O poszukiwaniu pomysłu na ożywienie okolic pałacu, który znajduje się w mało przyjaznym dla pieszych miejscu - pomiędzy jezdniami al. Solidarności - pisaliśmy w listopadzie.
Konkurs o wymownym tytule: "Gdzie jest Muzeum Niepodległości?" ogłoszono, by poznać wizje, które pomogłyby zmienić okolicę i podkreślić szlaki, które do budynku prowadzą.
"Na konkurs wpłynęło 19 prac, z czego dwie zostały dostarczone po wyznaczonym terminie. Wszystkie prace, które wpłynęły w terminie, spełniły wymogi formalne i zostały rozpatrzone przez jury" – informują organizatorzy konkursu.
Rozwiązania dla pieszych i dla samochodów
Jaka wizja zyskała największe uznanie sędziów? I nagroda trafiła do Pauliny Jolanty Dębskiej i Pauliny Galińskiej. "Autorki pracy starały się zintegrować pałac ze szlakami pieszymi. Usunięcie uliczki - nawrotki sprzed wejścia do budynku dąży do połączenia fasady pałacu z utworzonym przed nią placykiem miejskim" – czytamy w uzasadnieniu.
Strefa piesza została wydzielona niskim murkiem od ruchliwej jezdni. W wizji podkreślona jest też oś łącząca pałac i historyczną studnię "Grubą Kaśkę", autorki dodały też zieleń i oczko wodne.
Druga nagroda trafiła do Jacka Kwiecińskiego i Macieja Sidorowicza, którzy zaproponowali radykalne rozwiązanie problemu odciętej "wyspy" z pałacem. "Projekt proponuje radykalne rozwiązanie wprowadzenia ruchu kołowego al. Solidarności pod poziom terenu, dzięki czemu uzyskana została obszerna przestrzeń piesza przed pałacem" - stwierdziło jury. Autorzy zaproponowali między innymi wykorzystanie ogrodu za pałacem do imprez.
Rozpocząć dyskusję
"Przestrzeń wokół pałacu została potraktowana jako park edukacyjny, którego elementy wiążą się tematycznie z profilem muzeum. Przedstawiono szereg interesujących pomysłów. Autorzy nie zaniedbali także widokowego powiązania zaproponowanych instalacji z budynkiem" – to już opinia dotycząca III nagrody, która przypadła Andrzejowi Klimkiewiczowi, Joannie Kuchcie i Hannie Dzielińskiej.
Wskazanie na najlepsze wizje przebudowy tej okolicy nie oznacza, że szybko się ona zmieni. Władze Muzeum Niepodległości przekonują, że chcą otworzyć drogę do szczegółowej dyskusji o modernizacji "wyspy".
ZOBACZ WYRÓŻNIONE PRACE:
Prace wyróżnione
Mapy dostarcza Targeo.pl
ran/roody
Źródło zdjęcia głównego: Muzuem Niepodległości