Warszawa razem z Chicago. Terra Casa łączy siły z Wietrznym Miastem i upamiętnia Polę Negri

Parada święta Konstytucji 3 Maja w Chicago
Parada święta Konstytucji 3 Maja w Chicago

Stolica Polski od lat czerpie inspiracje zza oceanu, a jednym z wyrazistych przykładów tego upodobania jest działalność firmy Terra Casa. Znana z realizacji unikatowych projektów mieszkaniowych z lini Art Deco, Terra Casa z powodzeniem od lat przenosi do Warszawy styl chicagowskiego art déco i streamline moderne, tworząc funkcjonalne przestrzenie łączące elegancję z nowoczesnością. Szczególne znaczenie w tej strategii ma wieloletnia współpraca firmy z Komitetem Miast Siostrzanych Chicago i Warszawy przy Chicago Sister Cities International (CSCI). Warszawa i Chicago to miasta siostrzane, a w tym roku obchodzimy już 65-lecie podpisania umowy o partnerstwie między obiema metropoliami.

Zaangażowanie Terra Casa w polsko-amerykańskie relacje wykracza daleko poza architekturę. Firma aktywnie uczestniczy w inicjatywach kulturalnych i gospodarczych, czego świetnym przykładem był udział jej przedstawicieli, wraz z artystką Anną Sermak i delegacją PACC z Teksasu pod przewodnictwem profesora Jima Mazurkiewicza, w słynnej Paradzie święta Konstytucji 3 Maja w Chicago. To ważne wydarzenie dla Polonii w USA stało się okazją do zacieśnienia więzi z amerykańskimi partnerami i promocji polskiej kultury i dziedzictwa. W paradzie uczestniczyli także przedstawiciele Polsko Amerykańskiej Izby Handlowej (PACC) z Chicago i Teksasu, oraz Polska szkoła imienia Henryka Sienkiewicza z Romeoville, która po raz trzeci z rzędu otrzymała Puchar Parady za najlepszą prezentację, co jest samo w sobie imponujące.

"Relacje partnerskie miast siostrzanych Chicago i Warszawy mają dla nas szczególne znaczenie" - podkreśla Artur Tłustochowski, prezes Terra Casa. "Inspiracje stylem art déco są widoczne w naszych projektach w Warszawie od lat, a współpraca z Komitetem Miast Siostrzanych Chicago i Warszawy to nie tylko zaszczyt, ale i naturalna konsekwencja naszych architektonicznych i kulturowych zainteresowań" - dodaje.

Najnowszym projektem Terra Casa w Warszawie, który łączy art déco z lokalną historią i kulturą, jest Art Deco Mokotów POLA przy ulicy Białej Koniczyny. Ta wyjątkowa inwestycja, powstająca na warszawskim Mokotowie, stanowi hołd dla Poli Negri, najsławniejszej polskiej gwiazdy Hollywood, która swoją charyzmą i talentem podbiła światowe kino w latach 20. poprzedniego wieku.

Art Deco Mokotów POLA – budynek upamiętniający Polę Negri
Art Deco Mokotów POLA – budynek upamiętniający Polę Negri

Upamiętnienie Poli Negri w tej inwestycji wykracza poza standardowe reguły. Terra Casa zaprosiła do współpracy artystkę Annę Sermak, która tworzy unikalne dzieła sztuki dedykowane tej wybitnej aktorce oraz Lubosza Karwata znanego twórcę mozaik w stylu art déco. W ramach realizacji Art Deco na Mokotowie przy ulicy Białej Koniczyny powstanie też imponujący fluorescencyjny mural inspirowany ikonografią Poli Negri, a także rzeźba oddająca jej niezapomniany styl i osobowość.

"Praca nad projektami upamiętniającymi Polę Negri to dla mnie niezwykłe wyzwanie" - mówi artystka Anna Sermak. "Chciałam uchwycić jej siłę, niezależność i magnetyzm, które uczyniły ją prawdziwą legendą. Zarówno mural, jak i rzeźba, będą przypominać o jej niebanalnym życiu oraz osiągnięciach" - dodaje.

Dodatkowym elementem upamiętniającym Polę Negri będzie unikatowa mozaika-portret z elementami 24-karatowego złota i szlachetnych kamieni, która ozdobi fasadę Art Deco Mokotów POLA. To starannie wykonane dzieło sztuki będzie stanowiło również wizytówkę inwestycji i trwały ślad pamięci o polskiej hollywoodzkiej gwieździe.

Spotkanie zorganizowane 2 maja przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) w Chicago, z udziałem przedstawicieli Terra Casa, artystki Anny Sermak oraz władz Chicago Sister Cities International, było doskonałą okazją do zaprezentowania koncepcji Art Deco Mokotów POLA i realizowanych dzieł sztuki.

Wręczenie nagrody za wkład w rozwój współpracy pomiędzy Warszawą i Chicago
Wręczenie nagrody za wkład w rozwój współpracy pomiędzy Warszawą i Chicago

Art Deco Mokotów POLA to nie tylko unikalne apartamenty, ale przede wszystkim przestrzeń z duszą, która łączy w sobie elegancję przedwojennej Warszawy, inspiracje chicagowską architekturą i hołd dla jednej z najwybitniejszych Polek w historii światowego kina. Projekt ten wpisuje się doskonale w strategię Terra Casa, która stawia na tworzenie unikalnych miejsc z silnym akcentem na kulturę i historię.

"Nasze projekty powinny opowiadać historie i nawiązywać do dziedzictwa miejsca" - dodaje Artur Tłustochowski. "Art Deco Mokotów POLA jest tego świetnym przykładem. Chcemy, aby mieszkańcy czuli nie tylko komfort i estetykę, ale także mieli świadomość bogatej historii i kultury, która nas otacza i której jesteśmy istotną częścią" - wskazuje.

Realizacja inwestycji Art Deco Mokotów POLA to kolejny krok w budowie mostów między Warszawą a Chicago, nie tylko w sferze biznesu, ale przede wszystkim w wymiarze kulturowym, obywatelskim i lifestylowym. Dzięki pasji i zaangażowaniu zespołu Terra Casa, Warszawa zyskuje unikatowe przestrzenie, które łączy lokalną tradycję z inspiracjami stylu art déco, tworząc nową jakość życia w stolicy. Projekt ten z pewnością stanie się jednym z wyróżniających się punktów na mapie Mokotowa, przyciągając uwagę miłośników pięknej architektury i historii polskiego kina oraz wielbicieli Chicago.

"Jako organizacja z siedzibą w Chicago, w której Terra Casa już od lat posiada członkostwo, jesteśmy dumni z jej osiągnięć i cieszymy się, że warszawskie projekty firmy mając swym stylem tak silny związek z architektoniczną historią Chicago inspirują i przyczyniają się do rozwoju jeszcze silniejszych relacji biznesowych, a także kulturalnych, pomiędzy naszymi siostrzanymi miastami" - dodaje Bogdan Pukszta, Dyrektor Wykonawczy PACC Chicago.

Czytaj także: