Trzaskowski: sytuacja staje się dramatyczna

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Sytuacja powoli staje się dramatyczna"
"Sytuacja powoli staje się dramatyczna"
TVN24
"Sytuacja powoli staje się dramatyczna"TVN24

Jako ludzie, którzy są na pierwszej linii frontu, mamy sensowne propozycje, które mogą zmienić sytuację, a ta się pogarsza z dnia na dzień - stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do przedstawionych rządowi postulatów samorządowców. Poinformował również, jak Warszawa radzi sobie z epidemią.

- Sytuacja powoli staje się dramatyczna. Pamiętamy czasy z marca, kiedy notowaliśmy około 200 zakażeń w skali całego kraju, w tej chwili jest ich codziennie prawie osiem tysięcy. Pamiętamy, kiedy potwierdzonych chorych w Warszawie było kilkunastu; te ostatnie dane mówią o prawie 10 tysiącach - mówił na piątkowej konferencji prezydent stolicy. - Dzisiaj samorządy robią wszystko, żeby tej sytuacji sprostać. Jesteśmy gotowi na włączenie do czerwonej strefy, natomiast apelujemy o koordynację i konsultacje z rządem, żeby nasze te pomysły były brane pod uwagę. Wydaje nam się, jako ludziom, którzy są na pierwszej linii frontu i są odpowiedzialni za to, co się dzieje, że mamy sensowne propozycje, które mogą zmienić sytuację. A ta się pogarsza z dnia na dzień - stwierdził prezydent.

Trzaskowski - w imieniu wszystkich samorządowców - zaapelował do rządu o partnerskie traktowanie. - Tych konsultacji jest zdecydowanie za mało. Dopiero w tym tygodniu mieliśmy spotkanie z panem premierem, po pół roku od ostatniego. Rząd nie konsultuje z nami strategii, tylko na bieżąco zawiadamia o swoich decyzjach. Najsmutniejsze jest to, że najczęściej o tych bardzo ważnych decyzjach, do których musimy się przygotować, dowiadujemy się w ostatniej chwili, bardzo często za pośrednictwem mediów - zaznaczył prezydent stolicy.

Więcej szpitali jednoimiennych i polowych

Jednym z postulatów skierowanych do rządu jest tworzenie nowych szpitali dedykowanych tylko pacjentom covidowym. - Ta sytuacja wygląda tak, że nasze szpitale miejskie zostają powiadomione, że mają przygotować konkretną pulę łóżek. Taki system nie będzie się sprawdzał, jeśli będziemy mieli część szpitala wyłączoną, co powoduje problemy logistyczne, a poza tym stwarza potencjalne zagrożenie dla pacjentów i dla personelu - zauważył Trzaskowski.

Samorządowcy pytają również rząd, czy bierze pod uwagę tworzenie szpitali polowych i specjalnych izolatoriów. - W najbliższych godzinach zgłosimy taką propozycję szkoły z salą gimnastyczną. Trzeba tworzyć specjalne miejsca, gdzie można izolować pacjentów, którzy nie muszą być hospitalizowani - zaapelował.

Zwrócił również uwagę na problemy kadrowe wśród medyków: - Pan premier twierdzi, że sprzętu starczy, jednak nie uzyskaliśmy odpowiedzi na temat wsparcia szpitali personelem. Mamy pomysł, żeby wykorzystać, na zasadzie wolontariatu, studentów medycyny.

Brakuje tysięcy autobusów miejskich

Zdaniem prezydenta stolicy, wiele decyzji rządu jest niespójnych. Chodzi na przykład o przejście na nauczanie zdalne szkół ponadpodstawowych w czerwonej strefie. - Nie ma jednak decyzji co do szkół podstawowych, które również są źródłem zakażeń. Wystarczyłoby, żeby klasy 5-8 mogły przejść na zdalne nauczanie i to by pozwoliło dyrektorom na rozgęszczenie klas 1-5 i wprowadzenie większych odstępów. Takie decyzje są potrzebne natychmiast, a nie za tydzień - podkreślił i zaproponował zwiększenie autonomii dyrektorów szkół, którzy w porozumieniu z sanepidem mogliby decydować o przejściu na edukację hybrydową albo zdalną.

Trzaskowski odniósł się również do nałożonych przez władze ograniczeń w transporcie publicznym. W jego ocenie miałyby one sens jedynie w czasie lockdownu, kiedy mniej ludzi korzysta z transportu miejskiego. - Wprowadzenie ograniczeń bez lockdownu jest kompletnie przypadkowe. Policzyliśmy dokładnie i gdybyśmy mieli wprowadzić lockdown, i przewieźć dokładnie tę samą liczbę pasażerów, którą przewieźliśmy wczoraj, musielibyśmy dokupić ponad tysiąc autobusów, zapewnić setki dodatkowych wagonów tramwajów, metra i SKM. Tego się nie da zrobić z tygodnia na tydzień - zwrócił uwagę.

Zakup sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej

Część konferencji prezydent poświęcił temu, jak Warszawa przygotowuje się do walki z koronawirusem. Jak podał, miasto kupiło za 20 milionów złotych środki ochrony indywidualnej, a za prawie osiem milionów - aparaturę medyczną, w tym 30 wysoko specjalistycznych stanowisk z respiratorami. Przy SOR-ach szpitali Wolskiego i Bielańskiego mają zaś stanąć kontenery medyczne. - Mimo że ten sprzęt powinien być kupowany przez rząd, wzięliśmy na siebie część obciążeń i przeznaczyliśmy bardzo konkretne środki, żeby doposażyć miejskie szpitale - zaznaczył i przypomniał, że Warszawa współpracuje z wojewodą mazowieckim w kwestii utworzenia łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem w trzech miejskich szpitalach.

Prezydent przekazał też, że miasto zakupiło za ponad trzy miliony złotych usługi przeprowadzania testów dla szczególnie narażonych, zwłaszcza pensjonariuszy i personelu w Domach Pomocy Społecznej oraz realizuje program szczepień przeciwko grypie dla dzieci, seniorów i nauczycieli. - Zaszczepiliśmy 40 procent seniorów, natomiast dzisiaj są problemy z kupnem szczepionek na grypę na rynku - przypomniał prezydent.

Z relacji Trzaskowskiego wynika, że stolica kupiła też środki ochrony osobistej dla ponad 39 tysięcy nauczycieli i pracowników oświaty oraz licencję Office 365 dla nauczycieli i uczniów. Wdraża też specjalną platformę eduwarszawa.pl, żeby ułatwiać zdalną edukację. - Codziennie badamy obciążenie komunikacji w autobusach, metrze, tramwajach i SKM i na najbardziej obciążonych liniach kierujemy dodatkowy większy tabor w miarę jego dostępności. Monitorujemy też liczbę pasażerów korzystających z linii autobusowych i linii szkolnych. Codziennie dezynfekujemy pojazdy, nie tylko ręcznie, ale też elektrostatycznie, ozonujemy miejsca najbardziej newralgiczne i prowadzimy akcję rozdawania maseczek przez kontrolerów biletów - mówił Trzaskowski.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24