Trzaskowski: sytuacja staje się dramatyczna

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Sytuacja powoli staje się dramatyczna"
"Sytuacja powoli staje się dramatyczna"
TVN24
"Sytuacja powoli staje się dramatyczna"TVN24

Jako ludzie, którzy są na pierwszej linii frontu, mamy sensowne propozycje, które mogą zmienić sytuację, a ta się pogarsza z dnia na dzień - stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do przedstawionych rządowi postulatów samorządowców. Poinformował również, jak Warszawa radzi sobie z epidemią.

- Sytuacja powoli staje się dramatyczna. Pamiętamy czasy z marca, kiedy notowaliśmy około 200 zakażeń w skali całego kraju, w tej chwili jest ich codziennie prawie osiem tysięcy. Pamiętamy, kiedy potwierdzonych chorych w Warszawie było kilkunastu; te ostatnie dane mówią o prawie 10 tysiącach - mówił na piątkowej konferencji prezydent stolicy. - Dzisiaj samorządy robią wszystko, żeby tej sytuacji sprostać. Jesteśmy gotowi na włączenie do czerwonej strefy, natomiast apelujemy o koordynację i konsultacje z rządem, żeby nasze te pomysły były brane pod uwagę. Wydaje nam się, jako ludziom, którzy są na pierwszej linii frontu i są odpowiedzialni za to, co się dzieje, że mamy sensowne propozycje, które mogą zmienić sytuację. A ta się pogarsza z dnia na dzień - stwierdził prezydent.

Trzaskowski - w imieniu wszystkich samorządowców - zaapelował do rządu o partnerskie traktowanie. - Tych konsultacji jest zdecydowanie za mało. Dopiero w tym tygodniu mieliśmy spotkanie z panem premierem, po pół roku od ostatniego. Rząd nie konsultuje z nami strategii, tylko na bieżąco zawiadamia o swoich decyzjach. Najsmutniejsze jest to, że najczęściej o tych bardzo ważnych decyzjach, do których musimy się przygotować, dowiadujemy się w ostatniej chwili, bardzo często za pośrednictwem mediów - zaznaczył prezydent stolicy.

Więcej szpitali jednoimiennych i polowych

Jednym z postulatów skierowanych do rządu jest tworzenie nowych szpitali dedykowanych tylko pacjentom covidowym. - Ta sytuacja wygląda tak, że nasze szpitale miejskie zostają powiadomione, że mają przygotować konkretną pulę łóżek. Taki system nie będzie się sprawdzał, jeśli będziemy mieli część szpitala wyłączoną, co powoduje problemy logistyczne, a poza tym stwarza potencjalne zagrożenie dla pacjentów i dla personelu - zauważył Trzaskowski.

Samorządowcy pytają również rząd, czy bierze pod uwagę tworzenie szpitali polowych i specjalnych izolatoriów. - W najbliższych godzinach zgłosimy taką propozycję szkoły z salą gimnastyczną. Trzeba tworzyć specjalne miejsca, gdzie można izolować pacjentów, którzy nie muszą być hospitalizowani - zaapelował.

Zwrócił również uwagę na problemy kadrowe wśród medyków: - Pan premier twierdzi, że sprzętu starczy, jednak nie uzyskaliśmy odpowiedzi na temat wsparcia szpitali personelem. Mamy pomysł, żeby wykorzystać, na zasadzie wolontariatu, studentów medycyny.

Brakuje tysięcy autobusów miejskich

Zdaniem prezydenta stolicy, wiele decyzji rządu jest niespójnych. Chodzi na przykład o przejście na nauczanie zdalne szkół ponadpodstawowych w czerwonej strefie. - Nie ma jednak decyzji co do szkół podstawowych, które również są źródłem zakażeń. Wystarczyłoby, żeby klasy 5-8 mogły przejść na zdalne nauczanie i to by pozwoliło dyrektorom na rozgęszczenie klas 1-5 i wprowadzenie większych odstępów. Takie decyzje są potrzebne natychmiast, a nie za tydzień - podkreślił i zaproponował zwiększenie autonomii dyrektorów szkół, którzy w porozumieniu z sanepidem mogliby decydować o przejściu na edukację hybrydową albo zdalną.

Trzaskowski odniósł się również do nałożonych przez władze ograniczeń w transporcie publicznym. W jego ocenie miałyby one sens jedynie w czasie lockdownu, kiedy mniej ludzi korzysta z transportu miejskiego. - Wprowadzenie ograniczeń bez lockdownu jest kompletnie przypadkowe. Policzyliśmy dokładnie i gdybyśmy mieli wprowadzić lockdown, i przewieźć dokładnie tę samą liczbę pasażerów, którą przewieźliśmy wczoraj, musielibyśmy dokupić ponad tysiąc autobusów, zapewnić setki dodatkowych wagonów tramwajów, metra i SKM. Tego się nie da zrobić z tygodnia na tydzień - zwrócił uwagę.

Zakup sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej

Część konferencji prezydent poświęcił temu, jak Warszawa przygotowuje się do walki z koronawirusem. Jak podał, miasto kupiło za 20 milionów złotych środki ochrony indywidualnej, a za prawie osiem milionów - aparaturę medyczną, w tym 30 wysoko specjalistycznych stanowisk z respiratorami. Przy SOR-ach szpitali Wolskiego i Bielańskiego mają zaś stanąć kontenery medyczne. - Mimo że ten sprzęt powinien być kupowany przez rząd, wzięliśmy na siebie część obciążeń i przeznaczyliśmy bardzo konkretne środki, żeby doposażyć miejskie szpitale - zaznaczył i przypomniał, że Warszawa współpracuje z wojewodą mazowieckim w kwestii utworzenia łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem w trzech miejskich szpitalach.

Prezydent przekazał też, że miasto zakupiło za ponad trzy miliony złotych usługi przeprowadzania testów dla szczególnie narażonych, zwłaszcza pensjonariuszy i personelu w Domach Pomocy Społecznej oraz realizuje program szczepień przeciwko grypie dla dzieci, seniorów i nauczycieli. - Zaszczepiliśmy 40 procent seniorów, natomiast dzisiaj są problemy z kupnem szczepionek na grypę na rynku - przypomniał prezydent.

Z relacji Trzaskowskiego wynika, że stolica kupiła też środki ochrony osobistej dla ponad 39 tysięcy nauczycieli i pracowników oświaty oraz licencję Office 365 dla nauczycieli i uczniów. Wdraża też specjalną platformę eduwarszawa.pl, żeby ułatwiać zdalną edukację. - Codziennie badamy obciążenie komunikacji w autobusach, metrze, tramwajach i SKM i na najbardziej obciążonych liniach kierujemy dodatkowy większy tabor w miarę jego dostępności. Monitorujemy też liczbę pasażerów korzystających z linii autobusowych i linii szkolnych. Codziennie dezynfekujemy pojazdy, nie tylko ręcznie, ale też elektrostatycznie, ozonujemy miejsca najbardziej newralgiczne i prowadzimy akcję rozdawania maseczek przez kontrolerów biletów - mówił Trzaskowski.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

15-letni chłopak na quadzie wjechał w zamkniętą bramę wjazdową do przedszkola. W stanie ciężkim trafił do szpitala.

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

"15-latek jechał quadem bez kasku. Uderzył w zamkniętą bramę przedszkola"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o pobicie z użyciem noża. Podejrzani trafili do aresztu na trzy miesiące.

Zaczęło się od sprzeczki, skończyło na pobiciu i ranieniu nożem

Zaczęło się od sprzeczki, skończyło na pobiciu i ranieniu nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy jednego z bloków komunalnych w Piasecznie dostali astronomiczne rachunki za ogrzewanie. Jedna z mieszkanek za 13-metrowe mieszkanie musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. - Jesteśmy załamani - mówi Barbara Kosmala. Problemy pojawiły się, gdy wzrosły ceny gazu. Gmina zapewnia, że rozpatrzy indywidualne wnioski mieszkańców i wypracuje formułę ulg.

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Za ogrzewanie 13-metrowego mieszkania komunalnego musi zapłacić ponad 20 tysięcy złotych. Sąsiedzi podobnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24, TVN24

W garażu podziemnym Galerii Północnej na poziomie -1 zapalił się samochód. Ogień został ugaszony. Trwa oddymianie.

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Pożar na parkingu i ewakuacja centrum handlowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Stołeczni wodociągowcy wspólnie ze służbami biorą udział w ćwiczeniach Sokrates-24, które potrwają do wtorku. Ich celem jest sprawdzenie skuteczności działań spółki w razie zagrożeń.

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

"Całe Filtry obstawione wojskiem uzbrojonym po zęby i policją"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W miejscowości Zgagowo koło Sierpca (Mazowsze) mieszkańcy znaleźli bociana z urazem skrzydła, który błąkał się w pobliżu ruchliwej drogi. Zaopiekował się nim dzielnicowy. Do czasu odzyskania sił ptak zamieszkał ogrodzie policjanta.

Ranny bocian chodził w pobliżu ruchliwej drogi. Zamieszkał w ogrodzie u dzielnicowego

Ranny bocian chodził w pobliżu ruchliwej drogi. Zamieszkał w ogrodzie u dzielnicowego

Źródło:
PAP

Pracownia polsko-białoruskiej artystki Jany Shostak, będąca częścią wystawy "Łzy szczęścia" w Zachęcie, została zniszczona dzień po otwarciu. - Narysowano sierp i młot na moich notatkach, napisano wrogie hasło, pocięto znajdujące się tam polaroidy i pomalowano elementy pracowni sprayem - powiedziała Shostak. Sprawcy nie zostali na razie zidentyfikowani.

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Pocięte polaroidy, sierp i młot na notatkach. W Zachęcie zdewastowano pracownię polsko-białoruskiej artystki

Źródło:
PAP

W jednym z przedszkoli na warszawskich Bielanach doszło do masowego zatrucia pokarmowego. Zachorowało 89 dzieci, 13 z nich trafiło do szpitala. Dochodzenie prowadzi sanepid.

89 dzieci zatruło się w przedszkolu, 13 przebywa w szpitalu

89 dzieci zatruło się w przedszkolu, 13 przebywa w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Raszynem kierowca jaguara uderzył w drzewo. Dwie osoby zostały poszkodowane. Jedna trafiła do szpitala, druga była reanimowana - mimo udzielonej pomocy zmarła. Na miejscu lądował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wracali autem z pogrzebu, uderzyli w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Wracali autem z pogrzebu, uderzyli w drzewo. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód osobowy zderzył się czołowo z tirem na drodze serwisowej trasy S17. Jeden z kierowców poniósł śmierć na miejscu.

Jedna osoba zmarła po czołowym zderzeniu

Jedna osoba zmarła po czołowym zderzeniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Skaryszewie pod Radomiem 18-letni kierowca wjechał w ogrodzenie. Jak podała policja, młody mężczyzna nie ma prawa jazdy.

18-latek bez prawa jazdy wjechał w ogrodzenie

18-latek bez prawa jazdy wjechał w ogrodzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15 tysięcy litrów nielegalnych substancji przechowywano w pobliżu ogródków działkowych na warszawskim Paluchu. Jak podała policja, w beczkach, kartonach i workach znajdowała się ogromna ilość leków i suplementów niewiadomego pochodzenia. Zatrzymano trzech mężczyzn, którym postawiono zarzuty.

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Magazyn nielegalnych leków i suplementów. Było ich tak dużo, że trzymali je w beczkach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 42-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież rozbójniczą. Do napaści doszło w barze.

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Wszedł za ladę, wykręcił rękę barmance, uciekł z pieniędzmi

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskich Bielan zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie dużej ilości narkotyków. Zabronione substancje były w reklamówce, którą 29-latek miał przy sobie, oraz w jego mieszkaniu.

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Nerwowe zachowanie zwróciło uwagę policjantów. W mieszkaniu było pół kilograma narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl