju miasta i uczynić z niego przestrzeń przyjazną dla wszystkich mieszkańców.
Bohaterka wystawy przedstawiona zostanie jako przykład nowocześnie myślącej kobiety z wizją. Do jej prac należą między innymi założenia parkowe i zieleni otaczającej osiedla mieszkaniowe Szwoleżerów i Sady Żoliborskie. Jest także autorką i współautorką takich realizacji jak tereny Toru Wyścigów Konnych na Służewcu czy Centralny Park Kultury (dziś to Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego). Pracowała również przy tworzeniu otoczenia polskich ambasad w Chinach i Korei oraz odbudowywaniu zieleni Ogrodu Saskiego. Na wystawie zobaczymy także przykłady przedwojennych modernistycznych ogrodów.
"Alina Scholtz zawsze projektowała pamiętając o zmienności zieleni w czasie. Dzięki jej ideom, jesienią na drogach do szkół dzieci mogły zbierać kasztany i korale jarzębiny, a w maju specjalnie posadzone drzewa o biało-czerwonych barwach kwiatów przypominały o świętach narodowych. Jej projekty wciąż inspirują do szukania zrównoważonych rozwiązań przyrodniczych i urbanistycznych. Są również źródłem narzędzi do działania wobec klimatycznych wyzwań, jakie przed nami stoją" – wyjaśniają przedstawiciele Muzeum Woli.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Matka polskiej architektury krajobrazu
Wskazują też, że Scholtz jest jedyną kobietą wymienianą w licznych panteonach "ojców-założycieli" polskiej architektury krajobrazu, mimo że od początku istnienia kierunku była to dziedzina silnie sfeminizowana. "Do dziś architektura krajobrazu bywa traktowana jako służebna wobec architektury i często przypisuje się jej głównie funkcję ozdobną. Takie hierarchiczne spojrzenie sprawia, że także kobiety projektujące w dziale Zieleni w Biurze Odbudowy Stolicy i Biurze Urbanistycznym Warszawy były pomijane w kolejnych opracowaniach o powojniu i wiele z nich pozostaje anonimowych" – podkreślono w komunikacie.
Współautorka wystawy Klara Czerniewska-Andryszczyk wyjaśnia, że twórcom ekspozycji przyświecała idea dowartościowania zawodu architektki krajobrazu w obliczu katastrofy klimatycznej. - Zależy nam na odczarowaniu architektury krajobrazu, postrzeganej jako projektowanie dekoracji raczej niż w pełni funkcjonalnych elementów przestrzeni. Chcemy dowartościować zieleń jako niezbędny - równoważny z zabudową - element miejskiej tkanki – zaznacza Czerniewska-Andryszczyk, cytowana w komunikacie Muzeum Woli.
Z kolei druga z współautorek wystawy, Ewa Perlińska-Kobierzyńska, dodaje, że chodzi również o "odzyskanie Aliny Scholtz dla historii architektury i historii Warszawy". Autorki liczą na to, że za sprawą najnowszej ekspozycji obiekty tworzone przez Scholtz zostaną w przyszłości objęte ochroną, tak jak zabytki architektury.
Zaproszenie do warsztatu architektki
W części wystawy "WolaLab" będziemy mieli okazję zobaczyć dokładną analizę miejskiej zieleni. Projekty Scholtz zostały w przestrzeni laboratorium rozłożone na czynniki składowe: wiedzę na temat doboru i zastosowania materiału roślinnego, ukształtowania terenu, sposobów wykorzystania wody. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z warsztatem architektki krajobrazu, zrozumieć wpływ roślinności na mikroklimat, poznać gatunki drzew nasadzanych w Warszawie, samodzielnie zaprojektować zieloną przestrzeń, czy wreszcie zastanowić się nad ekologiczną przyszłością miasta.
Wystawę "Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz" można zobaczyć od 16 czerwca do 28 listopada w Muzeum Woli przy Srebrnej 12. Będą towarzyszyć jej wykłady, debaty i spotkania oraz spacery i wycieczki rowerowe śladami Aliny Scholtz. - Programem towarzyszącym zachęcamy do odkrywania swojej okolicy i zielonych zakątków Warszawy. To właśnie parki i ogrody są miejscami relaksu i wytchnienia w pełnym zgiełku mieście. Czas pandemii pokazał, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają tereny zielone. Chcemy pokazać, że to nie przypadek – zieleń w mieście działa, gdy jest odpowiednio zaprojektowana i zadbana – podkreśla w komunikacie Konrad Schiller, kierownik Muzeum Woli.
W sobotę, 19 czerwca Muzeum Woli zaprasza na atrakcje plenerowe: akcję nasadzeniową, wymianę roślin doniczkowych oraz warsztaty projektowania miniogródków dla dzieci i ogrodów dla dorosłych.
Informowaliśmy też o planach odbudowy domków fińskich na Polu Mokotowskim:
Autorka/Autor: kk/r
Źródło: tvnwarszawa.pl