Sobotni wieczór w niektórych regionach kraju upływa pod znakiem pogorszonej jakości powietrza. Gdzie pojawił się smog? Sprawdź.
W sobotę o godzinie 20 najgorsza jakość powietrza pod względem pyłu PM10, określana jako niezdrowa, panowała w Suchej Beskidzkiej. Stacja pomiarowa przy ulicy Nieszczyńskiej pokazała stężenie szkodliwych cząsteczek w powietrzu na poziomie 125 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), co oznacza 208 procent normy dobowej. Niewiele lepiej było w Zabierzowie (110 µg/m3, 183 proc. normy dobowej). Średnią jakością powietrza oddychało się w Nowym Sączu (78 µg/m3, 130 procent normy dobowej) czy Muszynie (64 µg/m3, 106 proc. normy dobowej).
Jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza pod względem pyłu PM2,5, średnią jakość miało ono w Katowicach przy alei Górnośląskiej. Tam odnotowano 37 µg/m3 (368 proc. normy dobowej). Średnią jakość powietrza odnotowano także w Bielsko-Białej - stacja pomiarowa przy ulicy Partyzantów pokazała 42 µg/m3 (116 proc. normy dobowej).
Kiedy powietrze ma dobrą jakość
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
Co to jest PM10
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Źródło: tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: 181329551/stock.adobe.com