Jeden dzień, jedno okno. Wymiana stolarki w PKiN

[object Object]
Wymiana okien w PKiNArtur Węgrzynowicz, Marcin Chłopaś/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Niemal 900 okien do wymiany w ciągu pięciu lat. W Pałacu Kultury i Nauki trwa inwestycja, po której w budynku ma być cieplej zimą, a chłodniej latem. Kamera tvnwarszawa.pl przez cały dzień obserwowała pracę ekipy monterów.

- Widzę, że jeszcze niewiele zrobione - zagaduję rano trzech mężczyzn stojących przy oknie w niewielkim pokoju w Pałacu Kultury.

- Człowieku, my już to nowe okno po schodach wnieśliśmy - odpowiadają z mieszanką dumy własnej i politowania dla mojego dyletanctwa. Bo jedno okno waży 240 kilogramów.

Jesteśmy w pokoju 2518. Jak łatwo się domyślić na 25. kondygnacji. Kiedyś wbiegłem na 30. piętro PKiN, ale nie z oknem, tylko z małą kamerą. A i tak nie było łatwo. Nabieram więc respektu do chłopaków i dopytuję o procedury bezpieczeństwa.

- Mamy uprząż i przyczepiamy ją do grzejnika. Gdybym wypadł, zawisnę na radzieckiej rurce. Nie boję się. Sam prezes naszej firmy sprawdził, że to wystarczające rozwiązanie - odpowiada ten, który stoi na parapecie i wykuwa starą ramę okienną.

Jeśli wierzyć monterom, prezes wyskoczył z okna i zawisł na linie przyczepionej do instalacji grzewczej, żeby udowodnić, że jest bezpiecznie.

Jeden dzień tyrania

Zanim trzech panów zacznie wykuwać zużytą, oryginalną ramę z lat 50., fabryka w Suwałkach produkuje nowe okno. Trwa to 6-7 tygodni. Robota na miejscu - jeden dzień.

- To konstrukcja finalnie składana w pokoju, w który wymieniane jest okno. Niestety ościeżnica jest tak duża, że nie sposób przewieźć jej windą w całości. Musi być wnoszona w elementach, po schodach. Potem skręcamy ją na miejscu i dopiero instalujemy - mówi Sławomir Babiński kierujący robotami przy wymianie okien w PKiN.

Wszystkie prace są prowadzone od wewnątrz budynku. Z zewnątrz robotników zabezpieczają trzy pręty instalowane w poprzek dziury po oknie. No i ta lina przyczepiona do kaloryfera.

Kontrakt na lata

Do wymiany są 872 okna. Teoretycznie inwestycja trwa od roku, ale dopiero teraz ruszyła na dobre. Ma się skończyć w 2021 roku.

- Wymieniamy około 150-200 okien rocznie. Spośród wszystkich, które zostaną wymienione około 150 przejdzie renowację, reszta będzie nowa - mówi Rafał Krzemień, prezes zarządu PKiN.

Renowacja dotyczy przede wszystkim stolarki w niższych partiach Pałacu, w aulach. Są tam okna skrzynkowe - złożone z dwóch par skrzydeł. Robotnicy zdejmują je, a potem odnawiają w warsztacie. Czasami wykorzystywane są elementy odzyskane ze starych okien na wyższych piętrach budynku, czyli tam gdzie jest stolarka jednoramowa z ościeżnicą imitującą okno skrzynkowe.

- To ciężka robota, ale daje dużo satysfakcji, bo okno po renowacji wygląda tak, że ktoś inny niż fachowiec nie pozna, że nie jest nowe - cieszy się Babiński.

Prezes PKiN zapewnia, że prace są prowadzone pod kontrolą konserwatora zabytków. - Efekt ma być taki, że dla obserwatora z zewnątrz nic się nie zmieni, Pałac będzie wyglądał dokładnie tak samo, jak przed inwestycją - mówi Krzemień.

Sosnowe oszustwo

- Co ma dać ta wymiana? - pytam.

- Szacujemy, że po inwestycji około 20 procent energii cieplnej będzie zaoszczędzone w porównaniu ze stanem sprzed. Nowe okna ze specjalnymi szybami mają być zimą cieplejsze, latem ograniczać przenikanie promieni słonecznych - wyjaśnia Rafał Krzemień, prezes PKiN.

Robotnicy wyjmują wielką ramę z okna odsłaniając grube pałacowe mury. Stara ościeżnicę można pociąć, więc na szczęście zmieści się w windzie. Gruby brzeszczot będzie do wyrzucenia po jednym dniu pracy. Ale na razie wykonuje pierwsze cięcie, po którym prezes odkrywa radzieckie oszustwo. Stara rama nie jest z litego drewna dębowego. Na wierzchu widać co prawda dąb, ale to 2-3 centymetrowa okładzina. Wewnątrz okno jest sosnowe.

- Wiadomo, że wtedy kombinowano przy budowach jak się dało - komentuje z przekąsem Krzemień.

A kiedy czyszczenie Pałacu?

Nowa stolarka będą bardziej szlachetna. Produkowana jest z litego dębu, a to nietania przyjemność. Cała inwestycja okienna przewidziana jest na 13 milionów złotych brutto; na tyle opiewa umowa z wykonawcą. Wydawać się więc może, że zwycięzca przetargu złapał kurę znoszącą złote jajka.

- Gdzie tam! Takie kontrakty realizuje się z innych przyczyn. Zarabiamy na tym niewiele, za to Pałac będzie dobrze wyglądał w katalogu. No i produkujemy te wielkie okna głównie zimą, kiedy jest przestój - słyszę od pracownika firmy wymieniającej stolarkę.

Wielkie okna mają 2 metry szerokości i prawie 2,5 wysokości. Każda szyba - 16 milimetrów grubości. To rozmiary powtarzalne, ale nie jedyne wykorzystane przez budowniczych Pałacu. - Mamy 9 różnych rodzajów okien - wyjaśnia prezes Krzemień. - Wszystkie będą odtworzone na idealne podobieństwo oryginałów, ale na razie robimy te 900 sztuk z wyższych części Pałacu Kultury. Reszta będzie oddzielnym zadaniem inwestycyjnym, które planujemy na czas po 2021 roku.

Okna mają nie zmienić wyglądu PKiN, ale w planach jest coś, co na wizerunek centrum Warszawy wpłynęłoby znacząco. - Rozważamy możliwość wyczyszczenia i zaimpregnowania Pałacu Kultury tak, żeby osiągnąć pierwotny kolor z lat 50. A przypominam, że to był budynek prawie biały - mówi Rafał Krzemień.

Marcin Chłopaś

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl