Sznury karetek przed warszawskimi szpitalami. "Realizacja jednego zlecenia trwa do 10 godzin"

Autor:
kz,
aw/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Minister zdrowia o przypadkach zakażeń 6 listopada
Minister zdrowia o przypadkach zakażeń 6 listopadaRMF FM
wideo 2/2
RMF FMMinister zdrowia o przypadkach zakażeń 6 listopada

Nawet 10 godzin trwa realizacja jednego zadania - słyszymy od kierownictwa pogotowia ratunkowego w Warszawie. Karetki znów, jedna za drugą, ustawiają się w kolejkach przed szpitalami, jak podczas poprzednich fal epidemii. Ratownicy realizują długie kursy poza stolicę, nawet do miejscowości oddalonych o ponad sto kilometrów. A do kolizji przylatuje śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zdjęcie z piątku. Osiem karetek stoi w kolejce przy Szpitalu Bródnowskim.

- Dowiedziałem się, że wyjechali do powiatu legionowskiego, do pacjenta z dusznościami, ale nie covidowymi. Zlecenie przyjęli o 7.54. O godzinie 8.19 byli już na miejscu. Zespół zdecydował o dalszych badaniach. Pacjent został skierowany do Szpitala Bródnowskiego. Tam czekał jeszcze w karetce prawie sześć godzin. Na odział został przyjęty o godzinie 14.32, a zespół wrócił do bazy. To oznacza, że realizacja jednego zadania trwała siedem godzin - opisuje reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz.

Kolejka przed Szpitalem Bródnowskim Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Podobne zdjęcie wstawiono na facebookową stronę "To nie z mojej karetki", relacjonującą pracę warszawskich ratowników medycznych.

"Na zdjęciu widzicie Państwo wczorajszą kolejkę karetek czekających przed wjazdem do SORu szpitala przy ul. Szaserów. Kolejka powstała ponieważ warszawskie szpitale są niewydolne - część z nich została przekształcona w szpitale COVIDowe, cześć dezynfekowała się po wizycie dodatnich pacjentów w SORach. Tak tylko na marginesie podpowiemy: dla osób VIP, ze statusem instagramerów, aktorów, celebrytów czy polityków kolejka jest ta sama. Nie ma bocznego wejścia ani przepuszczania na mrugnięcie okiem" - czytamy we wpisie pod zdjęciem.

Dyrektor Meditransu doktor Karol Bielski przyznaje, że zrealizowanie jednego zlecenia trwa do 10 godzin. - Pacjentów mamy już o 30 procent więcej niż z zeszłym miesiącu - wylicza. I dodaje, że dziennie mają około stu covidowych wyjazdów.

Kolejka przed szpitalem na Szaserów "To nie z mojej karetki"

Karetki z Legionowa utknęły, miasto obsługiwał śmigłowiec LPR

Cztery z ośmiu karetek, które stały w korku przy szpitalu Bródnowskim to zespoły z Legionowa. - W tym czasie w Legionowie nie było żadnej wolnej karetki. Do wypadków był dysponowany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – opisuje Węgrzynowicz. Jego Informacje potwierdzają strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie. "Do godziny 23 strażacy zmiany III brali udział w trzech zdarzeniach na terenie powiatu. Pierwsze zdarzenie dotyczyło zabezpieczenia lądowiska LPR, które zadysponowane zostało do osoby potrzebującej pomocy z powodu braku wolnego zespołu naziemnego" - informują na swoim Facebooku.

"Kolejne zgłoszenie to otwarcie domu w Olszewnicy Starej, gdzie sąsiedzi od dłuższego czasu nie mieli kontaktu ze starszym mężczyzną. Niestety w środku znaleziono ciało. Tutaj również z powodu braku wolnego zespołu kołowego zadysponowany został LRP Ratownik 12" – dodają legionowscy strażacy,

LPR w Legionowie Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Do Wołomina leciał śmigłowiec z Sokołowa Podlaskiego

Ale problem nie dotyczył tylko Legionowa. Podobnie sytuacja wyglądała w piątek w powiecie wołomińskim. Dowodem kolizja. - Chodzi o miejscowość Trojany, gdzie doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Z pierwszych informacji wynikało, że dwie osoby zostały ranne. Niestety w tym momencie nie było wolnej żadnej karetki, a śmigłowiec z Warszawy był zajęty. Datego na miejsce zadysponowano maszynę z Sokołowa Podlaskiego - opowiada nasz reporter.

I dodaje, że ostatecznie śmigłowiec zawrócił, bo rannych nie było. - Ratownicy z którymi rozmawiałem przyznają: dostajemy coraz więcej wezwań do pacjentów z covidem, a w szpitalach brakuje miejsc, także na szpitalnych oddziałach ratunkowych - mówi Artur Węgrzynowicz.

Do tego dochodzą przypadki zakażonych COVID-19, u których wcześniej wirusa nie podejrzewano. Jeżeli taka osoba trafi na SOR, to musi on zostać zdezynfekowany, a co za tym idzie zamknięty na dwie-trzy godziny. Wtedy karetki czekają z pacjentami w kolejce przed szpitalem.

Karetka jedzie 150 kilometrów. "Takie transporty są codziennością"

Karol Bielski przyznaje, że znów, jak podczas trzeciej fali epidemii, zdarzają się wyjazdy zespołów ponad 100 kilometrów za Warszawę.

- Jeździmy do szpitali oddalonych nawet o 150 kilometrów: do Zambrowa, do Przasnysza, ale też do Pułtuska, do Sierpca czy Radomia. Takie transporty są codziennością, ale mamy jeszcze sytuację taką, że szpitale warszawskie w głównej mierze przyjęły ciężar walki z pandemią w tym rejonie stołecznym - mówi dyrektor warszawskiego pogotowia.

Zdradza także, że podczas trzeciej fali najdalej karetka wyjechała około 200 kilometrów za Warszawę.

Adam Niedzielski o szkołach i sytuacji epidemicznej
Adam Niedzielski o szkołach i sytuacji epidemicznejRMF FM

W Warszawie znów powstaną szpitale tymczasowe

W sobotę resort raportował o 1456 nowych zakażenia koronawirusem, to najwięcej od kwietnia. W całym województwie mazowieckim odnotowano ich 3470.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zadeklarował, że "jeżeli będziemy mieli do czynienia cały czas z kontynuacją tego trendu – i raczej z takim scenariuszem się liczymy, bo my musimy rozwiązania przygotowywać na te najgorsze scenariusze – to myślę, że w perspektywie dwóch tygodni szpital tutaj na Stadionie Narodowym zostanie uruchomiony".

Na początku listopada informowaliśmy również, że minister zdrowia zdecydował o przekształceniu Szpitala Praskiego w placówkę covidową. Miasto odwołało się od tej decyzji, bo - choć samo wcześniej zgłosiło szpital na covidowy - chce, aby była to placówka wielospecjalistyczna.

Ratusz postulował, żeby to Szpital Południowy był czysto covidowy. Aktualnie trwa tam rozbudowa instalacji tlenowej, tak aby placówka mogła przyjmować więcej pacjentów. Szpital tymczasowy ma zacząć działać niebawem na Okęciu.

Autor:kz, aw/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Dzięki sztucznej inteligencji możemy usłyszeć głos Stelli Fidelseid, która ocalała z getta warszawskiego. Kobieta spisała swoje wspomnienia tuż po wojnie, po polsku. Dzięki rozmowie nagranej kilkadziesiąt lat później po portugalsku, udało się odtworzyć jej głos.

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Stella przeżyła getto warszawskie. Dzięki sztucznej inteligencji możemy ją usłyszeć

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały Rady Warszawy w sprawie Strefy Czystego Transportu, czyli strefy wykluczenia trafił do wojewody mazowieckiego Tobiasza Bocheńskiego - poinformowała w mediach społecznościowych szefowa warszawskich struktur PiS posłanka Małgorzata Gosiewska.

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Strefa Czystego Transportu w Warszawie. PiS chce stwierdzenia nieważności uchwały

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do groźnie wyglądającej kraksy doszło w piątek na ulicy Targowej. Pod wiaduktem nie zmieścił się samochód dostawczy. Część bagażowa auta auta została zniszczone, kierowcy nic się nie stało.

Nie zmieścił się pod wiaduktem. Skrzynia auta zdemolowana

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od niedzieli, 10 grudnia, zacznie obowiązywać nowy rozkład pociągów. Będą zmiany w kursowaniu Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich.

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Powrót pociągów na linię średnicową, nowy przystanek na trasie do Otwocka

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Do zdarzenia doszło na stacji Dworzec Gdański. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg metra. Policja szuka mężczyzny z nagrania

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zbadali trzeźwość kierowcy, który spowodował wypadek w powiecie węgrowskim (Mazowieckie). - Zabrakło skali w policyjnym alkomacie. Urządzenie wykazało ponad cztery promile alkoholu w organizmie kierowcy - podała policja.

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Pijany spowodował wypadek. "Zabrakło skali w alkomacie"

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Ten kierowca jechał o 60 kilometrów na godzinę za szybko. Poza mandatem i punktami karnymi czeka go jeszcze wizyta w sądzie, gdzie odpowie za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów. O sprawie informuje policja z podwarszawskiego Piaseczna.

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

110 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym. "Mikołajkowy prezent" od policji

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

60-latek odpowie za nakłanianie małoletniej do utrwalania treści pornograficznych z jej udziałem i przesyłania mu nagich zdjęć - informuje stołeczna policja. Mężczyzna odpowie też za groźby upublicznienia materiałów intymnych oraz przesyłania jej filmów ze swoim udziałem.

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Matka dziewczynki zauważyła, że dzieje się coś złego. 60-latek podejrzany o przestępstwa pedofilskie

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozbudowana spalarnia odpadów na Targówku jest gotowa w 80 procentach - poinformował warszawski ratusz. - To największa inwestycja komunalna w Polsce - zauważa prezydent stolicy.

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Przetworzy odpady i wyprodukuje energię. Coraz bliżej do ukończenia budowy

Autor:
mg/PKoz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku, 8 grudnia, będą prowadzone prace drogowe w trzech dzielnicach. Utrudnienia wystąpią na Pradze Południe, Mokotowie i we Włochach.

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Asfaltowanie Asfaltowej, wyłączenie Radarowej. Remonty w trzech dzielnicach

Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Pożar w szpitalu położniczym przy Inflanckiej w Warszawie. Paliło się w jednej z łazienek. W tym samym miejscu strażacy interweniowali dwa dni temu.

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Pożar w szpitalu położniczym. Drugi w tym tygodniu

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Radni i radne Koalicji Obywatelskiej przegłosowali w czwartek uchwałę o wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w lipcu 2024 roku. Wcześniej odbyła się burzliwa, kilkugodzinna dyskusja na ten temat. Przeciwnicy strefy okrzykami i gwizdkami zagłuszali obrady. Wcześniej przyjęto poprawkę ograniczającą zasięg obowiązywania przepisu do centrum miasta.

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Rada Warszawy przyjęła uchwałę o Strefie Czystego Transportu

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski z dziećmi w reniferowych czapeczkach pociągnęli za wielką wajchę. I na placu Zamkowym rozbłysła warszawska choinka.

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

27 metrów i 40 tysięcy światełek. Rozbłysła choinka na placu Zamkowym

Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swej 45-letniej siostry, mieszkanki Szumska (Mazowieckie), został już przebadany przez psychiatrów. Prokuratura Rejonowa w Mławie czeka na opinię pisemną.

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Brutalne zabójstwo pod Mławą. Prokuratura podała nowe informacje

Autor:
kz/b
Źródło:
PAP

Na lotnisko w Modlinie będzie można dojechać koleją. Kolejarze podpisali umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla nowej linii między stacją Modlin a portem lotniczym. Dokumentacja ma powstać do końca 2025 roku, budowa ma ruszyć "w kolejnych latach".

Umowa podpisana. Koleją dojedziemy na lotnisko w Modlinie, ale nieprędko

Umowa podpisana. Koleją dojedziemy na lotnisko w Modlinie, ale nieprędko

Autor:
kz/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W wyniku pożaru mieszkania w Markach pod Warszawą zginęła kobieta. Śledczy wyjaśniają przyczyny zdarzenia.

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Pożar mieszkania, nie żyje kobieta

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl