Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Nowy pawilon przy historycznym dworcu. Zmiany w Milanówku

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dworzec w Milanówku po modernizacji (wizualizacje)

Kolejarze zapowiadają modernizację dworca w Milanówku. Właśnie ogłosili przetarg na wykonawcę robót. Mają potrwać do końca przyszłego roku. Przy starym budynku dworca pojawi się nowoczesna bryła.

Jak poinformowała w komunikacie prasowym PKP S.A., budynek dworca w Milanówku zyska zupełnie nowy wygląd. Obiekt zostanie rozbudowany, dzięki czemu zwiększy się powierzchnia przeznaczona dla podróżnych.

"Nową część, którą zaplanowano od strony frontowej, charakteryzować będzie przeszklona ściana wykończona białą attyką z artystycznym wzorem, nawiązującym również do wykończenia sufitów wewnątrz obiektu. Historyczna część dworca zyska nową stolarkę okienną i drzwiową oraz nową posadzkę" - informują kolejarze.

W istniejącym holu, pełniącym funkcję przestrzeni do obsługi podróżnych, znajdą się toalety oraz pomieszczenie na kasę biletową. Natomiast w nowej, dobudowanej części dworca zaprojektowano niewielką poczekalnię dla z wydzieloną przestrzenią pod usługi. W zmodernizowanym budynku pojawią się gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Planowany jest również bezprzewodowy internet.

Ponadto na dworcu mają pojawić się udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. m.in. o ścieżki prowadzące, tablice dotykowe, oznaczenia w alfabecie Braille'a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz toalety przystosowane dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Unijne dofinansowanie

- Milanówek jest jednym z 38 mazowieckich dworców, które PKP S.A. zamierzają przebudować lub wybudować od podstaw w ramach szerokiego programu inwestycyjnego. Jak dotąd ze zmodernizowanych obiektów w tym województwie korzystają już mieszkańcy i podróżni Pruszkowa i Mrozów - powiedział cytowany w komunikacie Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Z kolei Ireneusz Maślany z zarządu spółki zaznaczył, że modernizacja obiektu to część większego programu. - Przebudowa dworca w Milanówku to kolejna inwestycja PKP S.A. prowadzona w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jest ona częścią większego projektu unijnego, w skład którego wchodzi między innymi niedawno rozpoczęta budowa nowego dworca w Kornelinie koło Sochaczewa, a także inne inwestycje będące obecnie na etapie opracowania dokumentacji projektowej - poinformował prezes Maślany.

Przetarg na wykonawcę

Termin składania ofert w przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych mija 22 lipca. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na koniec tego roku, a zakończenie inwestycji na koniec 2022.

Informowaliśmy też o zapowiedzi premiera w sprawie budowy Kolei Dużych Prędkości: 

Premier na placu budowy Dworca Zachodniego

Wizyta premiera na placu budowy nowego Dworca Zachodniego TVN24
wideo 2/2

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: PKP S.A