Na Ursynowie dobiega końca budowa pierwszego placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych. Przy Przedszkolu Specjalnym nr 213 na razie pojawiły się niebieskie i zielone zabawki. Na wiosnę ma jeszcze powstać tunel z kolorowych kwiatów.
Wyjątkowy plac zabaw zaprojektowany został przez logopedów, terapeutów integracji sensorycznej, rehabilitantów i psychologów.
- Czarna powierzchnia na placu powoli nabiera kolorów. Na placu jest coraz więcej zabawek. Dziś łza mi się zakręciła w oku. Widzę jak dzieci podchodzą i patrzą, na to co powstaje. To jest wielka radość i wielka satysfakcja - ocenia Grażyna Mackiewicz, jedna z pomysłodawczyń placu, mama Mateusza.
Rehabilitacja na świeżym powietrzu
Plac podzielono na terapeutyczne strefy oddziaływania, tak, by przebywanie na nim pobudzało jak najwięcej zmysłów. Wśród wyjątkowych zabawek znajdują się m.in. bocianie gniazdo, równoważnie do ćwiczeń, domek z ruchomymi mostkami i ścianka wspinaczkowa.
Największą atrakcją ma być specjalny labirynt z dźwiękami miejskimi. Przy wyborze barw szczególną uwagę zwrócono by jak najwięcej elementów miało kolory natury - brązy, zielenie. Z myślą o dzieciach autystycznych do tych barw dodano także niebieski.
Mają zajęcia z logopedami, psychologami, rehabilitantami i terapeutą integracji sensorycznej.
Od lat brakowało środków na realizację pomysłu takiego placu zabaw. Kiedy sprawę w swoje ręce wzięła Grażyna Mackiewcz, mama sześcioletniego Mateusza, mglista koncepcja integracyjnego placu zabaw nabrała barw. Budowę finansuje dzielnica. Koszt to ponad 500 tysięcy złotych.
Na pomysł rehabilitacji w otoczeniu przyrody wpadli rodzice i nauczyciele:
Integracja i rehabilitacja poprzez zabawę
Inicjatywa rozbudowa placu dla zabaw wyszła od rodziców
kś
Źródło zdjęcia głównego: smutna-hustawka.blogspot.com