Mniej ścieków w Wiśle.Trwa rozruch Czajki

Najnowsze

| MPWiKOczyszczalnia ścieków Czajka

30 września ma zakończyć się rozbudowa i modernizacja Czajki - Obecnie fazowo włączany jest rozruch oczyszczalni. Ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy już do niej płyną - informuje MPWiK. Modernizacja i rozbudowa Czajki to największa ekologiczna inwestycja stolicy ostatnich lat. Po jej rozbudowie oczyszczane mają być wszystkie warszawskie ścieki przed jej rozbudową prawie połowa pozostawała nieoczyszczona - do oczyszczalni spływały jedynie ścieki z prawobrzeżnej części miasta. Jak powiedziała Marzena Wojewódzka z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji 30 września jest realnym terminem zakończenia inwestycji. Jak dodaje, rozruch układu przesyłowego Czajki rozpoczął się już w czerwcu, co oznacza, że ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy płyną już do oczyszczalni. - Rozruch technologiczny składa się z kilkunastu faz. Inwestycja zostanie oddana przez wykonawcę na pełnym rozruchu - powiedziała. Kilka miesięcy opóźnienia

Początkowo inwestycja miała zostać przekazana MPWiK do 30 kwietnia jednak wówczas nie była jeszcze ukończona budowa układu przesyłowego ścieków. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl już w maju, podpisany aneks do umowy zakłada, że wykonawca odda inwestycję do 30 września. Przed modernizacją Czajki dopływały do niej jedynie ścieki z prawobrzeżnej części stolicy i z gmin ościennych: Legionowa, Zielonki i Marek, a także osady powstałe w procesie uzdatniania wody w Zakładzie Wodociągu Północnego w Wieliszewie. Po rozbudowie do oczyszczalni będą spływać także ścieki z centralnej i północnej części lewobrzeżnej Warszawy. Jej przepustowość zwiększy się z 240 tys. m sześciennych na dobę do 435,3 tys. Oczyszczalnia będzie także przyjmować wody deszczowe.

Tunel pod Wisłą

W ramach inwestycji pod dnem Wisły na głębokości ok. 10 m wydrążono za pomocą tarczy TBM (Tunnel Boring Machines) tunel o długości 1,3 tys. metrów i średnicy 4,5 metrów. Ścieki mają być oczyszczane mechaniczne, następnie biologicznie będzie z nich usuwany azot i fosfor. Biogaz, który powstanie w procesie stabilizacji osadów ściekowych, będzie wykorzystywany do produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Oczyszczalnię ścieków Czajka zaprojektowano na początku lat 70. ub. wieku, oddano ją do eksploatacji w 1991 r. Jest to największa oczyszczalnia ścieków w Polsce. Ścieki z południowych dzielnic stolicy: Wilanowa, Ursynowa i części Mokotowa są odprowadzane do oczyszczalni Południe.

PAP/par

Źródło zdjęcia głównego:  | MPWiK