Człowiek od Euro dokończy budowę muzeum

Warszawa

fot. Robert Trzaska, UMAndrzej Cudak

Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała Andrzeja Cudaka na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich. Wcześniej był pełnomocnikiem ratusza ds. organizacji Euro 2012.

Andrzej Cudak będzie tymczasowym dyrektorem, który funkcję będzie sprawował do czasu otwarcia placówki. Kilka miesięcy temu ze stanowiska zrezygnowała Agnieszka Rudzińska-Rytel. Wcześniej długoletnim szefem organizowanego muzeum był Jerzy Halbersztadt.

Zadaniem nowo powołanego p.o. dyrektora będzie przede wszystkim doprowadzenie do zakończenia budowy obiektu, przygotowanie do montażu wystawy głównej i przeprowadzka pracowników. Nowy szef sfinalizuje także koncepcję działalności muzeum i jego promocji.

Dyrektor, historyk, dziennikarz

Jak podaje ratusz Andrzej Cudak jest absolwentem historii Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów MBA Politechniki Lubelskiej i University of Illinois at Urbana – Champaign. Od września 2007 roku do chwili obecnej koordynował przygotowania Warszawy do UEFA EURO 2012 jako p.o. dyrektora sekretariatu ds. Euro 2012. Wcześniej kilkanaście lat pracował w mediach.

- To ekspert od wprowadzania wielozadaniowych projektów. Specjalizuje się w trudnych zadaniach, które wymagają koordynacji wielu różnych działań - zachwala nowego dyrektora Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza - Pochwały Warszawy płynące z różnych stron świata, potwierdziły, że dobrze poradził sobie z przygotowaniami do Euro 2012. Daje to podstawy, aby sądzić, że poradzi sobie także z muzeum – dodaje.

Muzeum na Muranowie

W maju minister kultury Bogdan Zdrojewski ustanowił swoim pełnomocnikiem do spraw otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich Waldemara Dąbrowskiego.

Muzeum powstaje naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta na Muranowie. Budynek zaprojektował Rainer Mahlamäki. Placówka ma być otwarta dla zwiedzajacych na jesieni 2013 roku.

bako/par