Beata Szydło: każde godne miejsce jest dobrym miejscem

[object Object]
Szydło: "proces był przeprowadzony zgodnie z procedurami"TVN24
wideo 2/3

- Cieszę i mam ogromną satysfakcję, że wreszcie w Warszawie, w stolicy Polski stanie pomnik, który upamiętni ofiary katastrofy smoleńskiej. Każde godne miejsce jest dobrym miejscem, żeby upamiętnić ofiary katastrofy - powiedziała w programie „Jeden na jeden” w TVN24 wicepremier Beata Szydło. W środę na placu Piłsudskiego ruszyły prace przy budowie pomnika smoleńskiego.

Tempo wydania i wejścia w życie decyzji lokalizacyjnej, wielu osób wprawiło w zdumienie. Jak pisaliśmy w środę rano na tvnwarszawa.pl, 29 stycznia Jacek Sasin złożył wniosek, 2 lutego wojewoda Zdzisław Sipiera go zatwierdził, a 5 lutego decyzja stała się ostateczna.

To ekspresowe tempo skomentowała Beata Szydło. - Ten proces był przeprowadzony zgodnie ze wszystkimi procedurami. To jest decyzja na podstawie decyzji wojewody - mówiła w czwartek wicepremier w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

Podobnego zdania jest też poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała. Uważa on, że decyzja wojewody była bardzo słuszna. - Ta bezprecedensowa w historii Polski tragedia zasługiwała od początku na godne, widoczne upamiętnienie. Ja nie jestem specjalistą, ale myślę, że komitet społeczny wie, co robi - komentował środowe doniesienia o wszczęciu prac na placu Piłsudskiego.

"Krakowskie Przedmieście lepszą lokalizacją"

Odmiennego zdania są politycy opozycji. Nie mają już wątpliwości, dlaczego minister Mariusz Błaszczak, przychylił się do wniosku wojewody i ustanowił teren wokół Grobu Nieznanego Żołnierza terenem zamkniętym ze względu na bezpieczeństwo i cele obronne. - Widać teraz dlaczego wojewoda ograbił miasto stołeczne Warszawę z placu Piłsudskiego. Po to tylko, żeby realizować prywatne zachcianki Jarosława Kaczyńskiego - mówił w środę Marcin Kierwinski z Platformy Obywatelskiej.

Pojawiają się głosy, że zatwierdzone miejsce budowy pomnika nie jest tym najdogodniejszym. - Wydaje mi się, że Krakowskie Przedmieście było lepszą lokalizacją - mówi Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. Jej zdaniem plac Piłsudskiego byłby odpowiedni, gdyby wcześniej w ramach konsultacji społecznych zadecydowali o tym warszawiacy. - Jeżeli nie ma tej debaty, dyskusji i rozmowy, to mamy narzucanie czyjejś woli ponad wolę społeczeństwa - podsumowuje.

Z kolei posłanka PSL, Urszula Pasławska uważa, że lokalizacja nie jest tak istotna, jak dojście do porozumienia i zakończenie sporów wokół budowy pomnika. - Ważne jest, żeby ten pomnik w końcu powstał i żeby zakończyła się cała dyskusja i serial pod tytułem "Pomnik Smoleński". Jeżeli to będzie poprawna forma, nieprzeszkadzająca, ale łącząca wszystkich Polaków, to miejsce jest sprawą drugorzędną - mówiła w czwartek w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24.

"Ograbianie warszawiaków"

Uczestnikiem porannej dyskusji był też poseł Kierwiński. Zapytany o to, czy forma pomnika i jego lokalizacja będą łączyły Polaków, stwierdził, że tak się nie stanie. - Nie będzie łączyła sama procedura, w jaki sposób PiS buduje ten pomnik. Są tu dwa aspekty: jeden to brak jakichkolwiek konsultacji z warszawiakami i z samorządem. To jest narzucanie warszawiakom lokalizacji i ograbianie ich z placu Piłsudskiego - argumentował.

Drugim aspektem tych podziałów jest, zdaniem polityka, kwestia symboliki i znaczenia placu Piłsudskiego, który jest miejscem upamiętniania najważniejszych państwowych świąt i rocznic, na przykład Bitwy Warszawskiej, Powstania Warszawskiego czy rozpoczęcia II Wojny Światowej. - Ja rozumiem intencję Jarosława Kaczyńskiego, ale to jest bezpośrednie zakłamywanie historii. Z wielkim szacunkiem dla ofiar katastrofy, ale z tymi wielkimi wydarzeniami historycznymi te osoby nie miały zbyt dużo wspólnego - twierdzi Kierwiński.

- Problem w tym, że PiS robi to wszystko łamiąc procedury - podsumowuje poseł. - Nie ma prawa, nie ma procedur, nie ma chęci rozmowy z warszawiakami. Jest tylko ślepa realizacja poleceń Jarosława Kaczyńskiego - dodaje.

Przygotowania do budowy

Na placu Piłsudskiego był w środę nasz reporter. - Robotnicy ogrodzili już trawnik, na którym ma stanąć pomnik, ale nie chcieli mi powiedzieć, na czyje zlecenie to robią. Twierdzą, że będą stawiać halę namiotową, ale też nie mówią, po co - relacjonował Artur Węgrzynowicz.

Jak informuje rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz, to, co obecnie dzieje się na placu, to etap przygotowań. - Decyzja lokalizacyjna jest wydana, a to oznacza, że można już prowadzić prace przygotowawcze i zorganizować plac pod przyszłe prace budowlane. Oczywiście inwestor musi jeszcze wystąpić o pozwolenie na budowę samego pomnika - zastrzega.

Pomnik upamiętniający wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej będzie realizowany na podstawie projektu Jerzego Kaliny. Ma przypominać trap prowadzący do samolotu (lub jego statecznik), na którym znajdą się nazwiska wszystkich ofiar. Jego podstawa ma być podświetlona.

[object Object]
Ratusz zapowiada odwołanie na decyzję ws. pomnikaTVN24
wideo 2/6

kk/pm

Pozostałe wiadomości

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną ręką. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 63-latka. Z ich ustaleń wynika, że mężczyzna ugodził nożem 38-letniego siostrzeńca. Poszkodowany trafił do szpitala, a podejrzany do aresztu.

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

"Podczas awantury ugodził nożem swojego siostrzeńca". Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku miesięcy trwają prace budowlane w pawilonie Cepelii u zbiegu Alej Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej, który jest w trakcie przebudowy. Inwestor długo nie chciał zdradzić, co znajdzie się w odrestaurowanym budynku. W poniedziałek oficjalnie ogłoszono, że będzie tam salon Empiku.

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Remontują Cepelię. Wiemy, co będzie w pawilonie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że będzie rekomendował nowej Radzie Warszawy wprowadzenie płatnego parkowania w śródmiejskiej strefie także w weekendy.

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Płatne parkowanie w centrum w weekendy? Trzaskowski: będę rekomendował

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest skrzypaczką, gra w zespole jazzowym, uczy dzieci w szkole muzycznej i właśnie zginął jej instrument niezbędny do pracy. Nieznany sprawca w pociągu ukradł skrzypce Zuzanny Kosek-Giłki. Do kradzieży doszło prawdopodobnie na stacji Warszawa Zachodnia. Policja potwierdza, że przyjęła zgłoszenie w tej sprawie. Skrzypaczka apeluje o pomoc w odnalezieniu swojego instrumentu.

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Jechała na koncert, w pociągu ktoś ukradł jej skrzypce

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka podwarszawskich Łomianek zauważyła na swojej działce węża. Zaalarmowała strażników miejskich. Charakterystyczny zygzak na grzbiecie nie budził wątpliwości, że to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Zauważyła na swojej działce jadowitego węża

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Zaplanowane na poniedziałek wybory na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie mogły się odbyć, gdyż stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa - napisał w oświadczeniu obecny rektor uczelni, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Decyzja miała zostać podjęta zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, będącego organem nadzoru uczelni. Innego zdania są pracownicy uniwersytetu, którzy twierdzą, że rektor stara się uniemożliwić przeprowadzenie wyborów. Zapowiadają protest.

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Wybory rektora WUM nie odbyły się. "Stanowiłoby to naruszenie przepisów prawa"

Źródło:
PAP

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl