Dzika przyroda, piaszczyste brzegi i liczne wyspy - od dziś, bez wychodzenia z domu, możemy podziwiać je z perspektywy łodzi płynącej Wisłą. W Google Street View pojawiły się zdjęcia z rejsu po "Królowej Polskich Rzek".
Dzięki dodatkowej funkcji map Google możemy wybrać się w wirtualny spływ Wisłą. Fundacja WWF Polska postanowiła cyfrowo uwiecznić naturalne piękno i bogactwo rzeki, tak by internauci z całego świata, w dowolnym momencie mogli zobaczyć jak wygląda Wisła z perspektywy przemierzającej ją łódki.
Interaktywna podróż
Zazwyczaj zdjęcia w Street View wykonywane były z samochodu podróżującego po mieście lub innym obszarze. Tym razem, wykorzystano specjalny plecak Google Trekker umieszczony na łodzi. To urządzenie wyposażone w głowicę z 15 obiektywami, z których każdy skierowany jest pod innym kątem, tak by umożliwić wykonywanie panoram 360 stopni. Łódź ze specjalistycznym sprzętem 9 czerwca przemierzyła odcinek rzeki na trasie Góra Kalwaria - Warszawa - Modlin.
- W sumie uwieczniono ponad 300 kilometrów Wisły w trzech krainach wiślanych, na pięciu wyjątkowych odcinkach - podaje WWF. Cała akcja zajęła 15 dni. Na zdjęciach znalazły się nie tylko fragmenty rzeki z piaszczystymi łachami w korycie, naturalną roślinnością i nadwiślańskimi plażami, ale również odcinki silnie przekształcone przez człowieka.
Naturalne piękno rzeki
- Projekt fotografowania Wisły przy pomocy urządzenia Google Trekker ma pokazać piękno i naturalność tej rzeki, a przede wszystkim uświadomić, że Królowa Polskich Rzek jest dobrem każdego z nas i każdy powinien o nią dbać - mówi Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska.
Wisła jest jedną z ostatnich europejskich rzek, której długie fragmenty zachowały naturalne cechy. - Porównywalnie wysoki stopień naturalności zachowała tylko jeszcze jedna wielka europejska rzeka, Loara we Francji - mówi Nawrocki.
Koryto Wisły obejmuje łącznie 54 obszary chronione, w tym aż 22 obszary Natura 2000, 18 rezerwatów i 5 parków krajobrazowych. Na Wiśle zachowało się też wiele piaszczystych wysp, będących miejscem lęgów dla kilku gatunków ptaków. Niemal wszystkie europejskie rzeki utraciły naturalne wyspy na skutek regulacji - podaje WWF.
Pomysłodawcą projektu Google Street View na Wiśle jest fundacja WWF Polska. Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły.
Na tvnwarszawa.pl pokazywaliśmy też, jak wygląda rejs Wisłą z perspektywy flisackiej tratwy:
Wiwatówka, budy, Wisła
Wiwatówka, budy, Wisła
Wiwatówka, budy, Wisła
kk/mś/b
Źródło zdjęcia głównego: Fundacja WWF Polska