Najnowsze

Zmieniły się zasady opłat za śmieci, trzeba złożyć nową deklarację

Najnowsze

Autor:
pop
Źródło:
PAP
Jak sortować śmieci?
Jak sortować śmieci?um
wideo 2/5
umJak sortować śmieci? (wideo ilustracyjne)

Od nowego roku obowiązują nowe zasady i stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W związku z ostatnimi zmianami właściciele i zarządcy nieruchomości są zobowiązani do złożenia nowej deklaracji - przypomina stołeczny ratusz.

W połowie grudnia stołeczni radni przyjęli nową metodę opłat za śmieci. Od 1 stycznia stawki naliczane są w zależności od gospodarstwa domowego. Do 10 lutego właściciele i zarządcy nieruchomości są zobowiązani do złożenia nowej deklaracji.

Można to zrobić na kilka sposobów: składając w Wydziale Obsługi Mieszkańców urzędu dzielnicy, w formie elektronicznej (za pomocą platformy ePUAP) albo przesyłając listem poleconym do urzędu dzielnicy. Co ważne, mieszkańcy zabudowy wielolokalowej nie składają osobiście deklaracji – w ich imieniu powinna to zrobić spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.Nowe wzory deklaracji można pobrać na stronie www.warszawa19115.pl.

85 lub 107 złotych miesięcznie

Opłat za śmieci należy dokonywać do 28. dnia każdego miesiąca, począwszy od 28 stycznia br. Obowiązujące obecnie stawki wynoszą: 85 zł od gospodarstwa domowego w zabudowie wielolokalowej i 107 zł od gospodarstwa jednorodzinnego. Ta druga kwota może zostać zmniejszona o 9 zł w przypadku, gdy odpady bio są kompostowane w przydomowym kompostowniku. Natomiast dla mieszkańców, którzy wbrew wymogowi prawnemu nie będą segregować odpadów lub będą to robić nieprawidłowo, opłaty za wywóz odpadów będą dwukrotnie wyższe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dla mieszkańców w najtrudniejszej sytuacji miasto uruchomi program osłonowy. "O wsparcie będą mogły ubiegać się osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, których dochód nie przekracza 1940 zł netto miesięcznie" - poinformował stołeczny ratusz. Aby otrzymać pomoc, trzeba zwrócić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w dzielnicy zamieszkania. Wsparcie będzie udzielane w formie zasiłku celowego z przeznaczeniem na pokrycie bieżących kosztów.

Autor:pop

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości