Kto zarabia na przejściach przy Centralnym?


W sporze kupców z podziemi przy Dworcu Centralnym z zarządzającą nimi spółką i ratuszem są dwa wątki. Jeden to ratowanie własnych sklepów i miejsc pracy. Drugi to interes całego miasta. Kupcy pytają, czemu pieniądze z wynajmu miejsc pod pawilony przechodzą Warszawie koło nosa, a zarabia prywatna spółka.

Bitwa o lokale w podziemiach
Bitwa o lokale w podziemiachTVN24

- Wykryliśmy ogromne nadużycia i chcemy, by dla naszego wspólnego dobra uchylono szkodliwą dla interesu publicznego decyzję oraz ukarano osoby za to odpowiedzialne. Tu chodzi o teren miasta, nie możemy się zgodzić na funkcjonowanie pośrednika, który zarabia miliony na publicznym majątku w wyniku złej woli urzędników - oskarżała w środę na konferencji prasowej Barbara Hammerszmidt, reprezentująca kupców.

O co chodzi w tym zarzucie?

Spółka Warszawskie Przejścia Podziemne wynajmuje od miasta pas drogi, bo tak traktowana jest większość przejść podziemnych pod stołecznymi arteriami. Zajmuje go zgodnie z takimi samymi zasadami, jak ci, którzy przy drogach stawiają reklamy czy kioski. Na taki wynajem nie ogłasza się konkursów ani przetargów - to wynajmujący zgłasza się do zarządcy drogi i w trybie administracyjnym dostaje zgodę lub odmowę.

Dwie dekady pod ziemią

W przejściach podziemnych przy dworcu handel pojawił się w latach 90. Wojewoda mazowiecki podpisał wtedy umowę z firmą Randall na zarządzanie przejściami. W międzyczasie zarządzanie przejęła spółka Warszawskie Przejścia Podziemne (prezesem obu jest ta sama osoba). Gdy umowa zbliżała się do końca, zgodnie z aktualnymi przepisami złożyła wniosek o zajęcie pasa drogi.

- Kupcy wiedzieli, że mogą też wystąpić z takim wnioskiem, ale tego nie zrobili - zaznacza Karolina Gałecka z Zarządu Dróg Miejskich. I przypomina: - WPP złożyły u nas wniosek o zajęcie pasa drogi we wrześniu 2011 roku. Okazało się, że nie dołączyli pełnej dokumentacji, dlatego daliśmy im czas do końca 2011 roku. W styczniu 2012 okazało się, że spółka zmieniła osobowość prawną, dlatego wniosek musieli złożyć ponownie.

Miasto dostało 8 milionów złotych

Ostatecznie jednak ZDM wydał pozytywną decyzję. W jej efekcie, od 16 czerwca 2012 roku, WPP ma prawo do lokali w przejściach podziemnych przy Centralnym przez trzy lata. Firma zapłaciła za to około 8 milionów złotych. Stawkę za zajęcie pasa drogi reguluje uchwała Rady Warszawy - nie ma tu pola do negocjacji. Taką samą płacą WPP, jak i właściciele knajpianych ogródków czy ekipy filmowe.

Kupcy domagali się uznania za stronę w postępowaniu, ale ZDM się na to nie zgodził, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało urzędnikom rację.

Da się w metrze i w Krakowie

To jednak nie odpowiada na postawione przez kupców pytanie, czemu to nie miasto, lecz prywatna spółka zarabia na czynszach za pawilony?

ZDM broni się, przywołując ustawę o drogach publicznych. Zgodnie z nią teren musi być traktowany jako całość, a ZDM nie może podnajmować pojedynczo każdego z ponad 100 pawilonów. Są jednak przykłady miejsc, gdzie to się udaje. "Gazeta Stołczna" wspomina Kraków, gdzie tamtejszy Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, opierając się na tej samej ustawie, ogłosił przetarg na zarządzania przejściami podziemnymi. Wygrana firma zapłaci 2 mln złotych za remont, a w zamian przez 12 lat będzie mogła czerpać zyski z wynajmu pawilonów. - Przetarg był możliwy, bo chodzi o remont. Rozmawialiśmy z Krakowem. W pozostałych miejscach też jest wydawana decyzja na zajęcie pasa drogi - tłumaczy jednak Gałecka. - Poza wszystkim, Kraków przez 12 lat zarobi 2 mln złotych, a my przez trzy lata 8 mln - zwraca uwagę.

Jeszcze inna sytuacja jest przy stacji metra Politechnika. Pod ulicą Waryńskiego są dwa przejścia - to przy domu studenckim Rivera na identycznych zasadach zajmują WPP. To przy samej stacji należy natomiast do metra i jako takie podpada pod ustawę o transporcie kolejowym. I tam najemcy płacą rynkowe stawki bezpośrednio Metru Warszawskiemu. - Nasze przejścia podziemne są traktowane jako część stacji metra, a nie pas drogi - wyjaśnia Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy metra.

Chronią konkurencję

Skoro na przejściach zarabiać nie może miasto, to czemu nie wynająć ich powołanej do tego spółce należącej do miasta? - Nie ma takiej możliwości. Miasto nie może powołać spółki tylko i wyłącznie w celu zarobkowym. Jest to niezgodne z prawem - wyjaśnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

A co ze spółkami, które poza realizacją celów publicznych zajmują się - z sukcesami - generowaniem zysków, jak np. Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych, które na swoich gruntach przy Polu Mokotowskim budowało luksusowe osiedla? - Należy ograniczać zaangażowanie administracji publicznej w biznes, a nie zwiększać. Dlatego też prywatyzujemy albo zamykamy kolejne spółki, które nie realizują zadań własnych gminy. To dusi konkurencję i zwiększa aparat administracyjny - uważa Milczarczyk.

Nie wiadomo, ile WPP zarabia na podnajmowaniu "pasa drogi" właścicielom sklepów. Nie wiadomo więc też, jakie pieniądze przechodzą miastu koło nosa i nie wydaje się, by w ratuszu ktoś się tym faktem przejmował. W każdym razie argumenty kupców nie przebiły się do urzędników. Ratusz nie zamierza się angażować w ich spór z WPP. - Jeśli kupcy wyrażą chęć, by miasto było obecne przy rozmowach, to oczywiście służymy pomocą. Ale to kupcy muszą dać znam znać, że takiej pomocy oczekują - mówi Milczarczyk.

A Karolina Gałecka z ZDM dodaje: - Nie ma podstaw prawnych do uchylenia decyzji o zajęciu pasa drogi Nie zrobimy tego z powodu szantażu kupców.

W imieniu kupców mówi Beata Hammerszmidt
W imieniu kupców mówi Beata HammerszmidtDawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

Środowe zajścia w podziemiach dworca: Wtorkowa okupacja ratusza: bf/mz/roody/b

Kupcy w ratuszu
Kupcy w ratuszuTomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości

Podróżujący przez Rembertów 23-latka został zatrzymany do policyjnej kontroli, ponieważ w obszarze zabudowanym jechał ponad 100 kilometrów na godzinę. W dodatku, jak podała policja, w ogóle nie powinien wsiadać za kierownicę.

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Ponad setka na liczniku w terenie zabudowanym. Kierowca z sądowym zakazem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracowały służby.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulice Śródmieścia wyjdą dzisiaj ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl