Mural na Ochocie od wcześniejszych będzie odróżniał się minimalizmem. Z kolei ursynowski będzie miał 10 kondygnacji wysokości. To kolejne prace z serii poświęconej Skłodowskiej-Curie. Artyści z Good Looking Studio na zlecenie miasta oznaczają nimi miejsca związane z noblistką. Pretekstem jest rok noblistki.
Czarno-biało-czerwony mural 4 lipca pojawi się na budynku dawnego Instytutu Radowego, który powołała Skłodowska-Curie przy ulicy Wawelskiej 15. Dziś jest tam klinika onkologiczna.
Pracę zaprojektował Krzysztof Bagiński, autor zaproszony do współpracy przez Good Looking Studio. Data malowania muralu nie jest przypadakowa. W tym dniu przypada 77. rocznica śmierci urodzonej w Warszawie wybitnej uczonej.
Będzie megamural na Ursynowie
Ochocki mural to kolejny element ścieżki śladami Marii Skłodowskiej-Curie, która powstaje dzięki współpracy streetartowców i miasta. Następnym będzie już za kilka tygodni Centrum Onkologii na Ursynowie - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl.
- Trwa projektowanie muralu, który ozdobi ścianę wschodnią - mówi Aleksandra Łuczak z Good Looking Studio. - Będzie wysoki na 10 kondygnacji - dodaje.
Dzięki niej leczyli nowotwory
Centrum Onkologii jest związane z historią Skłodowskiej-Curie. Prekursorem kliniki był Instytut Radowy. Powstał w 1932 roku. Stało się to za sprawą samej uczonej, która była inicjatorką budowy i w tym celu podarowała mu 1 gram radu. Został zakupiony za 80 tys. dolarów, zebranych przez uczoną wśród amerykańskiej Polonii. Ten cenny pierwiastek służył Polakom do prekursorskich badań nad zwalczaniem nowotworów z zastosowaniem terapii radiologicznej.
W chwili otwarcia Instytut Radowy był jedną z najnowocześniejszych takich placówek w Europie, wzorowanym na paryskim Radium Institut.
Ścieżka Skłodowskiej
Murale związane ze Skłodowską są już: przy metrze Centrum (w 1891 roku z dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, stojącego u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, Maria Skłodowska-Curie wyjechała na studia do Francji), BUW-ie (ma przypominać studentom o noblistece) i na Nowolipkach, gdzie w XIX wieku znajdowało się kolejne warszawskie mieszkanie Marii Skłodowskiej-Curie.
mz/roody
Źródło zdjęcia głównego: | Fakty po południu