"Wprowadzona funkcja będzie szczególnie przydatna dla właścicieli domków jednorodzinnych oraz zarządców terenów, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych" - poinformował ratusz w komunikacie. Zakładka "Harmonogram wywozu odpadów" składa się z kilku funkcji. Pierwsza z nich daje możliwość ustawienia przypomnienia o odbiorze jednej, kliku lub wszystkich frakcji odpadów. Druga pozwala na skonfigurowanie przypomnienia o odbiorze śmieci na wybraną godzinę dla jednego lub wielu adresów. Za pomocą ostatniej można zaplanować przypomnienie z jedno, dwu lub trzy dniowym wyprzedzeniem lub na każdy z trzech dni poprzedzających planowany odbiór odpadów.
W zakładce "Harmonogram wywozu odpadów" zamieszczono także informacje dotyczące zasad segregacji śmieci, a w przypadku wątpliwości wyszukiwarka podpowie gdzie co wyrzucać.
Zgłaszanie projektów, informacje o wydarzeniach w stolicy i zmianach w organizacji ruchu
Aplikacja Warszawa 19115 umożliwia także zgłoszenie "Wolnego Wniosku", czyli swojego pomysłu na zmiany w mieście, które sprawią, że Warszawa będzie piękniejsza, nowocześniejsza i bardziej przyjazna. - Korzystając z "Warszawskiego Systemu Powiadomień", można otrzymać informację o bieżących wydarzeniach w mieście. Wystarczy wybrać kategorię i lokalizację, której mają dotyczyć informacje m.in. o planowanych zmianach w organizacji ruchu, kluczowych projektach miejskich, ważnych terminach urzędowych oraz wydarzeniach kulturalnych i sportowych współorganizowanych przez miasto. Automatycznie wysyłane są również informacje o lokalnych zagrożeniach - wymienia ratusz.
Punkty zbierania odpadów i przeterminowanych leków
Władze stolicy przekazały także, że zakładka "EkoPunkty" zawiera dane adresowe i szczegóły funkcjonowania Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) i Mobilnych Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK), w których mieszkaniec może pozostawić bezpłatnie odpady przeznaczone do unieszkodliwienia lub odzysku. W zakładce tej znajdują się także informacje o punktach, w których można podzielić się lub poczęstować jedzeniem, a także aptekach, które przyjmują przeterminowane leki i termometry rtęciowe. Są one udostępniane i wyświetlane w postaci interaktywnej mapy dostępnej z poziomu aplikacji.
Sprawdzanie wolnych miejsc parkingowych oraz jakości powietrza
- Poprzez zakładkę "Parkingi" można sprawdzić lokalizację i dostępność miejsc parkingowych, innych niż miejsca wyznaczone w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN). Na mapie można sprawdzić trasę i czas dojazdu z wybranego miejsca. Każdy parking posiada metryczkę informującą m.in. o ogólnej liczbie i rodzaju miejsc parkingowych, liczbie wolnych miejsc, cennikach, dodatkowych usługach - wyjaśnia ratusz.
W zakładce "Indeks Jakości Powietrza" można sprawdzić ogólny stan powietrza w Warszawie z monitorowanych punktów pomiarowych oraz związanych z tym, zaleceń dotyczących ochrony zdrowia.
Przeczytaj także: Zmieniły się zasady opłat za śmieci, trzeba złożyć nową deklarację
Autorka/Autor: mg/r
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa