Zrobiło się chłodniej, co w wielu miejscach oznacza powrót smogu. "Winne" są oczywiście nie same niskie temperatury, lecz sprzyjające zanieczyszczeniu powietrza sposoby ogrzewania pomieszczeń, w tym gospodarstw domowych. Są miejsca, gdzie powietrze ma złą lub niezdrową jakość. Do nich co roku zalicza się Kraków.

Czy zanieczyszczone smogiem powietrze wpływa na cięższy przebieg COVID-19 i zwiększa śmiertelność tej choroby? Na to i inne pytania dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce odpowiadał profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydawałoby się, że w sezonie jesienno-zimowym schronienia przed smogiem powinniśmy szukać w zamkniętych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Okazuje się jednak, że powietrze w naszych domach bywa często znacznie bardziej zanieczyszczone od tego, którym oddychamy przebywając na dworze. Dlaczego tak się dzieje i jakie są tego przyczyny? Sprawdzamy.

Pył zawieszony PM10 i PM2.5, trujący formaldehyd, benzen… Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu nie znikają magicznie, gdy zamykamy szczelnie okna. Dlatego zwłaszcza teraz, w sezonie grzewczym warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza. Czego wystrzegać się przy jego wyborze?