TVN Warszawa | Mokotów

Przed Szpitalem Czerniakowskim stanął pawilon. Będzie w nim oddział ratunkowy

TVN Warszawa | Mokotów

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
Szpital Czerniakowski
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plSzpital Czerniakowski

Na czas rozbudowy i modernizacji Szpitala Czerniakowskiego oddział ratunkowy zostanie przeniesiony do pawilonu. Projektowanie i budowa tymczasowego obiektu trwały około trzech miesięcy. Wiceprezydentka Warszawy zapewnia, że ma on "pełną infrastrukturą socjalną i administracyjną".

Jak pochwaliło się miasto, nowy pawilon, który stanął na terenie Szpitala Czerniakowskiego, powstał w 100 dni. Tyle zajęło jego zaprojektowanie, wybudowanie i wykończenie. Będzie tam funkcjonował oddział ratunkowy.

"Z pełną infrastrukturą socjalną i administracyjną"

- Tym razem oddajemy do użytkowania nowo wybudowany budynek modułowy o łącznej powierzchni 500 metrów kwadratowych z pełną infrastrukturą socjalną i administracyjną, w którym tymczasowo będzie funkcjonował Szpitalny Odział Ratunkowy. Dzięki temu na czas modernizacji i remontu SOR zachowa ciągłość działania, a inwestycja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem. Po uruchomieniu nowego SOR-u, w pawilonie medycznym docelowo będzie się mieścił oddział z 12 łóżkami dla pacjentów - poinformowała wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska.

- Bardzo dziękuję za otrzymane środki finansowe. To realna pomoc, która z jednej strony pozwala nam zabezpieczyć ciągłość ratunkowych świadczeń medycznych podczas remontu SOR, z drugiej zaś zwiększa powierzchnię naszego szpitala - powiedział prezes zarządu Szpitala Czerniakowskiego Paweł Obermeyer.

SOR zostanie powiększony o jedną kondygnację

Jak podaje ratusz, w ciągu roku z pomocy SOR w Szpitalu Czerniakowskim korzysta niemal 30 tysięcy osób w nagłych przypadkach, często z zagrożeniem zdrowia i życia. Dlatego miasto przeznaczyło ponad 13 milionów złotych na gruntowną rozbudowę i przebudowę oddziału. SOR zostanie powiększony o jedną kondygnację od strony ulicy Stępińskiej oraz dwie kondygnacje z podpiwniczeniem od strony ulicy Górskiej. W ramach inwestycji modernizacji zostanie również poddana wydzielona część budynku szpitala w poziomie parteru, obejmująca istniejący SOR - wymienione zostaną m.in. posadzki, okna, drzwi oraz bramy wjazdowe.

W piwnicach znajdą się pomieszczenia techniczne i magazynowe. Na parterze natomiast pomieszczenia SOR, m.in. rejestracja i poczekalnie, gabinety badań, sale: obserwacyjna, resuscytacyjno-zabiegowa, wstępnej intensywnej terapii. Piętro będzie wykorzystane dla potrzeb administracyjnych. W wyniku rozbudowy łączna powierzchnia użytkowa oddziału ratunkowego zwiększy się o blisko 600 metrów kwadratowych.

Od strony podwórka zlokalizowane będą osobny wjazd dla karetek oraz wejście dla pieszych do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Po generalnym remoncie podjazdu powstanie możliwość podjechania dwóch karetek jednocześnie. Niezależne wejście główne dla pieszych, przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, będzie znajdowało się od strony ulicy Górskiej.

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości