Był tu klub, potem wybuchł pożar. Powstanie centrum kreatywności

Centrum Kreatywności Nowa Praga
Centrum Kreatywności Nowa Praga
Źródło: UM
Urzędnicy rozstrzygnęli konkurs na koncepcję architektoniczno-budowlaną Centrum Kreatywności Praga. Teraz do dyskusji zapraszają mieszkańców.

Debatę zaplanowano na środę. Mieszkańcy oraz laureaci konkursu architektonicznego spotkają się o godzinie 18 w Centrum Kreatywności Targowa.

Był konkurs, jest umowa

Przypomnijmy, konkurs został ogłoszony 16 grudnia 2017 r., a jego celem było opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej adaptacji budynków przy Targowej 80a i Inżynierskiej 3, w których powstanie Centrum Kreatywności Nowa Praga. To właśnie tam swoje miejsce znajdą rzemieślnicy, artyści, przedsiębiorcy i mieszkańcy.

To podwórko, w którym przez lata działał klub Sen Pszczoły, którego istnienie zakończył pożar.

20 sierpnia 2018 r. poznaliśmy prace nagrodzone w konkursie. Na początku listopada umowę na opracowanie, na podstawie wybranej koncepcji architektoniczno-budowlanej, dokumentacji projektowej i podpisano z firmą Trektura pracownia architektoniczna Tomasz Ginter, Łukasz Katarzyński.

Duże zmiany

Koncepcja obejmuje kapitalny remont i przebudowę zabytkowej kamienicy przy Targowej 80a, odbudowę spalonego budynku przy Inżynierskiej 3 oraz zagospodarowanie przylegających do budynków podwórek.

Jak informuje miasto, w kamienicy mają się znaleźć pracownie dla rzemieślników o specjalnościach niepowodujących hałasu, sale konferencyjne, klubokawiarnia, przestrzenie do spotkań warsztatowych i działań społecznych. Znajdzie się tam także miejsce na wystawy, działania kulturalne czy edukacyjne itp.

Z kolei w budynku przy Inżynierskiej 3 przewidziane są m.in. pracownie z możliwością wprowadzenia ciężkiego sprzętu, sale warsztatowe, pomieszczenia wystawiennicze, magazynowe i techniczne. W budynkach gospodarczych mogą działać jak dotychczas kawiarnia, siedziby fundacji i stowarzyszeń, ale mogą mieć także nowe funkcje, np. miejsca na wystawy, punkt informacyjny.

"Zagospodarowania wymagają również podwórza - powinno tam być jak najwięcej zieleni, ale także przestrzeń do odpoczynku, gier i zabaw dla dzieci i dorosłych oraz elementy małej architektury" –tłumaczy miasto.

Czytaj też o budowie Muzeum Historii Polskiej:

BUDOWA MUZEUM HISTORII POLSKI

Źródło: TVN24
Mateusz Morawiecki o budowie muzeum
Mateusz Morawiecki o budowie muzeum
Teraz oglądasz
Piotr Gliński o Muzeum Historii Polski
Piotr Gliński o Muzeum Historii Polski
Teraz oglądasz
"Muzeum Historii Polski na stulecie niepodległości"
"Muzeum Historii Polski na stulecie niepodległości"
Teraz oglądasz

BUDOWA MUZEUM HISTORII POLSKI

kz/r

Czytaj także: