"Cieszy oczy tylko władz uczelni". Chcą otwarcia SGGW dla mieszkańców

[object Object]
Rektor SGGW o odbudowie skarpyMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Tereny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego otwarte dla mieszkańców? Taki pomysł zgłosili radni Wilanowa i Ursynowa. W piątek z oficjalnym wnioskiem udali się do władz uczelni.

Chodzi o otwarcie dla mieszkańców furtek ogrodzenia poniżej rektoratu SGGW przy Skarpie Warszawskiej. To zabytkowy teren, który został przez uczelnię odrestaurowany w ubiegłym roku. Miejsce wygląda tak, jak w XIX wieku. Są tam m.in. fontanna, oczko wodne, duży taras i schody.

"Cieszymy się i doceniamy, że ten teren został zrekultywowany i przywrócony do dawnej świetności. Tym bardziej uważamy, że obszar ten mimo ochrony środowiskowej, powinien zostać udostępniony mieszkańcom Warszawy" - czytamy w apelu skierowanym do władz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Urzędniczy ping-pong

Na piątkowym briefingu Paweł Lenarczyk, radny dzielnicy reprezentujący stowarzyszenie Otwarty Ursynów, podkreślił, że zajmuje się tą sytuację co najmniej od roku. - W lipcu 2016 roku skierowałem pierwszą interpelację do władz dzielnicy Ursynów z prośbą o zbadanie, czy ogrodzenie i furtka, która pojawiła się przy zrekultywowanych terenach poniżej rektoratu SGGW, została zamknięta zgodnie z prawem - powiedział.

Lenarczyk dodał, że od tamtego czasu zwrócił się z trzema kolejnymi interpelacjami. - To taki ping-pong urzędniczy, zarówno z urzędem dzielnicy Ursynów, jak i Wilanów, ponieważ, nie wiadomo było, czy jest to działka, która leży na terenie dzielnicy Ursynów czy Wilanów. Rozpoczęliśmy taką batalię, żeby ten teren udostępnić dla mieszkańców czy to Ursynowa, czy Wilanowa, czy po prostu Warszawy - podkreślił.

Walory przyrodnicze

Katarzyna Radzikowska, radna dzielnicy Wilanów ze Stowarzyszenia Mieszkańców Miasteczka Wilanów oświadczyła, że ochrona środowiska to bardzo ważny aspekt. - Na pewno rezerwaty, które są tutaj w obszarze Skarpy Ursynowskiej czy parku w Natolinie, powinny podlegać ochronie, ale ochronie zgodnej z planami - podkreśliła Radzikowska

Według niej należy spowodować, aby teren ten jednocześnie pełnił funkcję rekreacyjną i edukacyjną dla okolicznych mieszkańców. - Takie rozwiązania stosuje się na świecie i takie rozwiązania widzielibyśmy tutaj na Skarpie Warszawskiej - mówiła.

Radzikowska dodała, że mieszkańcy powinni mieć możliwość podziwiania walorów przyrodniczych czy zabytkowych na terenach SGGW.

Lenarczyk podkreślił również, że ten teren został zrekultywowany. – Dzisiaj jest uporządkowany, bo to co było wcześniej, to naprawdę wołało o pomstę do nieba - przypomniał. Zaznaczył jednak, że "nie może być tak, że został uporządkowany teren, który może tylko cieszyć oczy władz uczelni, czy ewentualnie osób, które tam wejdą od strony rektoratu".

Otworzyć Park Natoliński

Katarzyna Radzikowska i Paweł Lenarczyk współpracują także w nieformalnym zespole do spraw otwarcia Parku Natolińskiego. - Z jednej strony chcemy otworzyć i udostępnić mieszkańcom Warszawy Park Natoliński, a z drugiej nie godzimy się na kolejne zamykanie cennych terenów - zaznaczył radny Ursynowa

Radzikowska dodała, że na 18 maja planowane jest posiedzenie połączonych komisji Wilanowa i Ursynowa. - Plan jest taki, aby wypracować wspólne stanowisko obu dzielnic na temat przyszłości tego terenu, ponieważ z jednej strony rozumiemy, że funkcja ochrony środowiskowej jest ważna, ale z drugiej strony ona w dużej mierze przeszkadza realizować funkcję dostępności do dóbr dziedzictwa kulturowego - podkreśliła.

"Ścisły rezerwat"

Pałac Rektorski SGGW powstał w XVIII wieku na zlecenie Izabeli Lubomirskiej z Czartoryskich. Niegdyś był siedzibą Juliana Ursyna Niemcewicza. Następnie przejęła i przebudowała go rodzina Krasińskich.

O otwarciu tego terenu dla mieszkańców rozmawialiśmy kilka miesięcy temu z władzami SGGW. - To ścisły rezerwat, a do ścisłego rezerwatu nawet ja nie mogę wchodzić – mówił nam wówczas Alojzy Szymański, rektor uczelni. - Będziemy krok po kroku prosić konserwatora zabytków i przyrody o wyłączenie tego terenu z rezerwatu. Wtedy prawo pozwoli na udostępnienie terenu każdemu, kto będzie tego chciał. To nie od nas zależy decyzja – dodał.

PAP/kw

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl