Aleja przecina park i prowadzi od ul. Gagarina do ul. Agrykoli. Jej historię w rozmowie z tvnwarszawa.pl przypomina Barbara Werner, historyk sztuki.
- Kiedyś była to droga Wilanowska. Prowadziła od Wilanowa do Zamku Ujazdowskiego i dalej. W XVIII wieku król Stanisław August Poniatowski zakochał się w chińszczyźnie, która była bardzo modna w tym czasie, i przemianował drogę na Aleję Chińską - wyjaśnia.
Asfalt po wojnie
Po II wojnie światowej zmieniono nawierzchnię alei na asfalt.
- Wtedy Łazienki Królewskie otrzymały ogromny "zastrzyk" z gruzu ze zniszczonej Warszawy. Były nim wysypane alejki. Ponadto wiele z nich pokryto dodatkowo asfaltem - tłumaczy historyk. - Rewitalizacja ma na celu przywrócenie naturalnej nawierzchni minerlanej - dodaje.
Mineralna, a nie żwirowa
Po remoncie Aleją Chińską będzie się wygodnie spacerowało - zostanie pokryta mieszaniną żwirku i lepiszcza.
- To nie będzie żwir, po którym się ciężko chodzi. Alejki minerlane mają odpowiedni przekrój. Trzeba się zagłębić, zrobić korytowanie, potem podłożyć odpowiednie fazy tłucznia, i piachu. Na końcu położona zostanie specjalnie przesiąkliwa nawierzchnia, która nie będzie się zapadała pod nogami - wyjaśnia Werner.
Nowa nawierzchnia zapewni lepsze warunki otaczającym ją roślinom. Dzięki przesiąkliwej warstwie, drzewa będa mogły pobierać wodę, a ziemia będzie mogła oddychać.
Barbara Werner, historyk sztuki
Wyremontowaną drogą warszawiacy przespacerują się w czerwcu - zapowiada dyrekcja Łazienek.
Chińczycy współfinansują remont
Część prac przy rewitalizacji Alei Chińskiej wykonano w zeszłym roku.
- Częściowo były to pieniądze z dotacji Ministerstwa Kultury. Był to ubiegłoroczny wkład w 300 metrów naszej alei - wyjaśnia Hanna Jung-Migdalska, z-ca dyrektora muzeum Łazienek Królewskich. - Wkład finansowy w pozostałe 900 metrów alei, to, co robimy w tym roku, czyli etap drugi i trzeci plus naprawa techniczna mostka, mają China Minmentals Corporation i KGHM Polska Miedź - dodaje.
Całość inwestycji wyceniono na 2 miliony złotych.
Hanna Jąkmintalska, z-ca dyrektora Łazienek
Kompleksowa modernizacja parku do 2015 roku
Remont Alei Chińskiej to zaledwie element rewitalizacji Łazienek Królewskich. Na całą inwestycję przeznaczono w sumie 34 milony złotych. W lutym tego roku minister kultury Bogdan Zdrojewski i dyrektor Łazienek Tadeusz Zielniewicz podpisali list intencyjny dotyczący remontu Pałacu na Wodzie wraz z otoczeniem.
W ramach rewitalizacji zaplanowano wzmocnienie konstrukcji tarasów Pałacu na Wodzie - te wymagają szybkiego remontu. Konserwacja dotyczyć będzie również elewacji budynku, jego wnętrz oraz rzeźb stojących wokół pałacu. Wyremontowana ma być też widownia amfiteatru.
Ponadto, zaplanowana została wymiana instalacji elektrycznej, montaż żyrandoli i oświetlenia ledowego we wnętrzach pałacu czy modernizacja sieci ciepłowniczej i systemu grzewczego.
Modernizacja parku ma się zakończyć w 2015 roku.
su//ec
Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak / tvnwarszawa.pl