Metro: zdążyć przed 2015

Zajrzyj na budowę metra
Zajrzyj na budowę metra
Marcin Gula/ tvnwarszawa.pl
Zajrzyj na budowę metraMarcin Gula/ tvnwarszawa.pl

Temu, że budowa metra jest opóźniona, nikt już nie przeczy. Nikt też jednak nie chce oficjalnie powiedzieć warszawiakom, jak duże jest to spóźnienie. Nieoficjalnie mówi się już nawet o zakończeniu w 2015 roku, ale taka data byłaby katastrofalna i dla wykonawcy, i dla polityków. Najważniejsze dla inwestycji osoby spotykają się dziś w ratuszu, by ustalić: co dalej?

Oficjalnie budowa centralnego odcinka II linii metra ma się zakończyć w ostatnim kwartale 2013 roku. Potem odbiory techniczne i - wiosną 2014 roku - pierwsi pasażerowie. Formalnie ten harmonogram wciąż obowiązuje - jego zmiana byłaby równoznaczna z początkiem procesu naliczania kar umownych dla wykonawcy. Ten dowodziłby z kolei, że opóźnienia spowodowane są problemami z wydaniem pozwoleń na budowę stacji.

Na razie włosko-turecko-polskie konsorcjum AGP robi jednak co może, by utrzymać terminy. Zainwestowało w czwartą tarczę TBM i zapowiedziało, że stacje Rondo ONZ i - prawdopodobnie - Nowy Świat zbuduje dopiero po przebiciu tuneli, a nie - jak pierwotnie planowano - przed. Ta zmiana ma zapobiec sytuacji, gdy TBM utyka na wiele miesięcy przed budowaną dopiero stacją.

Mimo wszystko, oficjalne terminy wydają się nie do utrzymania. Sama budowa stacji Dworzec Wileński ruszyła z półrocznym poślizgiem. Że będą problemy z jej terminowym oddaniem, przyznał nawet szef AGP. - Nie jestem pewien, czy uda się zakończyć budowę tej stacji w planowanym terminie. Mamy opóźnienie i szukamy rozwiązań technicznych, które pozwoliłyby przyśpieszyć prace - mówił w listopadzie Francesco Scaglione.

Jaki jest jednak stan zaawansowania całej inwestycji?

Budowa na "ścieżce krytycznej"

Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP nie chce udzielić odpowiedzi na to pytanie. Odsyła do Metra Warszawskiego.

- Nie jesteśmy w stanie ocenić tego w procentach - mówi z kolei rzecznik miejskiej spółki Krzysztof Malawko. Ale przyznaje: - Budowa tuneli jest na ścieżce krytycznej. Co - poza kłopotami - oznacza to enigmatyczne sformułowanie, nie wyjaśnia.

Wiadomo za to, że sama zmiana technologii budowy stacji Rondo ONZ i Nowy Świat przetasuje cały harmonogram. By usuwać urobek TBM-u, tunel nie może mieć przerw. To oznacza, że budowa dwóch stacji zacznie się znacznie później albo będzie bardziej skomplikowana. Trzeba będzie je budować, nie rozbierając wydrążonego tunelu. Nie będzie też można ich dokończyć, póki tarcze nie dojadą do stacji Powiśle, gdzie mają zakończyć pracę (jedna z nich ma jeszcze po drodze wydrążyć łącznik z pierwszą linią pod parkiem Świętokrzyskim).

Okazuje się też, że wciąż nie jest gotowy projekt torowiska i podtorza. - Jego przygotowanie zajmie około roku - przyznaje Mieczysław Szczepański, szef firmy Metroprojekt, która właśnie opracowuje dokument.

Dopiero w 2015?

Wygląda jednak na to, że ktoś w końcu będzie musiał policzyć, jak bardzo spóźniona jest cała inwestycja. W środę w ratuszu odbędzie się spotkanie organizacyjne miasta, Metra Warszawskiego i AGP. Z naszych informacji wynika, że pytanie o terminy będzie głównym tematem. Nieoficjalnie osoby zaangażowane w inwestycję mówią nawet o 2015 roku. Dla każdej ze stron ma jednak ogromne znaczenie, by inwestycję udało się zakończyć przed tym terminem.

Tak odległa data oznaczałaby bowiem, że metro stanie się tematem politycznym. W 2014 roku odbędą się wybory samorządowe. Rozgrzebana inwestycja byłaby nie na rękę rządzącej stolicą Platformie Obywatelskiej. Zakończona - byłaby sukcesem, jakim nie mógł się pochwalić żaden poprzednik. Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent odpowiedzialny za miejskie inwestycje, też nie chce komentować tych niepokojących informacji. - Mam swoje przemyślenia na temat tej sytuacji i przedstawię je na środowym spotkaniu - zapowiada i zastrzega: - Nie chcę, żeby wykonawca dowiadywał się o naszych postanowieniach z mediów.

BUDOWA STACJI RONDO DASZYŃSKIEGO

Wykonawcy też zależy

Informacji o opóźnieniach nie chce też na razie komentować AGP. Na pytanie, czy konsorcjum będzie wnioskować o przesunięcia terminu o półtora roku rzecznik Witczyński odpowiada krótko: - Nic mi na ten temat nie wiadomo.

Wykonawcy, na nieprzekroczeniu tego terminu zależy jednak nie mniej niż miastu. Mniejsza nawet o kary, które może zapłacić za spóźnienie. W perspektywie są jednak przetargi na kolejne odcinki metra. AGP powinno być w nich faworytem, bo ma już na miejscu sprzęt i będzie mogło zaproponować niższą cenę. Konsorcjum nie ma więc żadnego interesu w tym, by teraz zaogniać sytuację i powinno zrobić wszystko, by utrzymać termin wygodny dla miasta.

Unia nas rozliczy

Gdyby budowa faktycznie przedłużyła się jednak do 2015, Warszawa stanęłaby przed jeszcze jednym problemem. - Ta inwestycja musi skończyć się w 2014 roku, żeby do 2015 rozliczyć się z unijnej dotacji - przypomina Adrian Furgalski z zespołu doradców gospodarczych TOR.

Na budowę metra i zakup taboru ratusz otrzymał z UE prawie 3 mld zł. Teoretycznie brak rozliczenia w terminie może nawet konieczność zwrotu pieniędzy. Na szczęście, zdaniem Furgalskiego ten czarny scenariusz jest mało prawdopodobny.

Rzecznik Ratusza o budowie metra
Rzecznik Ratusza o budowie metra

BUDOWA STACJI METRO STADION

Maciej Czerski, Karol Kobos

Pozostałe wiadomości

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zabójstwa sąsiada. Z ich ustaleń wynika, że sprawca zadał pokrzywdzonemu dwa ciosy nożem w okolicę brzucha i klatki piersiowej.

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Sąsiedzka sprzeczka na korytarzu skończyła się dwoma ciosami nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po godzinie 8.30 aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia zablokowali ulicę Marszałkowską w centrum Warszawy. Organizacja konsekwentnie domaga się większych inwestycji w transport publiczny.

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Ostatnie Pokolenie zablokowało Marszałkowską

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Służby zlikwidowały działające pod Siedlcami laboratorium, gdzie produkowano narkotyki syntetyczne. Zatrzymano dwie osoby. Na miejscu znaleziono środki odurzające o wartości blisko ośmiu milionów złotych.

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Znaleźli narkotyki warte prawie osiem milionów złotych, zatrzymali "chemików"

Źródło:
PAP

W czwartek rano na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Łopuszańską zderzyły się samochody osobowy i dostawczy. Jednej osobie udzielana jest pomoc medyczna.

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Zderzenie dwóch aut na ruchliwym skrzyżowaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego wstępnie podsumował konsultacje społeczne w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej po otwarciu linii tramwajowej do Wilanowa. Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, z czego połowa online. Według urzędników, najwięcej uwag dotyczyło czterech linii autobusowych.

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Zmiany po uruchomieniu tramwaju do Wilanowa. Pytania o przyszłość czterech linii autobusowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

92-latka wybrała się do córki, ale zapomniała, gdzie ona mieszka. Zbłąkaną seniorką zainteresowała się przechodząca kobieta. Z kolei 79-letnia mieszkanka Śródmieścia postanowiła wybrać się poza Warszawę i zgubiła się już na Muranowie. W upalne dni starsze osoby są szczególnie narażone, powinny unikać samotnych podróży i dłuższego przebywania na zewnątrz.

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Wyszły z domu i w upalne dni zgubiły się w mieście. To trudny czas dla starszych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl