- W czwartek, po długotrwałych obradach, jury międzynarodowego konkursu na koncepcję Upamiętnienia Polaków ratujących Żydów podczas niemieckiej okupacji "Ratującym-Ocaleni", podjęło decyzję o wyborze zwycięskiego projektu. Autorami koncepcji jest duet austriackich architektów: Eduard Freudmann i Gabu Heindl - poinformowała w komunikacie przesłanym do naszej redakcji Aldona Rusiniak z Fundacji Pamięć i Przyszłość.
"Rozsiewanie wieści poprzez rozsadzanie drzew"
Rusiniak informuje też, ich projekt nosi tytuł "Las" i, jak przeczytać można w podsumowaniu werdyktu, jest "oparty na nowatorskiej koncepcji upamiętnienia, które odbywa się tu poprzez zainicjowanie procesu, a nie stworzenie monumentalnego obiektu architektonicznego. Praca akcentuje takie pojęcia, jak troska, zobowiązanie, kruchość i ryzyko, a także podkreśla sam akt udzielania Żydom schronienia przez Sprawiedliwych.
Kolejnym istotnym aspektem projektu jest jego partycypacyjny charakter i potencjał do rozciągnięcia idei upamiętnienia w przestrzeni i czasie. Zasadzona w ramach projektu szkółka leśna umożliwi bowiem rozsiewanie wieści o działaniach Sprawiedliwych poprzez rozsadzanie drzew do miejsc historycznie związanych z życiem Żydów w Polsce".
Nawiązanie do Ogrodu Sprawiedliwych
Jak pisaliśmy wcześniej, prezentując prace konkursowe, Eduard Freudmann i Gabu Heindl przygotowali projekt nawiązujący do Ogrodu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w Yad Vashem. Twórcy proponują obsadzenie terenu, m.in. przy pomniku Willy’ego Brandta. Miałaby powstać też polana - miejsce do organizacji eventów.
Nowe upamiętnienie Polaków ratujących Żydów w pobliżu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ma zostać ukończone jesienią 2015 r.
/lulu
Źródło zdjęcia głównego: Eduard Freudmann i Gabu Heindl / mat. prasowe