1628 projektów w budżecie obywatelskim. Już można głosować

[object Object]
Wiceprezydent Olszewski o partycypacjiTVN24
wideo 2/3

W piątek ruszyło głosowanie do budżetu partycypacyjnego. - Każdy mieszkaniec może zagłosować na projekty, które jego zdaniem są najbardziej potrzebne i zmienią nasze miasto - zachęcają urzędnicy. Do wyboru jest 1628 pomysłów.

Głosowanie będzie trwało do 30 czerwca. Może wziąć w nim udział każdy mieszkaniec stolicy. Nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim. Osoby mające mniej niż 18 lat muszą jedynie dysponować zgodą rodzica lub opiekuna na udział w głosowaniu i przetwarzanie danych.

Jak głosować?

"Najłatwiej jest zagłosować przez internet - głosowanie odbywa się przez stronę twojbudzet.um.warszawa.pl" - zachęcają urzędnicy ratusza. Można też papierowo, oddając kartę do głosowania osobiście w wyznaczonym punkcie i pokazując dokument potwierdzający tożsamość. Punkty do głosowania znajdują się w urzędach dzielnic, a w niektórych dzielnicach również w dodatkowych lokalizacjach. "Osoby, które mają problem z poruszaniem się i nie korzystają z internetu mogą zagłosować poprzez przekazanie karty przedstawicielowi urzędu w miejscu swojego zamieszkania" - informują urzędnicy. Uprzedzając, że taką potrzebę trzeba zgłosić do 22 czerwca do koordynatorów dzielnicowych. Przed przystąpieniem do głosowania warto zapoznać się z podziałem na obszary, jaki został wyznaczony w danej dzielnicy (nie trzeba głosować w tej, w której się mieszka) i przeznaczoną na budżet partycypacyjny kwotą. Można wybrać dowolną liczbę projektów. Ważne, by łączny koszt ich realizacji nie był wyższy niż właśnie wyznaczona w danej dzielnicy lub danym obszarze kwota. "Każdy może oddać głos tylko raz! Jeżeli zagłosuje się więcej niż jeden raz (np. przez Internet i osobiście), wtedy wszystkie głosy zostaną uznane za nieważne" - uprzedzają urzędnicy. Ogłoszenie wyników nastąpi 12 lipca o godz. 18 na Bulwarze gen. Pattona.

Kandydaci zachęcają do głosowania

Do wzięcia udziału w budżecie partycypacyjnym zachęcali na piątkowej konferencji prasowej Rafał Trzaskowski i Paweł Rabiej - kandydaci Koalicji Obywatelskiej na prezydenta i wiceprezydenta Warszawy. Spotkali się zresztą z dziennikarzami przy ściance wspinaczkowej na Wybrzeżu Szczecińskim, która została zrealizowana właśnie z budżetu. - Ja głosowałem na Ursynowie, tam gdzie mieszkam, na bardzo różne projekty. Niektóre dotyczące właśnie budowania tego typu przedsięwzięć na wolnym powietrzu, które będą służyły sportowi, ale też na przedsięwzięcia kulturalne i również na przedsięwzięcia, które mają zabezpieczyć nasze dzieci, lepiej oświetlić ulice - wymieniał Trzaskowski. Z kolei polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej wziął udział w głosowaniu na Ochocie. Jak mówił, głosował na "kilka projektów sportowych", a także na projekty kulturalne. Podkreślił, że czas na głosowanie upływa 30 czerwca. - I naprawdę warto głosować, bo w tym roku w budżecie partycypacyjnym w Warszawie jest prawie 65 milionów złotych, to jest sporo - przyznał.

Warszawa na podium obywatelskich miast

Również w piątek ratusz poinformował, że Warszawa znalazła się na podium w rankingu najbardziej obywatelskich polskich miast. Wyniki ogłoszono na konferencji "Europolis. Miasta Obywatelskie".

W rankingu uwzględnione zostały czynniki, takie jak m.in. zaangażowanie mieszkańców w życie publiczne, aktywność wyborcza, rozpowszechnienie postaw obywatelskich, otwartość instytucji publicznych na potrzeby obywateli.

"Warszawiacy najczęściej spośród mieszkańców wszystkich badanych miast kierowali zapytania o informację publiczną do przedstawicieli swoich samorządów, co świadczy o ich dużym zaangażowaniu w życie publiczne" - informuje ratusz.

kw/PAP

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl