Archimapa: 99 powodów do spaceru

ArchiMapa
ArchiMapa | Fakty w Południe TVN24

Pojawiła się nowa mapa Warszawy - "Archimapa". Jest wyjątkowa, bo nie obejmuje całego miasta. Zawiera tylko 99 subiektywnie wybranych obiektów, ale za to pozwala docenić bogactwo międzywojennej stolicy i sprawdzić, jak wiele z niego ocalało. A w dodatku może Was ochronić przed deszczem.

Autorami "Archimapy 1918-1939" są dwaj znawcy i krytycy, ale przede wszystkim niestrudzeni popularyzatorzy warszawskiej architektury XX wieku: Jarosław Trybuś i Grzegorz Piątek. Panowie kolejny raz udowadniają warszawiakom, że ich miasto nie jest takie brzydkie, jak się zwykło uważać.

- Ciekawie czyta się o architekturze, ogląda jej zdjęcia, ale architekturę trzeba zobaczyć na żywo. Ta mapa to zachęta do bezpośredniego kontaktu – mówił podczas konferencji prasowej Dariusz Gawin, szef Instytutu Starzyńskiego.

Dodał, że mapa jest rozwinięciem cieszących się ogromną popularnością architektonicznych wykładów Jarosław Trybusia w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Niezniszczalna 99 przystanków

Pierwsza z pięciu planowanych przez wydawcę Instytut Stefana Starzyńskiego map, dotyczy okresu dwudziestolecia międzywojennego. "Archimapa 1918-1939" obejmuje centrum, bliską Ochotę, bliski Mokotów i Saską Kępę. Świadomie ograniczono jej zasięg, żeby była czytelna i przyjazna spacerowiczom. Zawiera jednak kilka odsyłaczy do najcenniejszych obiektów w innych dzielnicach. Na odwrocie znajdują się informacje o historii i dzisiejszej dostępności tych miejsc.

- Nie będziemy z Rzymem bili się na barok, z Krakowem na renesans. Ale jeśli chodzi o XX-wieczną architekturę niewiele jest miejsc tak ciekawych, jak Warszawa – przekonywał Grzegorz Piątek.

- Wybraliśmy 99 punktów. Selekcja była bardzo trudna, bo cennych obiektów z tego okresu jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Staraliśmy się wybierać te, które są dostępne – wyjaśniał Jarosław Trybuś - Jest niezniszczalna, można pod nią spacerować w deszczu – dodał.

Rzeczywiście materiał, z którego została wykonana gwarantuje, że nie zniszczy jej deszcz i nie rozerwie wiatr. Jest przyjazna spacerowiczom, także tym z zagranicy, ponieważ ma dwie wersje językowe: polską i angielską.

Willa z kulturalną tradycją

Premiera tej wyjątkowej mapy odbyła się w wyjątkowym miejscu – Domu Funkcjonalnym przy ul. Jakubowskiej 16 na Saskiej Kępie. Willa autorstwa Czesława Przybylskiego była pierwotnie pracownią rzeźbiarską Mieczysława Lubelskiego, potem domem komunalnym, w którym mieszkała m.in. Agnieszka Osiecka. - Ratujemy ten zabytek i oddajemy mu pierwotną funkcję kulturalną – zadeklarował nowy właściciel, architekt Wojciech Popławski.

Na pierwszym piętrze urzęduje już galeria BWA Warszawa, na drugie niebawem wprowadzi się galeria Asymetria, działająca obecnie na ul. Nowogrodzkiej. - Na najwyższej kondygnacji znajdzie się miejsce na salę wykładową i widokiem na Stadion Narodowy i Saską Kępę. Na parterze funkcjonować będzie bistro w oparciu o działające w budynku instytucje i pracujących tu ludzi – zapowiedział Popławski.

Grzegorz Piątek wspominał, jak oprowadzał dziennikarzy amerykańskiego magazynu Wallpaper po Warszawie. Byli zachwyceni budynkami, ale wciąż dopytywali, dlaczego nie można obejrzeć ich od środka. - Marzyłem o tym, żeby ktoś z pełną świadomością wyremontował modernistyczny budynek, przeznaczył go na kulturę i otworzył dla publiczności. Myślałem, że tego nie dożyję – cieszył się Piątek.

Pierwsza z pięciu

"Archimapa 1918-1939" otwiera serię pięciu map-przewodników. Kolejne będą dotyczyły: architektury socrealistycznej, późnego modernizmu, architektury najnowszej i Warszawy niezaistniałej.

Mapa kosztuje 18 zł i jest do kupienia w sklepiku Muzeum Powstania Warszawskiego. Niebawem ma być też dystrybuowana w innych miejscach.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego:  | Fakty w Południe TVN24

Pozostałe wiadomości

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zbudowane tuż obok spalonej hali tymczasowe targowisko przy Marywilskiej zostało otwarte. Oferuje 400 sklepów i punktów usługowych. Kupić można odzież, dodatki, ale także artykuły hobbystyczne czy drobne AGD.

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Apel o pomoc dla Ośrodka KARTA, największego społecznego archiwum, które od 40 lat dokumentuje historię Polski. Brakuje pieniędzy na czynsz, pensje dla pracowników, są zaległości w ZUS-ie. Największe kłopoty zaczęły się w czasie pandemii.

Są strażnikami pamięci. Dokumentują i popularyzują historię. Ośrodek KARTA apeluje o wpłacanie darowizn

Są strażnikami pamięci. Dokumentują i popularyzują historię. Ośrodek KARTA apeluje o wpłacanie darowizn

Źródło:
Fakty TVN

W pobliżu lotniska Warszawa-Babice samochód osobowy zderzył się z tramwajem. Poszkodowana została kobieta kierująca toyotą.

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Zderzenie auta z tramwajem. Pogotowie: nie upewniła się, że może bezpiecznie skręcić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę utrudnienia w ruchu wystąpią na kilku ulicach. Po południu rozpoczną się w centrum w związku ze zgromadzeniem publicznym. W godzinach wieczornych utrudniony będzie wjazd na Saską Kępę w związku z widowiskiem na Stadionie Narodowym. Potem na ulice wyjadą motocykliści.

Przemarsz, freak fight, przejazd motocyklistów. Utrudnienia na stołecznych ulicach

Przemarsz, freak fight, przejazd motocyklistów. Utrudnienia na stołecznych ulicach

Źródło:
PAP

Sześcioletnia dziewczynka w oknie życia. Zadbana, w dobrym stanie, ale w wieku, który dawał do myślenia. Siostry, które prowadzą okno życia przy Hożej w Warszawie, zawiadomiły policję i wtedy okazało się, że ojciec dziewczynki był wcześniej poszukiwany. Relacja Michała Gołębiowskiego w programie "Polska i Świat". Wszystkie materiały można zobaczyć w TVN24 GO.

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Rodzice zostawili sześciolatkę w oknie życia. Zapewniali, że wrócą

Źródło:
TVN24

W piątek wieczorem pokaz dronów upamiętnił 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Niebo nad stolicą rozświetliło aż 615 bezzałogowych statków powietrznych, które w synchronicznym roju uformowało 12 symbolicznych figur.

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Rój dronów rozświetlił niebo nad Warszawą. W hołdzie powstańcom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poważny wypadek na drodze krajowej numer 62. Na wysokości węzła Skuszew doszło do zderzenia dwóch aut: busa i samochodu osobowego. Policja podała, że do szpitala trafiły dwie osoby. Dwaj mężczyźni podróżujący busem byli nietrzeźwi, jeden po wypadku uciekł.

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Uderzyli busem w bok jej auta, obaj byli pijani. Nie wiadomo, który z nich kierował

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Charakterystyczna zabytkowa budowla przy Puławskiej 59 przechodzi kompleksowy remont. "Gołębnik", zwany też domem gotyckim, powstał w XVIII wieku. Prace są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

"Gołębnik" przechodzi remont, od fundamentów po iglicę

Źródło:
PAP

Zarzuty pomocnictwa w nielegalnym przekraczaniu granicy usłyszał obywatel Indii. Mężczyzna miał pomagać nieustalonym osobom przedostać się do Hiszpanii. Sprawa wyszła na jaw podczas zatrzymania cudzoziemców na Lotnisku Chopina w czerwcu tego roku.

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Wskazali go cudzoziemcy zatrzymani na lotnisku, to nazwisko pojawiało się też w innych sprawach

Źródło:
PAP

20-letnia rowerzystka z poważnymi obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala. Potrącił ją kierujący ciągnikiem rolniczym, który po zdarzeniu odjechał. Gdy policjanci go odnaleźli, twierdził, że "nie poczuł potrącenia".

Uderzył ciągnikiem w rowerzystkę i odjechał. Twierdził, że "nie poczuł potrącenia"

Uderzył ciągnikiem w rowerzystkę i odjechał. Twierdził, że "nie poczuł potrącenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymaniem prawa jazdy zakończyła się kontrola dostawczego forda, w którym mieszkanka Warki przewoziła nadmierną liczbę pasażerów. Za fotele samochodowe posłużyła jej wersalka.

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Trzy osoby i pies na wersalce w busie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Historyczna chwila na Dolnym Mokotowie. Tramwaj po raz pierwszy w historii skręcił w ulicę Belwederską. Na razie był to tylko skład pomiarowy i dotarł tylko do najbliższego przystanku. Według Tramwajów Warszawskich wykonawca linii do Miasteczka Wilanów podtrzymuje, że pierwsze składy z pasażerami dojadą tam na przełomie października i listopada.

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Po raz pierwszy w historii tramwaj skręcił w Belwederską

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mały chłopczyk bez opieki jeździł rowerkiem biegowym obok autobusów. Malucha zauważyli strażnicy miejscy i pomogli mu odnaleźć mamę, która nieświadoma zagrożenia robiła zakupy.

Mały chłopiec na rowerku biegowym jeździł obok autobusów. "Ciarki mi przeszły po plecach"

Mały chłopiec na rowerku biegowym jeździł obok autobusów. "Ciarki mi przeszły po plecach"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Archiwum Akt Nowych wzbogaciło swoje zbiory o archiwalia Szefa Sztabu Zgrupowania AK "Radosław" ppłk. Wacława Janaszka. - Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe. Badania nad AK na pewno nie są jeszcze zakończone - powiedział w piątek dyrektor AAN Mariusz Olczak.

"Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe"

"Chcemy, żeby te dokumenty żyły, aby na ich podstawie powstawały publikacje naukowe"

Źródło:
PAP

19-latek z Warszawy ukradł rodzicom samochód i pojechał do znajomego na Pomorze. Został zatrzymany po trzeciej kradzieży ze stacji paliw. Grozi mu 10 lat pozbawienia wolności, nawet 15-letni zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna.

Autem rodziców pojechał z Warszawy nad morze. Grozi mu 10 lat więzienia

Autem rodziców pojechał z Warszawy nad morze. Grozi mu 10 lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na wysokości Kępy Tarchomińskiej znalazł fragment czaszki i kości. Trafiły do zakładu medycyny sądowej. - Wierzymy, że czyjaś historia zostanie rozwiązana i rodzina zazna spokoju - powiedział Daniel Dymiński, który od ponad roku szuka swojego zaginionego syna Krzysztofa.

Daniel Dymiński podczas poszukiwań syna znalazł ludzkie szczątki. "Może jakaś rodzina zazna spokoju"

Daniel Dymiński podczas poszukiwań syna znalazł ludzkie szczątki. "Może jakaś rodzina zazna spokoju"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl