Historia kolei na Bródnie w wersji cyfrowej? Organizatorzy akcji "Kolejarskie Bródno" zwracają się do mieszkańców o fotografie, plany lub informacje związane z powstaniem stacji Warszawa-Praga. Z nich, a także z własnych archiwów utworzą komputerową wizualizację wybranych budynków stacji ukończonej 17 września 1877 r. przez władze carskie.
Stacja Warszawa-Praga powstała w ramach Kolei Nadwiślańskiej. Leży na terenach Nowego Bródna, jak kiedyś określano zachodnie tereny osiedla. Była wówczas największą stację na linii Mława - Kowel (Ukraina).
Stacja znajdowała się za rogatkami petersburskimi, w pobliżu Fortu Śliwickiego. Jej drewniany dworzec został zniszczony podczas I wojny światowej.
"Chcemy przywrócić zapomnianą historię Bródna"
"Nasz projekt ma przypomnieć mieszkańcom Bródna kolejarskie początki ich dzielnicy oraz odtworzyć istniejącą w XIX w. infrastrukturę kolejową" - czytamy w zapowiedzi organizatorów.
- Prosimy o zdjęcia, plany i informacje związane ze stacją Warszawa-Praga - mówi Bartosz Wieczorek, organizator akcji. Dodaje, że wiele osób może posiadać zdjęcia np. swoich dziadków i nie zdają sobie sprawy z ich wartości historycznej.
Wieczorek zapewnia, że zdjęcia będą zbierane do końca roku. Po zebraniu odpowiedniej ilości dokumentów powstanie wirtualne archiwum Bródna w celach edukacyjnych. W planach jest także otwarcie wystawy.
Organizatorzy akcji proszą wszystkich, którzy mogą posiadać jakiekolwiek informacje związane z powstaniem stacji Warszawa-Praga o kontakt pod e-mailem bartosz.wieczorek@poczta.fm.
ep
Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/KolejarskieBrodno