Najnowsze

"Murzynka" wróciła do Muzeum Narodowego

Najnowsze


Obraz "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, zrabowany podczas II Wojny Światowej, przekazano w środę do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Odnalezione w niemieckim domu aukcyjnym dzieło odzyskało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Dzieło udało się odzyskać i sprowadzić do Polski w rekordowo szybkim czasie trzech miesięcy - podkreślił minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas środowej prezentacji "Murzynki" i jej uroczystego przekazania do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obraz Bilińskiej-Bohdanowiczowej miał zostać wystawiony na sprzedaż w domu aukcyjnym Villa Grisebach w Berlinie 25 listopada 2011 ub.r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poinformowane o odnalezieniu dzieła we wrześniu, przygotowało wniosek restytucyjny zawierający pełną dokumentację potwierdzającą jego pochodzenie.

- Najważniejszy jest czas, a nie pieniądze - mówił Zdrojewski o procedurach restytucji polskiego dziedzictwa narodowego. Jak wyjaśnił, ważne jest, aby po uzyskaniu informacji, że obraz jest wystawiony na jakiejś aukcji, natychmiast wysłać uprawnioną osobę z określonymi dowodami pochodzenia obrazu i rzeczoznawcę, który potwierdzi jego autentyczność.

- Nie odkupujemy dzieł, my odzyskujemy je albo na drodze administracyjnej, albo na drodze sądowej, albo w wyniku negocjacji, które kończą się odszkodowaniem - zaznaczył minister. - Robimy to z zasady. To są nasze dzieła sztuki, nasze dziedzictwo narodowe, które zaginęło w pożodze wojennej. Szanujemy oczywiście przepisy prawa, natomiast staramy się doprowadzać do sytuacji takiej, aby nie naruszać też naszej godności - podkreślił.

Dzieło zaginęło podczas II Wojny Światowej

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska poinformowała, że obraz "Murzynka" Bilińskiej-Bohdanowiczowej został przekazany do depozytu muzeum w 1933 r. przez jego właściciela, znanego polskiego kolekcjonera sztuki i mecenasa Dominika Witke-Jeżewskiego. Instytucja zakupiła obiekt w 1939 r., dzieło zaginęło w nieznanych okolicznościach podczas II wojny światowej.

"Murzynka", obraz olejny namalowany w 1884 r., przedstawia półnagą czarnoskórą kobietę. Dzieło podejmuje temat bardzo wówczas popularny, postaci egzotyczne były często przedstawiane przez malarzy i rzeźbiarzy końca XIX w.

PAP/as//ec

Pozostałe wiadomości