W piątek 1 lipca Polska obejmuje oficjalnie 6-miesięczną prezydencję w Unii Europejskiej. Wielkie wydarzenie polityczne oznacza dla mieszkańców stolicy kilka ciekawych koncertów i innych kulturalnych.
PIĄTEK
22.00 Gwiazdy przed Pałacem
Najważniejszy koncert "Tu Warszawa" według scenariusza Kuby Wojewódzkiego i Krzysztofa Materny rozpocznie się o godz. 22 na pl. Defilad.
Ponad trzyipółgodzinny koncert rozpocznie wykonanie hymnów Polski i Unii Europejskiej. W części pierwszej zabrzmią hity muzyki klasycznej, filmowej i jazzowej. Kompozycje Fryderyka Chopina, Andrzeja Kurylewicza, Jana A.P. Kaczmarka, Krzysztofa Komedy i Wojciecha Kilara zagrają Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, orkiestra Sinfonia Varsovia, zespoły Tomasz Stańko Quintet, Me, Myself and I oraz Sebastian Karpiel–Bułecka.
Gościem specjalnym będzie amerykański trębacz Chris Botti. W drugiej części przypominającej kamienie milowe polskiej muzyki rozrywkowej, swoje przeboje wykonają Perfect, Myslovitz, Lech Janerka i Kapela ze Wsi Warszawa. Swoje interpretacje polskich hitów zaproponują Manhattan Transfer, Michael Bolton, Kenny G, Angie Stone i Dolores O’Riordan.
Potem obejrzymy spektakularny pokaz sztucznych ogni wokół Pałacu Kultury do utworu "Orawa" Wojciecha Kilara, a na zakończenie wieczoru zagra brytyjska legenda trip-hopu – Tricky.
18.00 Alternatywa i elektronika na Powiślu
W industrialnych przestrzeniach dawnej elektrowni nad Wisłą i w nowoczesnym centrum nauki zabrzmi muzyka elektroniczna, improwizowana, alternatywna, post rockowa i jazzowa. Wystąpią Fred Frith, Paris Tetris, The EX, Mouse on Mars, Pantha du Prince. Równolegle w zaułkach i pobocznych przestrzeniach industrialnego kompleksu EC Powiśle, swoje projekty prezentować będą polscy artyści dźwiękowi i wizualni.
12.00 Etnicznie na Nowym Mieście
Na rynku Nowego Miasta stanie scena etniczna, na której wystąpią zespoły Teka z Węgier, Mahala Rai Banda z Rumunii, Kapela ze Wsi Warszawa zagra ze szwedzką grupą Hedningarna, The Destroyers z Wysp Brytyjskich, Czessband z repertuarem odwołującym się do rodzimego folkloru warszawskiego. W zespole Nefesh, swoje siły połączą muzycy z Grecji i Turcji. Zagrają również Cukunft, Balkan Beatbox i Boom Pam. Wieczór zakończy żywiołowy koncert gwiazdy hiszpańskiej sceny alternatywnej – zespołu Elbicho.
Warszawski Mariensztat zmieni się w natomiast w przestrzeń działań twórczych dla najmłodszych. Dokładny program piątkowych imprez można znaleźć na stronie polskiej prezydencji.
14.00 Miasto ludzi wolnych
Również sobota obfitować będzie w ciekawe wydarzenia. O godz. 14 na Krakowskim Przedmieściu u zbiegu z ul. Traugutta odbędzie się wernisaż wystawy "Warszawa – miasto ludzi wolnych".
Wystawa przedstawia historię miasta i jego mieszkańców, dla których podstawową wartością była wolność i demokracja. Na ekspozycję składają się dokumenty, komentarze, informacje, publikacje i ciekawostki związane z wydarzeniami historycznymi i współczesnymi, dotyczącymi wkładu Warszawy i Polski w demokratyzację życia w Europie. Wystawa potrwa do 31 lipca 2011 roku.
SOBOTA
15.00 Kwiatowy dywan
Od godz. 15.00 przy pl. Zamkowym będziemy mogli podziwiać dywan kwiatowy z logo polskiej prezydencji. Na białym tle pojawi się sześć strzałek skierowanych ku górze. Logo zostanie ułożone z różnokolorowych kwiatów: białych i czerwonych pelargonii, niebieskiej lobelii, żółtej i pomarańczowej aksamitki, zielonej runianki, bordowej irezyny i szarego rojnika.
W weekend, 2 i 3 lipca, w godz. 10.00-18.00, wstęp na taras widokowy na dzwonnicy kościoła św. Anny, z którego najlepiej widać dywan, będzie bezpłatny.
Dywan będzie można podziwiać do poniedziałku, 4 lipca, do godz. 17.00, kiedy rozpocznie się rozdawanie kwiatów warszawiakom.
21.30 Czardasz i fontanny
O godz. 21.30 rozpocznie się pokaz w parku fontann na Podzamczu. Zaprezentowana zostanie muzyka związana ze wszystkimi 27 państwami członkowskimi. Elementem wiodącym będzie polonez i czardasz. Nie zabraknie też "Ody do radości". Na ekranie wodnym wyświetlony będzie film Tomasza Bagińskiego promujący polską prezydencję.
mjc