Przygotuj się na:

Po raz pierwszy w historii nie odbyła się uroczysta sesja Rady Warszawy

Najnowsze

Autor:
ran
Źródło:
PAP
v5groupZamek Królewski w Warszawie

Ze względu na koronawirusa nie odbyła się uroczysta sesja Rady Warszawy, którą tradycyjnie organizowano 31 lipca jako część obchodów Powstania Warszawskiego. To pierwszy taki przypadek w historii.

Jak podkreśliła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, decyzja o tym, że powinno się odwołać sesję, zapadła już jakiś czas temu, jednak wówczas wydawało się, że będzie można ją przenieść na wczesną jesień, kiedy pandemia ustąpi.

"Pandemia nie odpuszcza"

- Niestety widzimy, że pandemia nie odpuszcza - podkreśliła, dodając, że nie może wziąć na siebie odpowiedzialności za organizację wydarzenia, w którym udział weźmie dużo starszych osób szczególnie narażonych na wirusa.

Jak dodała, uroczysta sesja rady miasta nie odbyła się po raz pierwszy historii. - W maju planowaliśmy jeszcze dodatkową uroczystą sesję ze względu na 30-lecie powstania samorządu, ta sesja również też się nie odbyła - dodała przewodnicząca.

W wiadomości skierowanej do mieszkańców stolicy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przypomniał, że co roku Warszawa "dba o to, by w uroczysty sposób przypomnieć o poświęceniu swoich mieszkańców w 1944 r. i oddać cześć poległym i zamordowanym". "Tak będzie i teraz, podczas obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania. Jednak w tym roku z powodu pandemii koronawirusa działamy, nie tylko w tym względzie, w szczególnie trudnych warunkach" - czytamy.

"Z powodu obostrzeń epidemicznych i z uwagi na troskę o bezpieczeństwo naszych gości i mieszkańców, jesteśmy zmuszeni ograniczyć zakres tegorocznych uroczystości. Ich część odbędzie się w tradycyjnej formie, a w większości będzie można uczestniczyć za pośrednictwem mediów i internetu" - podkreślił prezydent Warszawy.

Honorowe obywatelstwo

W ubiegłym roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta na Zamku Królewskim honorowe obywatelstwo m.st. Warszawy otrzymali: sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim Halina Jędrzejewska ps. "Sławka", reżyser Paweł Pawlikowski oraz pośmiertnie weteran powstania Jerzy Majkowski ps. "Czarny".

Przyznanie tytułu honorowego obywatela Warszawy jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano w ten sposób Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację. W czasie uroczystości wręczono również statuetki Syreny Warszawskiej laureatom Nagrody m.st. Warszawy, która corocznie trafia do osób lub zespołów szczególnie zasłużonych dla stolicy.

Prezydent Warszawy i powstańcy zaapelowali o minutę ciszy 1 sierpnia:

Minuta ciszy dla bohaterów Powstania WarszawskiegoFacebook/Rafał Trzaskowski

Autor:ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: v5group

Tagi:
Raporty: