40 architektów duma nad projektem biblioteki na skarpie

Projekt biblioteki seminaryjnej na skarpie
Projekt biblioteki seminaryjnej na skarpie
Źródło: Facebook.com/Michał Krasucki
40 architektów i urbanistów dyskutuje nad projektem biblioteki seminaryjnej na skarpie. Spotkanie zorganizowała warszawska kuria. Ekspertom udało się wypracować wstępną koncepcję gmachu. Bibliotek ma być "jak najmniej inwazyjna".

Chodzi o budynek na terenie ogrodu przy Krakowskim Przedmieściu 52/54. Wyższe Metropolitarne Seminarium Duchowne, które powyżej ma swoją siedzibę, planuje rozbudować ją o bibliotekę.

W piątek po południu zdjęcia makiety budynku opublikował na portalu społecznościowym Michał Krasucki, miejski konserwator zabytków. "Zarekomendowany został wariant najmniej inwazyjny, który wykorzystuje ukształtowanie tarasowe Skarpy, a także proponuje ogrody na dachach. Mają być w cześć otwarte" – napisał.

Kuria zorganizowała warsztaty

Nad projektem pracowali architekci, urbaniści i varsavianiści, którzy spotkali się na specjalnie zorganizowanych warsztatach. Zajęcia trwają od środy. Ich inicjatorem był metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Zaproszono około 40 osób.

– Kościół chciałby w sposób harmonijny, roztropny i mądry uczestniczyć w kształtowaniu tego diamentu, jakim jest Skarpa Warszawska. Nie w opozycji do kogokolwiek, nie w sporze, ale w trosce o tę przestrzeń – mówił arcybiskup Nycz w rozmowie z "Gazetą Stołeczną".

Gigantyczny gmach i gigantyczny sprzeciw

Kilkanaście miesięcy temu budowa biblioteki na skarpie budziła ogromne kontrowersje. W pierwotnej wersji zakładano bowiem ogromny gmach, wysoki na 32 metry i długo na około 70 - 80 metrów. Takiej inwestycji stanowczo przeciwstawiali się aktywiści z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. "Skarpa warszawska przy Krakowskim Przedmieściu do zabudowy? Nie dopuścimy do tego!" – alarmowali na portalu społecznościowym.

"Ogrody karmelitów pozostawały niezabudowane od 1639 r., kiedy to zakon został sprowadzony do Warszawy. Widoczne były na wszystkich ważniejszych panoramach miasta (Dahlberga, Canaletta, widoku z wieży zegarowej Zamku Królewskiego wg. fotografii Brandla). Już sam fakt budowania na tej części skarpy oburza, tym bardziej jeśli mówimy o tak dużym obiekcie" – przekonywali.

Ze względu na duże protesty społeczników, arcybiskup Kazimierz Nycz wniósł o wstrzymanie inwestycji i oddanie projektu do ponownej weryfikacji.

Do nowej biblioteki zostanie przeniesiony księgozbiór z seminarium, starodruki znajdujące się obecnie na ulicy Dewajtis i zbiory z Biblioteki Patrystycznej.

kw/r

Czytaj także: